خانه / ایمنی / کوهنوردی در فصل بهار
حساسیت بهاره کوهنوردی

کوهنوردی در فصل بهار

همه ما بهار را با شکوفه ها و بوی گیاهان تازه روییده و فصل زنده شدن طبیعت می شناسیم اما در کوهنوردی و طبیعت گردی بهار عالم دیگری دارد , به اعتقاد بسیاری از کوهنوردان بهار بهترین فصل برای گردش در طبیعت و کوهنوردی است . هر چند تمام فصل ها زیبایی های خاص خود را دارند اما بهار با چشمه های جوشان و مناظر فوق العاده ای که دارد زیبایی خود را به رخ سایر فصل ها می کشد .

لباس مناسب فصل بهار

با توجه به هوای خنک بهار و آفتاب‌های دلچسب انتخاب وسیع‌تری برای لباس مناسب نسبت به زمستان دارید و می‌توانید لایه‌های نازک‌تری بپوشید. همچنان بهتر است برای دو لایه اول لباس‌های جذب و کشباف به تن کنید، جوراب هم بپوشید اما نه از نوع پشمی بلکه از جنسی که هوا در کفش شما به راحتی جریان یابد. مطمئن شوید که کفش به پای شما آسیب نخواهد رساند و دربرابر باران ناگهانی پاها خیس نخواهند شد.

حساسیت های بهاری

بدلیل گرده افشانی گیاهان در فصل بهار ممکن هست که حساسیت‌های پوستی و یا تنفسی بوجود‌آید که در صورتی که کوهنوردی ,سابقه حساسیت و آلرژی به فصل بهار را دارد باید در این خصوص دقت کند.

هنگامی که فرد مبتلا به آلرژی، در معرض عوامل حساسیت زایی چون گردهٔ گیاهان، گرد و خاک و غیره قرار می‌گیرد، بدن او نسبت به آن‌ها واکنش نشان می‌دهد و موجب می‌شود تا سلولی به نام ماستوسیت از خود هیستامین ترشح کنند. ترشح شدن هیستامین باعث به وجود آمدن نشانه‌هایی چون آبریزش بینی، سرفه، عطسه، خارش و غیره در بدن می‌شود.

اولین قدم برای مقابله با این مشکل، بهبود عملکرد سیستم ایمنی است. گنجاندن مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان‌ها مثل میوه‌ها، سبزیجات و چربی امگا ۳ به رژیم غذایی شما را تا حد زیادی به این هدف نزدیک می‌کند. به این ترتیب توصیه می‌شود که یک رژیم غذایی مقوی و سالم را دنبال کنید . در این رابطه مقاله “اصول تغذیه در کوهستان” را مطالعه نمایید.

خطرات

از آنجاییکه فصل بهار مستعد ترین فصل برای بارش‌های فصلی است و همچنین عمده سیلاب‌ها در بهار رخ می‌دهد که وقوع سیل و حوادث غیرمترقبه نیز جزو عواقب حادثه سازی است که کوهنوردان باید دقت کنند در این فصل از نزدیک شدن به بستر رودها اجتناب کنند. در هنگام بارندگی برای کمپ زدن در صورتی که هشت برابر ارتفاع قله از پای کوه دور شویم در نقطه ای که کمترین میزان بارش را دارد قرار می گیریم .
مقاله پیشنهادی : خطرات کوهستان

بروز رعد و برق و سقوط بهمن :

در فصل پاییز و بهار به دلیل متغیر بودن هوا، امکان وقوع صاعقه بسیار زیاد است. به ویژه در ارتفاعات و نواحی کوهستانی که در صورت بی توجهی و ساده انگاشتن آن صاعقه زدگی و عواقب آن را به دنبال خواهد داشت.

نور ایجاد شده در یک صاعقه (برق) می تواند از فاصله ۵۰ کیلومتری قابل رویت باشد و گاه تا شعاع چند کیلومتر در اطراف خود را کاملا روشن کند. صدای صاعقه (رعد) همیشه پس از دیده شدن برق آن بگوش می رسد. که آن هم به علت بیشتر بودن سرعت نور نسبت به سرعت صوت است: سرعت نور۳۶۰ هزار کیلومتر در ثانیه است و سرعت صوت ۳۳۰ هزار کیلومتر در ثانیه.

بسیاری ازطبیعت‌گردان، كوه‌نوردان  و گردشگران ماجراجو هرگز مستقیما با پدیده صاعقه و صدمات ناشی از آن مواجه نمی شوند، اما قرار گرفتن در “میدان مغناطیسی” آن اجتناب ناپذیر است. قرار گرفتن در این میدان مغناطیسی مرگبار نشانه هایی دارد که  به محض رویت آن می توانیم خطر را در نزدیکی خود حس کنیم و برای آن چاره ای بیاندیشیم.

این نشانه ها عبارتند از:

 • سیخ شدن موهای سر و بدن
 • شنیدن صدای وز وز
 • استشمام بوی اوزون (بوی سیر مانند)
 • مشاهده هاله‌ای به رنگ آبی روشن؛ پیرامون اجسام فلزی، به خصوص نوك و لبه‌های تیز آن‌ها
 • احساس نوع خاصی از گزش، خارش، سوزش و یا قلقلك ناخوشایند در سطح پوست كه با لباس تماس مستقیم دارد؛ مانند دكمه‌های فلزی، زیپ‌ها و سر زیپ‌های فلزی و …
 • مشاهده جرقه‌های ریز یا شنیدن صدای جرقه‌ در اثر تماس مستقیم بدن با لباس‌ها و یا اجسام فلزی
 • احساس گزش یا گزیدگی بلافاصله پس از تماس دست یا بخشی از بدن با سنگ‌های تیز، میله‌ها، باتون، لوازم فنی، اجسام فلزی و …
 • توجه به رفتار متفاوت پرندگان یا حیواناتی كه در اطراف ما قرار دارند
 • دریافت اختلال یا نویز خاصی روی تلفن‌های همراه، رادیو و …
 • از كار افتادن ناگهانی دستگاه های الكتریكی و یا خراب شدن دائمی آن‌ها مانند: جی‌پی‌اس، دوربین عكاسی یا فیلم برداری، تلفن همراه، رادیو، پخش‌كننده‌های موسیقی، چراغ قوه، هدلامپ و …

حالا اگر درمحدوده مرگبار رعد و برق قرار داشتیم و تا پناهگاه امن بعدی فاصله زیادی بود باید چکار کنیم؟

اگر هنگام رعد و برق، احساس كرديم كه موهاي سر يا دست‎هاي ما سيخ شده و يا از سنگ‎ها و اشیاء فلزي اطراف خود صداي وزوز شنيدنم و يا بوي اوزون به مشاممان رسيد، باید فورا آن محل را ترك كنيم.

 • از درختان تك و بلند، تپه ‎ها، تيرك‎ها، سيم های برق هوايي، فنس ها، لوله‎ هاي فلزي آب،  علفزار هاي مرطوب وجويبارها ومكان هاي پر آب و رودخانه ها باید فاصله بگیریم. ايستادن زير درختان روي تپه به هنگام صاعقه بسیار خطرناك است.
 • از لبه صخره ها و بلندي قله ها باید فاصله بگیریم و با کاهش ارتفاع خود را از خطر مرگ نجات دهیم.
 • اگر غار عمیقی در آن حوالی بود به آن پناه ببریم. یادمان باشد غارهای کم عمق نیز می توانند خطرناک باشند.
 • هر گونه شیء فلزي از قبيل كلنگ، باتوم كوهنوردي، لوازم فني سنگ نوردي، عينك با فريم فلزي وهر وسيله فلزي ديگر را از خود دور کنیم.
 • اگر در فضای مسطحی هستیم در محلی باز – بدون درخت – به حالت خميده دست را روي زانوهاي خود قراردهيم.
 • درنقاط مرتفع پناه نگيريم.
 • لباس های خیسمان را به سرعت با لباس خشک تعویض کنیم.
 • در مكانهاي خشك وبدون گياه پناه بگیریم.
 • طناب هاي را كه به همراه داريم از خودمان دور کنیم،  بخصوص اگر خيس ومرطوب  باشند.
 • از تلفن همراه و هرگونه وسیله الکترونیک دیگر استفاده نکنیم. بهتر است آن ها را خاموش کنیم.
 • به محض وقوع صاعقه به سرعت روي زمين بنشینیم  و به حالت دولا زانوهای خود را در بغل بگیریم. بهتر است از یک زیرانداز فوم یا کوله پشتی خود به عنوان عایق زمین استفاده کنیم.
 • تجمع نکنیم و از همنوردمان فاصله بگیریم.

اصابت صاعقه اگرچه در زمان بسیار کوتاهی اتفاق می افتد اما مي تواند موجب مرگ آني افراد شود. مرگی که ناشی از ايست قلبي و تنفسي است.

به هنگام  رعد و برق بهترین کار این است که به سرعت از محل های خطرناک دور شویم

به واسطه گرم شدن زمین در مناطق کوهستانی و ارتفاعات وقتی بسترزمین در این مناطق گرم می‌شود موجب سقوط بهمن می‌گردد که این اتفاق بیشتر در اردیبهشت ماه رخ می‌دهد و این نیز از موارد بسیار حائز اهمیت برای حفظ امنیت کوهنوردان در فصل زیبای بهار است

https://mag.eravel.com

درباره‌ی الناز محمدی

همچنین ببینید

چگونه در مسیر کوهنوردی از غذای خود در برابر حیوانات موذی، حفاظت کنیم ؟

اگر حقیقت را بخواهید، احتمال برخورد شما به خرس و دیگر حیوانات بزرگ در کوهنوردی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *