0

۱۰ نکته برای کویر نوردی

بازدید 3327
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

اگر قصد دارید به کویر نوردی بپردازید، باید نکاتی را قبل از شروع ماجراجویی تان در کویر و یا صحرا فرا بگیرید تا امنیت تان تضمین شود . بعضی از این نکات شامل برنامه ریزی صحیح و دقیق، به همراه داشتن مقدار زیادی آب و توجه به میزان بنزین در باک اتومبیلتان است . به یاد دارم وقتی اولین کویرنوردی خود را در دسامبر ۲۰۱۴ انجام دادم، یک همراه محلی بادیه نشین با خود داشتیم که تمام مقدمات اصلی سفر را برایمان انجام داد . اگرچه چیزهای زیادی وجود دارد که ممکن است در خانه آن ها را فراموش کنید اما شاید نبود آن ها، صحرانوردی شما را جذاب و مهیج تر کند !

۱ – کفش های سر بسته با خود نیاورید !

 

از صندل های سبک و پلاستیکی برای کویر استفاده کنید .

از آوردن صندل های راحتی خودداری کنید . بهترین کفش ها در محیط صحرا و کویر، صندل های سبک پلاستیکی هستند که با داشتن یک تیغه ی لاستیکی بین انگشتان پای شما جای میگیرند . این صندل ها را می توانید خیلی راحت زمانی که از ماشین پیاده و یا سوار می شوید ، در بیاورید و یا بپوشید . هر نوع کفش دیگری در صحرا و کویر، موجب ناراحتی پای شما می شود . پس، از آوردن کفش های سر بسته جدا خودداری کنید زیرا ممکن است با ورود سنگ و یا شن در پای شما ایجاد ناراحتی کنند .

۲ – از تونیک های آبرسان استفاده کنید !

 

درست حدس زده اید ! محیط کویر بسیار خشک و گرم است و در نتیجه رطوب در آن بسیار پایین است . اگر قصد دارید تا چند روز در کویر بمانید حتما یک تونیک آبرسان پوست با خود داشته باشید تا رطوبت کافی به پوستتان برسد. سفر به کویر درست مانند پرواز با هواپیما می باشد ! تنها فرق آن نیز این است که نمی توانید از کرم های مرطوب کننده در کویر استفاده کنید زیرا ترکیب آن با شن، به شدت برایتان آزاردهنده می شود !

 

۳ – یک بالش با خود بیاورید !

 

اگر شما نیز مثل ما سراغ تورهای کویر رفته اید، توقع نداشته باشید که یک بالش نرم پرمانند برایتان بیاورند ! معمولا تور ها تمام نیاز های اولیه و وسایلی که در کویر احتیاج خواهید داشت را برایتان مهیا میکنند اما توقع وسایل لوکس و درجه یک را هم نداشته باشید ! بهرحال اگر فردی هستید که خواب با بالش نرم برایتان ضروری است، حتما یک بالش نرم دیگر با خود بیاورید .

۴ – چند نوع غذای خوشمزه و دلخواهتان را با خود بیاورید !

 

حقیقتا خود من از کیفیت و انتخاب غذایی که راهنمای ما در کویر برای شام و صبحانه ی ما داشت، متعجب شدم. از شانس بد من، غذای شام ما مرغ بود و من نیز زیاد از مرغ خوشم نمی آید ! تا زمانی که شام ما سرو می شد، من در محیط کویر از سرما یخ زده بودم و فقط دلم یک غذای گرم و خوشمزه ( بدون مرغ ! ) می خواست . پس سعی کنید در ابتدای تور به راهنمای خود راجع به رژیم غذاییتان اطلاع دهید و یا سعی کنید چند غذای لذیذ و یا مواد غذایی که بتوان آن ها را پخت و یا با دیگر غذا ها سرخ کرد با خود داشته باشید .

 

۵ – یک کولر و یا پنکه با خود داشته باشید !

 

آب و هوا در کویر در پایان روز و فرا رسیدن شب، سرد می شود. پس ممکن است که فکر کنید نیازی به کولر و پنکه ندارید ! با این حال باید به شما بگوییم که کویر در شب، در ماه های زمستانی، سرد است و در طول روز و تابستان، به شدت گرم و طاقت فرساست. پس حتما یک کولر با خود بهمراه داشته باشید .

۶ – یک فلاسک حاوی نوشیدنی داغ با خود داشته باشید !

 

دما در کویر و صحرا به شدت متغیر است. در طول روز بسیار گرم و ممکن است با فرا رسیدن شب، سرد شود . پس مطمئن شوید که یک فلاسک حاوی چای و یا قهوه ی گرم با خود داشته باشید تا با غروب خورشید و فرا رسیدن شب، بدنتان را گرم نگه دارید .

۷ – یک پتو با خود بیاورید !

 

بجای آنکه یک سویشرت و پلیور اضافی برای گرم ماندن در کویر با خود بیاورید، به شما پیشنهاد میدهیم که یک پتوی کلفت با خود داشته باشید . ( درست مثل پتوهایی که در هواپیما به شما می دهند ) . می توانید از آن به عنوان زیرانداز استفاده کنید و یا آن را در شب دور خود بپیچید و یا به عنوان پتویی اضافه در هنگام خواب استفاده کنید !

۸ – لباس های بیس اسکی خود را بیاورید .

 

هرکسی که تا بحال فواید و راحتی لباس های بیس اسکی ( لباس هایی دو تیکه با آستین های دراز در دست و شلواری دراز که در فصول سرد هوا، به تن می کنند ) تجربه کرده باشد ،مطمئنا می داند که این نوع پوشش ها، یکی از بهترین ابتکارات برای فصول سرد می باشد. پس اگر پیژامه و شلور راحتی شما برای آب و هوای سرد شب، خیلی نازک بود، این لباس های بیس گرم را پیشنهاد می دهیم .

۹ – چند بازی فکری ( تخته ای ) با خود داشته باشید !

 

زودتر جای خواب خود را مشخص کنید. حالا تا رسیدن شب کلی وقت دارید که از کویر لذت ببرید . شن سواری (Sandboarding) ؟ بله ! زل زدن به ستارگان در سکوت ؟ بله ! صحبت کردن با یکدیگر ؟ حتما ! اما بگذارید از شما بپرسم آخرین باری که بازی های فکری ( تخته ای ) کرده اید، چه زمانی بوده است ؟ اگر حقیقت را میخواهید، می توانم به شما بگویم که ساعت های خلوت و ساکت در کویر، فقط مخصوص بازی کردن چند نفری و لذت بردن از آن است !

۱۰ – قاب های ضدآب برای وسایلتان تهیه کنید !

 

برای جلوگیری از جمع شدن شن و ماسه درگوشی و یا دوربین دیجیتال خود، حتما یک قاب ضدآب برای آن تهیه کنید. این قاب ها نه تنها سلامت وسایل شما را در آب تضمین می کنند، بلکه در کویر نیز به محافظی در برابر جمع شدن شن ها و ماسه ها در آن ها، تبدیل می شوند . به من اعتماد کنید ، هرچقدر هم که آدمی وسواسی و پاکیزه باشید ، بعد از گذشت چند ساعت، شن و ماسه همه جایتان را فرا گرفته است و در این شرایط ، خیلی سخت است که بتوانید از تجهیزات الکترونیکی خود محافظت کنید !

مقاله پیشنهادی : بقا در کویر و مهارت‌های نجات در این اقلیم

منبع : Blackwhitevivid

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *