0

۲۷ نکته در کوهنوردی با کودکان

بازدید 3220
زمان مطالعه: ۱۱ دقیقه

شاید امروزه با وجود تکنولوژی، حس و حال کوهنوردی با کودکان ، طبیعت گردی در میان جوانان کم رنگ تر شده باشد. ما در جهانی به هم پیوسته و پیچیده زندگی می کنیم و در جهان امروز، اکثر جوانان ترجیح می دهند در خانه بمانند و بجای ارتباط واقعی با دیگران ، در مسنجر های مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار کنند ! با یک کلیک ساده فیلم دانلود می کنیم و به دیدن عکس های طبیعت می پردازیم، اما هیچ گاه فکر نمی کنیم چرا برای رسیدن به آن مناظر ، از پاهایمان بجای اینترنت، استفاده نمی کنیم ؟

محتوا پنهان

عشق و علاقه به طبیعت از دوران کودکی در انسان پدیدار می شود . درست زمانی که بچه ها تا غروب خورشید با دوستانشان در کوچه بازی می کردند. اما بچه های امروزی، دیگر اشتیاقی برای بیرون بودن ندارند . آن ها اکثر اوقات خود را در خانه می گذارنند و با دوستان خود نیز، در بستری به نام اینترنت گفت و گو و بازی می کنند !

به عنوان یک پدر و یا مادر، وظیفه ی ما این است که در کودکی، فرزندانمان را با طبیعت آشنا کنیم . این کار باعث می شود که با بزرگ شدن آن ها، عشق و علاقه آن ها به محیط بیرون نیز، بیشتر و بیشتر شود. شاید کوهنوردی و صعود با کودک خود، یکی از بهترین روش ها برای آشنایی آن ها با طبیعت باشد !

۲۷ نکته در کوهنوردی با کودکان :

 

اگر بخواهیم با شما صادق باشیم، کوهنوردی با کودکان نیز سختی ها و چالش های خودش را دارد ! اما به یاد داشته باشید کوهنوردی با کودکان، یکی از بهترین شیوه ها برای آشنایی آن ها با طبیعت است . پس دست به کار شوید و برنامه ای کامل برای کوهنوردی و یا طبیعت گردی با کودکان خود، تنظیم کنید . در این مقاله با ۲۷ نکته مفید در کوهنوردی با کودکان، اشاره خواهیم کرد .

۱ – سعی کنید صعودتان را سرگرم کننده کنید !

 

سعی کنید صعودتان را سرگرم کننده کنید !

کودکان عاشق سرگرمی هستند. از قوه ی تخیل و کنجکاوی آن ها استفاده کنید تا با انتقال اطلاعات به آن ها در هنگام کوهنوردی، صعودتان را سرگرم کننده جلوه دهید ! به آن ها بگویید شاید در مسیرمان فسیل دایناسور پیدا کنیم ! یک نقشه برای آن ها بکشید و بگذارید آن ها نقش رهبر را بر عهده داشته باشند . در مسیر نیز می توانید به انجام بازی های فکری بپردازید .

هر کاری می کنید ، سعی کنید سراغ سرگرمی هایی بروید که صعودتان را هیجان انگیز تر و سرگرم کننده تر کند.

۲ – صبر و حوصله داشته باشید !

 

 

قرار نیست کودک خود را به صعودی ۱۱ کیلومتری در ارتفاعات ۲۰۰۰ فوتی ببرید ! به یاد داشته باشید که این صعود ، برای آن هاست . کودکان پاهای کوچکی دارند و مطمئنان قرار نیست پا به پای ما در صعود های دشوار شریک شوند. سعی کنید با یک مسیر کوچک و آسان شروع کنید و کم کم با افزایش سن آن ها، مسیر را بلندتر و سخت تر کنید .

۳ – با اوقات تلخی آن ها، کنار بیایید !

 

 

مطمئنا تمام کودکان در مواقعی، اوقات ما را تلخ می کنند ! خود ما نیز در کودکی این چنین بوده ایم . یاد بگیرید چگونه با این اوقات تلخی ها کنار بیایید . آن ها را آرام کنید و همانطور که در خانه با رفتار آن ها کنار می آمدید، برخورد کنید . شاید بهتر باشد در جایی توقف کنید ، کمی با آن ها حرف بزنید، چیزی بخورید و دوباره به راهتان ادامه دهید .

۴ – ” ایمنی ” شرط اول صعود !

 

 

ایمنی در مسیر، اولین درسی است که باید به کودک خود بیاموزید ! یک کیف کمک های اولیه با خود داشته باشید تا در صورت بروز حادثه ای، سراغ آن بروید . حواستان به تپه ها و مسیرهای شیب دار باشد . کوهنوردی فعالیتی هیجان انگیز می باشد، اما تنها با چند قدم اشتباه، می توانید لذت آن را از بین ببرید . قانون های ایمنی در مسیر را برای آن ها بازگو کنید و نسبت به انجام آن ها، قاطع باشید . سعی کنید هر جایی خطری در مسیر دیدید، به کودک خود نشان دهید .

۵ – به آن ها قانون ” اثری بر جای نگذاشتن ” را یاد دهید !

 

قانون ” اثری بر جای نگذاشتن ” مجموعه ای از باورهای قلبی کوهنودران در سراسر دنیاست ! سعی کنید در کودکی آن ها را با این قوانین آشنا کنید تا به اهمیت حفاظت و نگهداری از طبیعت پی ببرند . لازم نیست تمام قوانین حفظ و نگهداری از طبیعت را حفظ شوند، فقط سعی کنید به آن ها اهمیت مهربان بودن با طبیعت را بیاموزید.

مقاله پیشنهادی : ۱۰ راهکار برای اینکه با محیط زیست خود، مهربان تر باشید !

۶ – آن ها را از دید خود خارج نکنید !

 

 

حتی حرفه ای ترین کوهنوردان نیز با انجام چند حرکت اشتباه در جنگل، گم می شوند . بگذارید بازی کنند، در مکان های امن جست و جو کنند و از مسیر و دنیای اطراف خود لذت ببرند. فقط به آن ها بگویید زمانی که در حال بازی کردن هستند باید در مکانی باشند که شما بتوانید آن ها را ببینید و آن ها نیز در دید شما باشند.

۷ – عجله نکنید !

 

 

کودکان کنجکاوی و علاقه ی خاصی برای جست و جو دارند. آن ها دوست دارند به یک باره در مسیر، سراغ سنگ ها و صخره ها بروند، به همه چیز دست بزنند و حسابی خودشان را کثیف کنند ! این یکی از بهترین قسمت ها در کوهنوردی با کودکان است ! عجله نکنید و درست مثل آن ها کنجکاوی به خرج دهید تا تا صعودی سرگرم کننده و هیجان انگیز داشته باشید !

۸ – سعی کنید در طول مسیر، چند بار توقف کنید !

 

بدون شک کودک شما برای ادامه ی مسیر، نیاز به توقف هایی برای استراحت خواهد داشت. کوهنوردی انرژی زیادی لازم دارد و بدن کوچک آن ها نیز برای تامین این انرژی ، نیاز به توقف در مسیر و استراحت دارد . آخرین چیزی که دلتان می خواهد این است که مجبور شوید از ادامه ی صعود منصرف شوید و آن ها را تا رسیدن به اتوموبیلتان، کول کنید !

بیشتر بخوانید : اهمیت استراحت در کوهنوردی

۹ – بگذارید کودکتان نقش ” رهبر ” داشته باشد !

 

 

کودکان معمولا هیچ گاه نقش رهبر را تجربه نمی کنند و این اغلب پدر و مادر هستند که نقش لیدر را بر عهده دارند. بگذارید هر کدام از آن ها به صورت نوبتی نقش لیدر و رهبر گروه را داشته باشند. با این کار به آن ها حس قدرت می دهید و آن ها نیز هدفی برای این صعود انتخاب می کنند . همچنین با این کار مطمئن می شوید که سرعت پیاده روی شما پایین است و بدن آن ها به این زودی ها خسته نمی شود !

۱۰ – در نزدیکی آب، باشید !

 

 

کودکان عاشق آب هستند و این حقیقت بر کسی پوشیده نیست. پس شاید بهتر باشد از این حقیقت به نفع خودتان استفاده کنید ! مسیری را انتخاب کنید که نزدیک به رودخانه و یا دریاچه ای باشد تا کودکان بتوانند مقداری آب بازی کنند ! فقط حواستان باشد اگر قصد شنا داشتند با آن ها به داخل آب بروید و فقط در قسمت های کم عمق شنا کنید. چند جفت لباس اضافه نیز با خود داشته باشید تا به محض خروج از آب، آن ها را با لباس های خیس شده تعویض کنید .

۱۱ – دوستانشان را نیز با خودتان بیاورید !

 

هرچند کوهنوردی به صورت انفرادی لذت های خودش را دارد، اما این سبک از کوهنوردی، هنوز برای کودکان شما زود است ! زمانی که بزرگ تر شدند، می توانند کوهنوردی به صورت انفرادی را تجربه کنند . در حال حاضر، سعی کنید دوستانشان را نیز در این صعود شریک کنید و آن ها را نیز با خود بیاورید. یکی از مزیت های آن این است که کودکان در کنار هم، کمتر اوقات تلخی می کنند و معمولا در کنار دوستانشان رفتار بهتری از خود نشان می دهد. این یک موقعیت برد – برد برای شماست !

مقاله پیشنهادی : ۱۰ دلیل برای اینکه با دوستانتان به کوهنوردی بروید

۱۲ – آب را فراموش نکنید !

 

 

آبرسانی به بدن یکی از مهم ترین نکات در کوهنوردی است. این نکته زمانی که در هوای گرم کوه پیمایی می کنید، اهمیت دو چندانی پیدا می کند . حتی خود ما نیز هنگامی که در زیبایی طبیعت غرق می شویم، گاهی آب خوردن در مسیر را فراموش می کنیم. مطمئن شوید که به اندازه ی کافی با خود آب می آورید و آن را به صورت منظم با کودکانتان، مصرف می کنید !

۱۳ – چوب و عصاهای کوهنوردی !

 

 

عصاهای کوهنوردی برای کودکان، وسیله ای ضروری نمی باشند اما همیشه صعودتان را سرگرم کننده تر می کنند ! کودکان عاشق تکه های چوب در طبیعت هستند و پیدا کردن بهترین شاخه برای عصای کوهنوردی، می تواند آن ها را تا پایان صعود، سرگرم کند. همچنین اگر مسیری طولانی پیش رو دارید، عصاهای کوهنوردی تعادل بیشتری به شما می بخشد و از خستگی پاهای شما نیز جلوگیری می کند .

مقاله پیشنهادی : کدام باتوم کوهنوردی را بخرم ؟

۱۴ – یک مسیر کوتاه انتخاب کنید !

 

سعی کنید مسیری کوتاه انتخاب کنید که در ارتفاع کمی واقع شده باشد. شما می خواهید خاطره ای دل انگیز برای آن ها ایجاد کنید تا آن ها برای صعودهای بعد، خودشان داوطلب شوند ! یک صعود خسته کننده و طولانی، خاطره بدی برای آن ها برجای میگذارد ! پس سراغ مسیری کوتاه بروید که آبشارها ، دریاچه ها ، رودخانه ها و یا دیگر زیبایی های طبیعت را در خود جای داده باشد .

۱۵ – خوراکی های خوشمزه را فراموش نکنید !

 

 

معمولا در طول صعودتان، کودکان خسته می شوند و از ادامه ی کار منصرف می شوند ! آن ها دوست دارند هرچه زودتر به خانه بازگردند! مشکل اینجاست که شما نمی دانید این خستگی و غر زدن ها کی به سراغ شما می آید ! پس سعی کنید خوراکی خوشمزه ای به عنوان سورپرایز با خود داشته باشید ! یک آبنبات چوبی خوشمزه می تواند تمام مشکلات آن ها را حل کند ! علاوه بر این، مقدار زیادی انرژی نیز به آن ها منتقل می کند !

مقاله پیشنهادی : در کوهنوردی ، چه غذای بخوریم ؟

۱۶ – با آن ها یک بازی انجام دهید !

 

 

قبل از صعودتان، یک لیست از گیاهان ، حشرات ، حیوانات و نشانه های مسیرتان تهیه کنید. به کودکان خود بگویید که اگر هر کدام از آن ها زودتر این اسامی را در مسیر پیدا کنند، جایزه ای به او خواهید داد . این باعث می شود که کودکان در طول مسیر فعال بمانند و حوصله ی آن ها نیز، سر نرود !

۱۷ – با آن ها گفت و گو کنید !

 

کودکان سوال های زیادی دارند و این سوال ها مختص به کوهنوردی نمی باشد ! شاید جواب دادن به سوالاتی مثل ” چرا آسمان آبی است ؟ ” و یا ” آب ، خیس است ؟ ” برای شما خسته کننده باشد، اما به یاد داشته باشید این صعود، برای آن هاست ! به سوالات آن ها گوش دهید و با دقت به آن ها پاسخ دهید . این یک موقعیت یادگیری برای آن ها می باشد. اگر چند سوال هم الکی جواب دادید ، مشکلی ندارد ! بگذارید کودکانتان سرگرم بمانند !

۱۸ – یک جفت کفش راحتی برای آن ها انتخاب کنید !

 

 

بوت های زیادی با طرح ها و ویژگی های مختلف با قیمت های چند صد دلاری برای کوهنوردان وجود دارد . اما هیچ کدام از این ها برای کودک شما ، مهم نمی باشد ! چیزی که برای آن ها مهم می باشد ، راحتی کفش می باشد که در طول مسیر به پشتیبانی پاهای آن ها بیاید و از ایجاد تاول ، ساییدگی و خراش جلوگیری کند . کفش های نو به پای آن ها نکنید چون قرار است حسابی آن ها را کثیف کنند !

۱۹ – سعی کنید صعودتان را صبح زود آغاز کنید !

 

 

اگر صبح زود ، صعودتان را آغاز کنید، انرژی بیشتری در مسیر دارید ! در تابستان، سحرخیزی و صعود در ساعات اولیه صبح، بدین معنی می باشد که به گرمای ظهر نخواهید رسید . سعی کنید در یک ساعت منطقی از صبح صعودتان را شروع کنید تا لذت بیشتری از آن ببرید !

۲۰ – از کوله پشتی های حمل کودک استفاده کنید !

 

کوله پشتی های حمل کودک، یکی از بهترین وسایل، هنگام کوهنوردی با کودکان است . از آن ها می توانید برای حمل کودکان ۵ و یا ۶ ساله خود، بسته به اندازه ی آن ها استفاده کنید . مسیر کوهنوردی، مسیری طولانی است و احتمال این وجود دارد که کودک شما بین راه خسته شود. داشتن این کوله پشتی ها یک راه حل آسان برای ادامه راه می باشد.

۲۱ – به هرکدام از آن ها، وظیفه ای محول کنید !

 

 

حمل کردن کوله پشتی، از وظایف شما می باشد! این یک مورد را از کودکان فاکتور بگیرید ! به هر کدام وظیفه ای محول کنید. مثلا یکی از آن ها می تواند نگهبان حیوانات و دیگری نگهبان پرنده ها و … باشد. با این کار به آن ها حس مشارکت در صعود را می دهید و مطمئنا صعودتان بیش از پیش جذاب تر می شود !

۲۲ – به آن ها موارد ایمنی را گوشزد کنید !

 

 

به هر چیزی در طبعیت نمی توان نزدیک شد و به آن دست زد ! به آن ها توضیح دهید از چه چیزهای باید دور شوند و به آن ها دست نزنند . مواردی مثل : حیوانات وحشی ، پیچک های سمی و یا حشرات خطرناک !

۲۳ – یک بسته دستمال مرطوب با خود داشته باشید !

 

 

کثیف شدن، از کارهایی می باشد که کودکان عاشق انجام آن می باشند ! آن ها هنگام بازی کردن با دیگر کودکان ، دست زدن به اشیا مختلف ، دویدن و موارد دیگر حسابی خودشان را کثیف می کنند، اما تمیز کردن آن ها بر عهده شما می باشد . یک بسته دستمال مرطوب با خود داشته باشید تا به راحتی دستان، پاها و صورت او را تمیز کنید . بگذارید در گل و لای نیز بازی کنند اما بعدا آن ها را تمیز کنید !

۲۴ – غذاهای ترکیبی درست کنید !

 

این یکی از مواردی می باشد که حسابی کودک شما را خوشحال می کند ! غذاهای دست ساز سرشار از انرژی و فواید برای کودک شما می باشند . قبل از صعود خود ، مواد مورد نیاز را از خواربار فروشی ها تهیه کنید . سعی کنید در آن ها، سبزیجات نیز باشد . تمام مواد مورد نیاز را جلوی کودکان بگذارید و بگذارید غذای مخصوص خودشان را درست کنند ! سعی کنید کمی شکلات هم آن وسط قرار دهید !

۲۵ – اگر احساس خستگی کردند، می توانید برگردید !

 

 

کودکان معمولا خیلی زود خسته می شوند. پس انصراف از ادامه ی مسیر، یک شکست برای آن ها محسوب نمی شود ! اگر بتوانید آن ها را به طبیعت گردی و کوهنوردی سوق دهید ، پس یک پیروزی برای آن هاست . اگر کودکان شما خیلی خسته بودند، به آن ها بگویید که مسیر اینجا به اتمام رسیده است و به خانه بازخواهید گشت .

۲۶ – یک دوربین با خود داشته باشید !

 

خاطرات برای همیشه باقی خواهند ماند و گرفتن چند عکس در طبیعت، باعث می شود تا بعد ها با دیدن این عکس ها، به فرزندان خود افتخار کنید ! سعی کنید کلی عکس بگیرید و خاطره بسازید !

۲۷ – خوش بگذره !

 

 

این یک قانون کلی و شاید کمی سخت باشد ! مهم نیست چه می شود، کودکان پا به پای شما می آیند و یا منصرف می شوند ! مهم این است که باید خوش بگذرانید ! دوران کودکی آن ها به سرعت در حال طی شدن می باشد. پس خوش بگذرانید و هر لحظه را گرامی بدارید .

نتیجه گیری :

 

شاید کوهنوردی با کودکان مقداری سخت باشد و در نقطه ای از مسیر از خود بپرسید ” چرا این کار را کردم ؟” اما مطمئن باشد هر کاری لذت و سختی های خودش را دارد و تا جایی که ما می دانیم لذت ها همیشه بر سختی ها پیروز خواهند شد !

کوهنوردی و طبعیت گردی، یک فعالیت انگیزشی می باشند که عشق و علاقه به آن ها، در کودکی افراد پدیدار می شود. کوهنوردی و طبیعت گردی با کودکان، یک کار سرگرم کننده و هیجان انگیز می باشد . با انجام این کار، آن ها را با دوستی و عشق و علاقه به محیط زیست آشنا کرده اید .

نکته ی اخلاقی این است که در طبعیت باشید و کوهنوردی کنید. مسیری انتخاب کنید که کودکان شما عاشق آن شوند و در صعود های بعد، خودشان داوطلب باشند !

منبع : Arborexplorer

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *