0

۱۰ راهکار برای اینکه با محیط زیست خود، مهربان تر باشید !

بازدید 2019
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

هرچه قدر هم که سلیقه و میل شما در کوهنوردی محدود و خاص باشد ، باز هم هزاران مکان در دنیا وجود دارد که رفتن به آن مناطق، آرزوی شماست . ما کاملا این رویاپردازی را برای دیدن مناظر جدید و آشنایی با فرهنگ و رسوم کشور ها درک میکنیم. اما آیا تابحال به این نکته توجه کرده اید که هر قدم و تصمیمی که میگیرید در محیط زیست نیز تاثیرگذار می باشد ؟ در این مقاله قصد داریم به نکاتی اشاره کنیم تا کمی با محیطی که در آن گردشگری و کوهنوردی می کنید، مهربان تر باشید .

بطری آب های چندبار مصرف با خود داشته باشید.

 

بطری آب های چندبار مصرف با خود داشته باشید.

بدون شک ، آب ، یکی از مهمترین عوامل در سلامت صعود شماست . مطمئن شوید که قبل از صعود ، بطری و قمقمه های چند بار مصرف را با خود داشته باشید. امروزه، بطری های پلاستیکی زیادی در سطح دریا و محل های دفن زباله یافت می شود . آلوده شدن سطح آب و کشته شدن بسیاری از موجوادت دریایی بخاطر این پلاستیک ها و دانستن این نکته که با آوردن یک بطری چند بار مصرف، چه مقدار می توانیم از وقوع چنین حوادثی جلوگیری کنیم ، واقعا ناراحت کننده و قابل تامل است !

به فکر شیوه های حمل و نقل پاک، باشید !

 

تمام سوخت های مصرفی در تمام شیوه های حمل نقل، چه ماشین ، هواپیما و قطار و … می توانند با صدور گازهای آلوده، محیط زیست را تحت تاثیر قرار دهند . بجای آن می توانید از دوچرخه و یا قدم زدن استفاده کنید! اگر می خواهید مسیر زیادی را طی کنید از شیوه هم پیمایی (Carpool ) استفاده کنید . همچنین با قدم زدن و یا دوچرخه سواری، از مناظر مسیر خود بیشتر لذت می برید و می توانید با افراد مختلف منطقه نیز گفتگو کنید، این در حالی است که اتمسفر و هوا را نیز آلوده نکرده اید .

خوراکی و غذای خودتان را بیاورید.

 

پختن غذای ترکیبی خود و یا گرانولا، هم از لحاظ مادی بصرفه شما است و هم برای محیط زیست، بهتراست . با برنامه ریزی صحیح می توانید غذا ها و مواد خامی که فاسد شدنی نیستند را از یک هفته قبل به محل استقرار خود پست کنید .با این کار هم از دسته بندی و پکیج آن ها که کاری غذاب آور است و کوله ی شما را نیز سنگین می کند ، دوری کرده اید و همچنین دیگر به خوراکی های بی ارزش و مضری که در ایستگاه های بنزین و .. یافت می شوند ، نیازی نخواهید داشت . بالاخره بعد از صعود خود، یک رستوران محلی را انتخاب کنید . بجای آن که سمت فست فود و غذای های فوری بروید، سراغ غذاهایی که مواد خامشان در خواربار فروشی ها یافت می شوند و مغذی هستند، بروید !

فقط عکس بگیرید و چیزی جز ” خاطره ” در محیط جای نگذارید !

 

شاید مهم ترین قانون برای حفظ محیط زیست، “ ردی از خود برجا نگذاشتن ” است . این بدین معنی است که هیچ کس نتواند حدس بزند که شما در جنگل بوده اید! هرچیزی که با خود آورده اید ، باید با خود ببرید! با این کار شکل و روحیه ی روستایی جنگل ها نیز حفظ خواهد شد. اگر دلتان می خواهد برای حفظ محیط زیست و زیبایی آن بیشتر کمک کرده باشید، محل کمپ خود را از زمانیکه در آن ساکن شده بودید، تمیز تر و زیباتر کنید !

لطفا در مسیر خود بمانید !

 

با اینکه شاید سرزدن به محله ها و مناظر خارج از مسیر شما، ریسکی بی ضرر و به قول گفتی” برد برد ” برایتان باشد اما در مورد محیط زیست، اینگونه نیست . انحراف شما از مسیرتان، به مرور زمان طبیعت را فرسوده می کند . فرض کنید یک فرد که از مسیر خود خارج شده است فرد دیگری را نیز برای دیدن مناظر مناطق دور، دعوت می کند. همین باعث میشود تا به مرور زمان مناطق کوهستان و یا روستایی مقصدتان ، تبدیل به هزاران راه و میانبر برای رسیدن به محله های خارج مسیر، شوند.

همچنین، رد شدن از کنار باطلاق های گل آلود باعث می شود تا طول آن ها عریض تر شود . سعی کنید حتما بوت های مخصوص کوهنوردی به پا داشته باشید تا بتوانید خیلی راحت از مسیر های ناهموار، حتی باطلاق ها عبور کنید . این باعث می شود تا از فرسایش زمین جلوگیری شود و سطح بیرونی زمینی کاملا هموار و مسطح باقی بماند.

از محیط های کمپینگ قبلی استفاده کنید.

 

زمانی که به کوهنوردی می پردازید، حتما باید به دنبال محل های کمپینگ پوشیده ای نیز باشید . حواستان باشد که سطح زیرین کمپ ، کاملا پایدار و یکنواخت باشد ، مثل صخره های هموار و یا خاک سفت شده . حتی اگر برای یک شب چادرتان را در سطح نرمی مثل چمنزار ها و .. برپا کردید ، خسارت زیادی به سطح محیط زیست زده اید. محل های کمپ متداولی وجود دارند که با داشتن یک محیط امن شما را از دنیای وحشی بیرون، جدا می کند. با محدود کردن تجاوز خود به دنیای وحشی حیوانات ، بگذاریم همچنان طبیعت و سرشت خود را حفظ کنند . با انجام کوهنوردی و انتخاب کمپ های از قبل ایجاد شده، کمتر به محیط زیست آسیب برسانیم و این کره خاکی را با حیوانات و حتی گیاهان نیز به اشتراک بگذاریم !

مقاله ی پیشنهادی : اصول برقراری کمپ در کوهستان

ضایعات و زباله های انسانی را خارج از مسیر، دفن کنید.

 

شاید دیگر نیازی به گفتن این موضوع نباشد، اما این مورد یکی از مهمترین موضوعات محیط زیستی می باشد!اکثرا ما انسان ها ، ضایعات سگ خود را تمیز میکنیم ، پس چرا نمی توانیم ضایعات خودمان را به شکلی صحیح تمیز و دفن کنیم ؟

ضایعات و زباله های انسانی به سرعت به یک معضل بزرگ تبدیل شده اند. بهترین روش برای دستشویی کردن در محیط های روستایی و کوهستانی، کندن یک چاله ی کوچک است. سعی کنید در محیطی که رفت و آمد وجود ندارد، چاله ای به عمق ۴ تا ۶ اینچ ایجاد کنید . اگر مسیر و مقصد شما جایی است که نمی توانید چاله ای بکنید ( مثل صحرا )، باید خودتان آن را بردارید! از کیسه های توالت و زباله ی انسانی استفاده کنید تا محتویات را در آن بریزید تا بتوانید در مکانی مناسب آن را دفن کنید . با این کار، اکوسیستم محیط تان را حفظ کرده اید و از آلوده کردن محیط زیست، جلوگیری کرده اید . برای اطلاعات بیشتر مقاله ی” دستشویی درکوهستان ” را مطالعه فرمایید.

از منابع آبی، حفاظت کنیم.

 

آب، یکی از مهمترین منابع استفاده شده توسط انسان ها است که خیال میکنیم برای همیشه از نعمت آن برخورداریم! برای اینکه بتوانیم از منابع آبی و تعادل آن حفاظت کنیم، باید از نهرها ، دریاچه ها ، اقیانوس های خود حفاظت کنیم. چند راه برای تمیز نگه داشتن آب وجود دارد . یکی از مهمترین آن ها، کندن چاله ای دور تر از ۲۰۰ متر از هر منبع آبی، برای ادرار شماست. علاوه بر این، ظرف ها و تجهیزات آشپزی خود را نزدیک به آب نشویید. بجای آن از صابون های تجزیه پذیر استفاده کنید و اکثر آن ها را نیز با آب هایی که ذخیره کرده اید، بشویید. با احترام گذاشتن به زیبایی طبیعی منابع آبی، می توان خیالمان راحت باشد که آب را آلوده نکرده ایم و آن را برای نسل های بعد نیز، حفظ وذخیره کرده ایم .

آتش کوچکی روشن کنید.

 

آتش می تواند یکی از خطرناک ترین عوامل در کوهنوردی و یا کمپینگ باشد. با این که برشته کردن مارشمالو روی آتش ، بسیار لذت بخش است اما حواستان باشد آتش خود را بسیار کوچک و در یک فضای مخصوص، روشن کنید . حواستان باشد که یک آتش بزرگ تنها با یک جرقه می تواند به سرعت انتشار پیدا کند. علاوه بر این، یک آتش بدون یک لایه زیرین خاک مناسب در بستر، میتواند باعث آتش سوزی درون خاک شود . این آتش برای ماه ها بدون اینکه نشانه ای از سوختن در سطح زمین و یا خراب کردن اکوسیستم محل و الگوی درختان و گیاهان محیط از خود نشان دهد، می سوزد! حتما مطمئن شوید که قبل از آتش روشن کردن، قوانین مربوط به آتش را در آن منطقه خوانده اید و محدودیت و ممنوعیتی برای آن وجود ندارد .

در انتخاب پوشش های خود، دقت کنید !

 

شاید بیان این نکته در حفظ محیط زیست ، کمی عجیب بنظر بیاید، اما پوشش های شما ، تاثیر زیادی در محیط زیست دارند ! اولین مورد، جنس و فرآیند تولید این لباس ها می باشند . حتما تا بحال شده است که برای گرفتن عکس جدیدی در اینستاگرام، خیلی راحت یک شلوار دیگر سفارش داده اید تا در عکستان بهتر باشید. درسته؟ خوب، محیط زیست اینطور فکر نمی کند! هر بار که یک پوشش و لباس جدید تولید می شود، آلودگی بیشتری در هوا از فرآیند تولید آن در کارخانه و تحویل آن به وسیله ی پیک ها، تولید می شود. پس، بجای آن که دنبال خرید لباس و پوشش دیگری باشید، سعی کنید همان پوشش های قبلی خودتان را تعمیر کنید و دوباره بپوشید! اگر نیاز به تجهیرات کوهنوردی جدیدی دارید، حتما به دنبال برندهایی باشید که با محیط زیست سازگار هستند .

تنها با چند دقیقه برنامه ریزی قبل از صعود و رعایت این نکات، می توانید به حفظ محیط زیست کمک بسزایی کنید ، اما هنوز راه های زیادی برای حفظ کره خاکی وجود دارد . کوچکترین کار ها نیز مثل دفن و حذف بطری های پلاستیکی و یا کندن یک چاله، می تواند اکو سیستم محیط را سالم و دست نخورده باقی بگذارد . به یاد داشته باشید که جنگل ها، آب ها و حیوانات با بالانس و تعادل خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند . ما انسان های نیز می توانیم همچنان که از محیط زیست لذت می بریم با رعایت چندی از این نکات، طبیعیت را دست نخورده و سالم رها کنیم !

منبع : Soulfulconcepts

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *