2

۱۰ وسیله ضروری برای کوهنوردی

بازدید 3727
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

فرقی نمی کند برنامه ای چند ساعته و یا چند ماهه برای کوهنوردی داشته باشید . ایمنی، همیشه قدم اول است . در این مطلب به ۱۰ وسیله ی ضروری برای کوهنوردی اشاره خواهیم کرد که همراه داشتن این تجهیزات از ” باید” های کوهنوردی می باشد .

شاید استفاده از همه این تجهیرات در کوهنوردی امری غیر محتمل باشد ،اما اگر زمانی به یکی از آن ها احتیاج پیدا کردید ، می توانید با خیال راحت در کوله پشتی خود آن ها را پیدا کنید .

۱ – کفش و بوت مناسب کوهنوردی

برای کوهنوردی های ساده که نیازی به کوله پشتی های پر و سنگین ندارید و مسیرتان نیز ، تا حدی ساده و هموار است ، کفش های پیاده روی بهترین انتخاب برای شما می باشند . برای کوهنوردی های طولانی که قاعدتا کوله پشتی سنگین تر و مسیری سخت و ناهموار تر، پیش رو دارید ، پیشنهاد ما به شما استفاده از بوت های کوهنوردی می باشد زیرا تعادل و حمایت بیشتری به پاهای شما می بخشند .

۲ – نقشه ، قطب نما و جی پی اس

یک نقشه و قطب نما ، نه تنها موقعیت شما و فاصله ی باقیمانده تا مقصد را برای شما مشخص می کند، بلکه به شما کمک می کنند تا محل های کمپینگ ، اردوگاه ها ، آب و مسیرهای خروج اضطراری را، هنگام بروز حادثه، به راحتی پیدا کنید . هرچند امروزه جی پی اس های موقعیت یاب، تمام این موارد را انجام می دهند، اما سعی کنید یک نقشه و قطب نما نیز برای مواقع ضروری با خود داشته باشید. برای آشنایی بیشتر، مقاله ی ” ۶ روش جهت یابی در روز ” را در سایت مطالعه کنید .

پیشنهاد ویژه: تجهیزات کوهنوردی خود را از فروشگاه بریم کوه تهیه کنید

۳ – بطری آب یدکی ( و شیوه ای برای تصفیه کردن در طبیعت )

بدون آب کافی، ماهیچه و عضو های بدن شما به درستی کار نمی کنند! مصرف کم آب در کوهنوردی نه تنها شما را تشنه نگه می دارد، بلکه امکان بروز هیپوترمی ( سرمازدگی ) و بیماری های ارتفاع ( ارتفاع زدگی ) را افزایش می دهد !

۴ – غذای اضافه و پشتیبان

هر اتفاق خواسته و ناخواسته ای ممکن است مدت زمانی که در طبیعیت سپری می کنید را افزایش دهد : ممکن است گم شوید ، دلتان بخواهد بیشتر در کنار آبشار و دریاچه ها بمانید ، آسیب دیدگی و یا حتی مسیر ناهمواری که انتظار آن را نداشته اید ، از مواردی هستند که وقت بیشتری از شما می گیرند. داشتن و مصرف غذای بیشتر و پشتیبان نه تنها انرژی شما را افزایش می دهد بلکه از لحاظ روحی نیز شما را تقویت می کند . برای رعایت اصول تغذیه ، مقاله ی ” اصول تغذیه در کوهستان ” را مطالعه کنید .

۵ – تجهیزاتی برای باران و پوشش های یدکی در کوهنوردی

فکر می کنید هواشناسان اشتباه نمی کنند؟ داشتن پوشش های چند لایه ، بدن شما را در تغییرات جوی و آب و هوای متفاوت ،محفوظ نگه می دارد . فقط دو قانون کلی را در نظر بگیرید : از پوشیدن لباس هایی با جنس کتان پرهیز کنید زیرا رطوبت را جذب و به سطح پوست انتقال می دهند و همیشه یک کلاه با خود داشته باشد . برای شناخت آب و هوای مقصد ، مقاله ی ” شناخت آب و هوا در کوهنوردی ” را مطالعه فرمایید. همچنین برای اطلاع از وضعیت آب و هوای کوهستان میتوانید به سایت هواکوه مراجعه نمایید.

۶ – تجهیزات ایمنی کوهنوردی ( فندک ، کبریت ، چراغ ، سوت )

گرمای آتش و یک نوشیدنی داغ ، بدن شما را از خطر سرمازدگی حفظ می کند . همچنین برافروختن آتش ، یکی از بهترین راه ها برای علامت دادن در زمانی است که فکر میکنید گم شده اید . اگر اینطور است، خونسردی خود را حفظ کنید و حتما یک سوت با خود همراه داشته باشد . مطمئن باشید دمیدن در یک سوت، بسیار بهتر از صدای شما برای درخواست کمک ، عمل می کند ( ۳ بار پشت سرهم و به صورت کوتاه سوت بزنید ) . یک عدد چراغ قوه و یا هدلایت نیز با خود داشته باشید تا اگر در تاریکی شب گرفتار شدید، بتوانید نقشه و مسیری که در آن قدم میزنید را به درستی، ببینید .

۷ – کیف کمک های اولیه

این کیف ها ، به تعداد زیادی در بازار یافت می شوند . سعی کنید کارایی و استفاده از آن ها را با دانشی صحیح دو برابر کنید . سعی کنید در یک دوره آموزشی کمک های اولیه شرکت کنید . با مطالعه ی مقاله ی ” چگونه در مقابل آسیب دیدگی های کوهنوردی آماده باشیم “ آمادگی خود را در برابر صدمات کوهپیمایی افزایش دهید .

۸ – چاقو و تجهیزات همه کاره ( چاقوی سوئیسی )

با کمک چاقو می توانید در هنگام جراحت ، مقداری از لباس خود را ببرید و با آن بانداژ درست کنید ، چوب و خارهایی که در عمق پوست شما نفوذ کرده اند و دردی عذاب آور دارند ر،ا خارج کنید ، به راحتی شیشه عینک آفتابی خود را تعمیر کنید و به طور کل، هر تجهیزاتی که عملکرد درستی ندارد را، اصلاح کنید . پس به هیچ وجه کارایی آن ها را دست کم نگیرید!

۹ – کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی

بخصوص زمانی که درخت های انبوه را رد کردید و به ارتفاعی رسیدید که ترکیب خورشید و بارش برف ، پوست شما را ملهتب می کند و می سوزاند ، شما به یک عینک آفتابی برای دید بهتر در برف و کرمی ضدآفتاب برای جلوگیری از آفتاب سوختگی نیاز پیدا خواهید کرد .

۱۰ – کوله پشتی کوهنوردی

شما به کوله ای نیاز دارید که در آن احساس راحتی کنید و با دارا بودن ویژگی های فراوان، کوهنوردی شما را آسان و بدون دردسر کند . پوشش های ضد آب کوله پشتی را فراموش نکنید ، در بعضی از مدل ها ، یک پوشش ضدآب نیز همراه با کوله پشتی وجود دارد . دیگر تجهیزات ضروری را در کوله پشتی خود قرار دهید و مطمئن باشید برای صعود خود بیش از پیش آماده هستید . قبل از خرید ، حتما مقاله ی ” چگونه بهترین کوله پشتی را برای کوهنوردی انتخاب کنیم ” را ، مطالعه فرمایید.

۱۱ – یک مورد دیگر

کیسه های زباله :

حتما با خود کیسه هایی برای جمع آوری زباله داشته باشید تا مطمئن باشید مسیری که امروز در آن کوهنوردی کردید، سال ها و برای نسل بعد نیز، زیبا خواهد ماند . زیپ لاک ها ( کیسه های زیپ دار ) یک انتخاب عالی برای جدا نگه داشتن زباله های جمع آوری شده و دیگر تجهیزات شما می باشند . سعی کنید یک جفت دستکش یک بار مصرف نیز با خود داشته باشید تا زمانی که زباله های مسیر را جمع آوری می کنید ، سلامت خود را به خطر نیندازید .

منبـع : AmericanHiking

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. ممنون از راهنماییت روز خوبی داشته باشی

    1. الناز محمدی گفت:

      سلامت باشید