0

۱۰ نکته ی کاربردی در هیچهایک

بازدید 1718
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

در دنیای امروزی ، دلایلی وجود دارد که مسافران را از هیچهایک باز می دارد . نسبت به ۵۰ سال پیش ، ماشین و سوخت ارزان تر شده و تقریبا هر خانواده یک ماشین دارد . علاوه بر این، تعداد وسایل حمل و نقل عمومی در هر نقطه از کشور افزایش پیدا کرده است . نوآوری های اینترنتی جدید مانند ( اسنپ ، اوبر و .. ) نیز به دلیل راحتی و سرعت بالا ، هیچهایکینگ را به امری غیر ضروری تبدیل کرده است. با این حال ، هیچ گاه نمی دانید که چه زمان هیچهایکینگ به کمک شما می آید و می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

بعضی از افراد همیشه قبل از سفر خود ، زمان زیادی را صرف آماده کردن خود برای شرایط ضروری غیر محتمل می کنند . دانستن این که چگونه به شیوه ی موثر هیچهایک کنید بسیار مهم تر از ساخت پناهگاه ، روشن کردن آتش با چوب و یا کشتن یک زامبی است !

من تمام آمریکا و اروپا را هیچهایک کرده ام . تعدادی نزدیک به ۳ هزار هیچهایکر را نیز، طی ۴ سال اخیر که در ۴۸ کشور افریقایی بوده ام، سوار کرده ام . پس زمانی که می گویم با هیچهایک از هر دو جهت آشنایی دارم به من اعتماد کنید!

در این مطلب به ۱۰ روش مفید برای هیچهایک اشاره می کنیم:

۱ – از افرادی که در پمپ های بنزین هستند، سوال کنید .

 

از افرادی که در پمپ های سوخت هستند سوال کنید

امنیت و سلامت جسمانی ، نگرانی اصلی بسیاری از افراد، ( بخصوص زنان ) در هیچهایک است . از هر کسی کمک خواستن و سوال کردن می تواند شما را به دردسر بیندازد .

سعی کنید همیشه سراغ رانندگانی که در پمپ های گاز هستند بروید . دنبال قیافه هایی بگردید که به نظر شما قابل اعتماد هستند . با آن ها صحبت کنید و توضیح دهید که چرا به کمک نیاز دارید . پیشنهاد دهید که مقداری از پول سوخت اتومبیل را پرداخت میکنید . زمانی که به یک رابطه ی دو طرفه رسیدید ، مطمئن هستید که سوار یک ماشین امن شده اید!

۲ – نقاطی را انتخاب کنید که ماشین ها در آن ، آرامتر رانندگی می کنند .

 

هر چه قدر نقاطی را انتخاب کنید که ماشین ها در آن آرامتر رانندگی می کنند، شانس شما برای سوار شدن بیشتر است . این زمان کافی را برای رانندگان مهیا می سازد که نگاهی به چهره ی شما بیندازند ، با خانم خود در صندلی جلو مشورت کنند ! و بالاخره تصمیم بگیرند که شما را سوار کنند !

سعی کنید بالای یک تپه ( یا نزدیک به آن ) برای سوار شدن، توقف کنید . زمانی که در مسیر سر بالایی هستید ماشین ها راحت تر کنار می زنند. به همین دلیل سعی کنید از هیچهایک در سر پایینی ها یا پایین تپه ها، خودداری کنید ، زیرا اکثر ماشین ها با سرعت زیادی در حال حرکت کردن هستند .

۳ – همیشه نقاطی را انتخاب کنید که ماشین ها بدون مسدود کردن راه و ایجاد ترافیک، بتوانند شما را سوار کنند .

 

هیچ راننده ای نمی خواهد برای سوار کردن شما ، به دردسر افتاده و تصادف کند . پس مطمئن شوید که فضای زیادی برای کنار زدن ماشین و سوار کردن شما وجود دارد .

۴ – نزدیک حاشیه های مرزی یک شهر، بروید .

 

از هیچهایک در نقاط میانی شهر خودداری کنید . بیشتر مردم در تمامی مسیر در حال حرکت هستند و اکثر آن ها نیز مسیر طولانی را طی نمی کنند .

به جای آن ، حاشیه های شهر را انتخاب کنید ، درست نقاطی که ماشین های هنوز شتاب چندانی نگرفته اند . حواستان باشد که از پرسه زدن وسط بزرگراه ها برای ماشین گرفتن خودداری کنید .

مکان مورد علاقه هرهیچهایکری برای سوار شدن، ابتدای خیابان هایی هستد که به بزرگراه تبدیل می شوند .

۵ – سعی کنید مسیر خود را روی یک کاغذ و یا مقوا بنویسید و به دست بگیرید . ( بخصوص در نقاطی که دو بزرگراه مختلف به هم متصل شده اند )

 

هیچ هایکر ها معمولا در مفید بودن این تابلو ها اختلاف نظر دارند . مزیت آن کاملا مشخص است : شما مسیر نهایی خود را برای رانندگان مشخص می کنید . این تابلو های علی الخصوص زمانی که در پایین جاده ، بزرگراه به ۲ مسیر مختلف تقسیم می شود، بسیار کاربردی است .

نقطه منفی آن هم این است که شاید کسی در کالیفرنیا با دیدن نوشته شما با خود بگوید :” من فقط تا تگزاس می روم و مسیرم تا فلوریدا نیست “، پس شما را سوار نمی کند . بسیاری از رانندگان با دیدن نوشته شما فکر می کنند که شما تا مسیر نهایی خود، فقط به یک سواری نیاز دارید، پس از سوارکردن شما خودداری می کنند .

۶ – خنده به لب داشته باشید .

 

یک دلیلی که مردم هیچهایکر ها را سر راه سوار میکنند این است که آن ها به یک هم صحبت نیاز دارند . آن ها فقط دوست دارند با کسی گپ کوتاهی بزنند .
اما حواستان جمع باشد، هیچ کس دوست ندارد با یک آدم اخمو و بد اخلاق گپ بزند! پس بخندید ، شاداب باشید و حتی برقصید !

۷ – مرد ها: سعی کنید کنار جاده، کمتر شبیه یک خانه به دوش و ولگرد بنظر برسید!

 

هر چقدر ریش بیشتری داشته باشید ، باید زمان بیشتری را برای پیدا کردن یک ماشین صرف کنید . اگر میخواهید سریعتر سوار ماشین شوید ، ریش های خود را بتراشید .

تمیز ترین و بهترین لباس خود را به تن داشته باشید و حتما قبل از آن، حمام کنید . مطمئن باشید بوی عرق و یا ناخوشایندی نمی دهید . خود من، در سوار کردن چند هیچهایکر به این مورد برخورده ام ، به من اعتماد کنید، این اصلا برای من خوشایند نبود!

۸ – خانم ها : سعی کنید لباس های مناسب و پوشیده به تن کنید .

 

مرد ها معمولا نیاز دارند تا حسابی تیپ بزنند تا شاید کسی آن ها را کنار جاده سوار کند ! اما برای زنان این موضوع بر عکس است ، سعی کنید لباسی پوشیده و مناسب به تن داشته باشید.

۹ – به راننده پیشنهاد دهید که مقداری از پول سوخت را پرداخت می کنید .

 

شاید کمی تعجب کنید ، اما در بسیاری از نقاط جهان، هیچهایکرها باید به راننده پول بدهند ! من تقریبا در ۱۱۱ کشور جهان بوده ام و قاعده ی معمول آن این است که باید کرایه ای به راننده پرداخت شود !

خود من، هرگاه هیچهایک میکنم ، پیشنهاد به پرداخت کرایه میکنم . در غرب ، معمولا کسی کرایه ای دریافت نمی کند اما در بعضی از کشور ها از شما کرایه می گیرند . در هر دو صورت ، حتما از راننده تشکر کنید . این کار باعث می شود تا در آینده با دیدن هیچهایکرهای دیگر، میلی برای سوار کردن آن ها داشته باشد .

اگر مشکلی در پرداخت کرایه با پول نقد دارید ( که نباید داشته باشید ! ) ، چیز دیگری را به راننده پیشنهاد دهید: یک سوغاتی ، غذا و یا حتی یک بغل !

۱۰ – به غریضه خود اطمینان کنید و بدانید چه زمانی بگویید: ” نه، متشکرم “

 

اگر احساس بدی راجع به کسی که به شما پیشنهاد سوار شدن می دهد، دارید ، خیلی راحت آن را رد کنید . می توانید بهانه ای بتراشید و یا خیلی راحت بگویید ” نه مچکرم “. هیچهایک خیلی امن تر از آن چیزی است که اکثر مردم تصور میکنند ، اما به یاد داشته باشید که خودتان را در طول راه با ترس و اضطراب عذاب ندهید !

نتیـــــــجه گــــــیری :

 

شاید هیچ گاه نیاز به هیچهایک نداشته باشید ، اما هیچهایک یک مهارت اجتماعی خاص برای سفر شماست . مطمئنان بعد از یک بار امتحان کردن آن ، نسب به دیگر هیچهایکرها با محبت بیشتر و ترس کمتری نگاه می کنید. پس سعی کنید هیچهایکرها را نیز در مسیر خود سوار کنید . این خیلی کم خطر تر از چیزی است که فکرش را می کنید !

منبع : https://www.forbes.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *