0

بولدرینگ (Bouldering) چیست؟

بازدید 1605
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

بولدرینگ یک نوع کوهنوردی است اما در فرمی ساده‌تر. بدون طناب، مهار و سخت افزار بر روی صخره‌هایی که کوتاه‌تر از دیوارها در مناطق منجمد هستند. به راحتی می‌توان فهمید که چرا بسیاری از افراد به این نوع سنگ‌نوردی جلب شده‌اند و چرا بولدرینگ برای مبتدیان بسیار مناسب است: نسبتاً مقرون به صرفه، قابل دسترس و اجتماعی است – برخلاف کوهنوردی، انجام آن با گروه‌های بزرگ دوستان آسان است.

در یک منطقه‌ی سنگفرش شده یا در یک سالن ورزشی، کسانی که به طور کلی تازه‌ وارد هستند را در دنیای کوهنوردی مشاهده خواهید کرد، همچنین کوهنوردان باتجربه‌ی ورزشی و حرفه‌ای در حال کار بر روی مهارت‌های خود هستند. کوهنوردانی را می‌بینید که منحصراً روی بولدرینگ تمرکز دارند.

 

شما باید بولدرینگ را شروع کنید!

لوازم را تهیه کنید.

سنگ نوردی با وسایل خوب

بولدرینگ نسبت به سایر اشکال سنگ نوردی به لوازم بسیار کمتری نیاز دارد. در واقع، اگر قصد دارید در داخل سالن بدن‌سازی تخته سنگ بزنید، تمام آنچه که واقعاً نیاز دارید یک جفت کفش کوهنوردی است که معمولاً می‌توانید آن را در خود باشگاه اجاره کنید.

اگر به بیرون از منزل بروید، به یک بالشتک تصادف نیز نیاز دارید تا سقوط شما را جبران کند. اگرچه معمولا رایج نیست، برخی از تخته سنگ‌های فضای باز برای محافظت بیشتر از کلاه ایمنی کوهنوردی استفاده می‌کنند. موارد اضافی که ممکن است در داخل و خارج از خانه به کار شما بیایند شامل گچ، برس برای تمیز کردن محل‌های کثیف و چرب و یک رول نوار ورزشی سفید برای محافظت از انگشتان شما.

 

تصمیم بگیرید که کجا بروید.

یک باشگاه کوهنوردی برای ابتدا بهترین جا برای بولدرینگ به حساب می‌آید-با تعداد بسیار زیادی راه‌های انتخابی تنها در یک مکان، کوه نوردان با تمام توانایی خود هم می‌توانند اوقات خوشی را در تمام اوضاع آب و هوایی داشته باشند.

اگر انجام دادن این حرکات در جایی سرباز و بیرون بیشتر به استایل شما می‌خورد، تحقیقات خود را انجام دهید تا بدانید بهترین مکان نزدیک شما برای انجام این ورزش کجاست. دوستان، مغازه‌های مرتبط با کوهنوردی و کلاب‌ها تمامی می‌توانند مناطق محلی خوب را برای این ورزش به شما پیشنهاد دهند. همچنین کتاب‌های راهنما به شما این اجازه را می‌دهند تا عمیق‌تر تحقیق نمایید و بهتر برنامه‌ریزی کنید.

 

با دوستان بروید یا یک کلاس مرتبط ثبت‌نام کنید.

بولدرینگ نیازی به همراهی برای محافظت کردن مانند آنچه که گروه‌های کوهنوردی انجام می‌دهند ندارد، اما اگر یک یا بیشتر از یک نفر با شما باشند تا مراقب شما باشند آن‌هم هنگامی که دارید صعود می‌کنید و ممکن است بیافتید، فکر خوبی‌ است. و می‌تواند بسیار خاطرات خوبی را برای شما رقم بزند همچنین می‌تواند راه‌حل‌های متفاوتی را به شما بیاموزد.

همراه با دوستان می‌توانید در بولدرینگ کمک هم نمایید و راه را باهم طی کنید. اگر شما گروهی از دوستان را ندارید که همراه آن‌ها بروید، به یاد داشته باشید که می‌توانید در کلاس‌های مربوطه که باعث یادگیری بیشتر شما و آشنایی با افراد هم‌سلیقه با شما می‌شود را، ثبت نام کنید.

 

اشتباهات رایج در بولدرینگ

بولدرینگ مانند بسیاری از ورزش‌ها دارای سختی‌های مخصوص به خود است. بسیاری از این سختی‌ها در کوهنوردی هم دیده می‌شود اما برخی از آن‌ها مختص به خود بولدرینگ است. مانند:

چهره‌ها و اسلب‌ها: صورت یک سطح عمودی صاف و دال یک سطح زاویه دار صاف است. هر دو مشکل مهارت فنی را آزمایش می‌کنند و نیاز به کار ظریف پا دارند.

برآمدگی: که سقف نیز نامیده می‌شود، اینها سطوح سنگی هستند که نسبت به زمین افقی و مستقیماً بالای سر شما قرار دارند. پیش آمدگی‌ها قدرت و استقامت را می‌طلبند.

تراورس: اغلب یک آزمایش استقامت برای تخته سنگ‌ها است که این مشکلات شامل حرکت به پهلو در امتداد یک  سنگ، قبل از بیرون آمدن است.


مشکلات فشرده سازی: این مشکلات به استقامت خوب و تکنیک نیاز دارند تا برای صعود از تخته سنگ، صعود به سنگ را به اصطلاح بغل کند.


توپ‌های بالایی: اصطلاحی منحصر به فرد برای بولدرینگ، هایبالبال یعنی هر مشکلی که از سطح زمین خارج شود. این ممکن است یک کوهنورد را ۲۰ فوت یا بیشتر از زمین دور کند، هرچند که واقعا در مورد میزان قرار گرفتن در معرض خطر ارائه شده است. این قلمرو متخص افراد باتجربه است.


بالا بردن: قسمت آخر اکثر مشکلات بولدرینگ، مربوط به سری حرکات نهایی است که برای ایستادن در بالای صفحه لازم است.

 

جلوگیری از آسیب در بولدرینگ

در سنگ نوردی، لایه برداری از سنگ یک اصل است. به جای استفاده از طناب برای محافظت، از دوستان خود و بالشتک استفاده می‌کنید:
هدف‌ یاب: وظیفه آن‌ها این است که به جای اینکه شما را بگیرند، اطمینان حاصل نمایند که سر و شانه‌ی شما به زمین برخورد نکند. داشتن حمایتچی بیشتر همیشه بهتر است.


بالشتک‌های تصادفی: تشک‌های ضخیمی که برای سقوط شما استفاده می‌شود. آن‌ها باید از نظر استراتژیک در منطقه سقوط شما قرار بگیرند. برای اطمینان از پوشش کافی اغلب به بیش از یک پد نیاز است. بسیاری از سالن‌های ورزشی کف‌پوش‌های مات در مناطق خود دارند.


حتی با بالشتک مناسب و حمایتچی مناسب هم باز ممکن است آسیب‌ها اتفاق بیافتد.
در اینجا چند نکته برای کمک به کاهش احتمال آسیب دیدگی در بولدرینگ، آورده شده است:

  • حتما قبل از ورزش، بدن‌تان را گرم کنید.
  • از بالشتک‌های کافی استفاده نمایید.
  • از چسب‌ها به خوبی استفاده کنید و همچنین بعد از جلسه‌ی ورزشی به بدن‌تان لوسیون بزنید.
  • بدانید که چگونه برای محکم کاری، به انگشتان‌ خود چسب بزنید. 

 

درجه‌بندی بولدرینگ و انتخاب مسیر 

سیستمی که به طور گسترده در ایالات متحده برای رتبه‌بندی مسیرهای بولدرینگ استفاده می شود مقیاس V است. این به شما این امکان را می‌دهد که میزان سختی یک تخته سنگ چقدر دشوار است: هرچه عدد بیشتر باشد، میزان سختی بیشتر خواهد بود.

مقیاس V از V0 (ساده‌ترین) به V17 می‌رود (سخت‌ترین – فقط چند سنگ با این درجه وجود دارد). مقیاس باز است و این بدان معناست که در صورت تکمیل مشکلات سخت‌تر از دیدگاه کوهنوردان، در آینده می‌توان اعداد بالاتر از ۱۷ را نیز اضافه کرد. برای مشکلات سنگ‌فرشی مبتدی نیز یک درجه بندی VB وجود دارد.
 
اگرچه رتبه بندی‌ها تا حدی ذهنی است و از مکانی به مکان دیگر متفاوت است، اما می‌توانید از مقیاس V برای انتخاب مشکلات چالش برانگیز و نه چندان دشوار استفاده کنید. اگر قبلاً با طناب از درجه سختی بالا رفته اید، توجه داشته باشید که مقیاس V می تواند برای شما دلسرد کننده باشد. در ابتدا شرم‌آور نیست که مسیرهای VB را امتحان کنید. از آنجا، سریع‌تر از یک مبتدی واقعی پیشرفت خواهید کرد.

بیشتر سنگ نوردان بارها و بارها روی یک حرکت کار می‌کنند و ساعت‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها را به یک مشکل اختصاص می دهند. به این عمل می‌گویند کار کردن بر روی پروژه‌ی خود. 
 

اصول اخلاقی بولدرینگ

با افزایش محبوبیت بولدرینگ، تأثیرات منفی بر مکان‌های طبیعی و سایر فضاهای باز نیز ممکن است افزایش یابد. برای حفظ دسترسی به نقاط مناسب کوهنوردی در فضای باز، مهم است که همه‌ی ما کاربران مسئولیت‌پذیر باشیم. این کار را می‌توانید با آشنایی با شش اصل مهم انجام دهید. شش اصل زیر به ویژه برای سنگ نوردان و کوهنوردان مربوط است:

  • از قبل برنامه ریزی کنید و آماده شوید: در مورد مجوزها، محدودیت تعداد نفرات گروه، مناطق بسته و هرگونه قانون یا محدودیت با آژانس‌های محلی مدیریت سرزمین مشورت کنید. از مناطق شلوغ پرهیز کنید و تجهیزات کمکی به همراه داشته باشید تا تأثیر خود را به حداقل برسانید.
  • مسافرت و کمپ زدن روی سطوح با دوام: برای جلوگیری از تخریب، از مسیرهای پاکوب برای دسترسی به تخته سنگ‌ها استفاده کنید. اگر مسیرهای پاکوب در دسترس نیست، روی سطوح با دوام مانند سنگ، شن و ماسه حرکت کنید. به این فکر کنید که برای جلوگیری از ایجاد مزاحمت یا زیر پا گذاشتن پوشش گیاهی، پای خود را در کجا قرار داده‌اید.
  • زباله‌ها را به طور صحیح دفع کنید: آن‌ها را بسته‌بندی کنید. هیچ زباله، مواد غذایی یا نوار کوهنوردی را پشت‌سر نگذارید. حتماً با قوانین محلی در مورد دفع مواد زائد انسانی آشنا شوید.
  • آنچه را پیدا کردید بگذارید: سنگ‌ها، درختان، بوته‌ها و گیاهان را درجایی که پیدا کرده‌اید، بگذارید. برای بهبود دسترسی شاخه‌ها را قطع نکنید و نشکانید. 
  • احترام به حیات وحش: تعطیلی فصلی را بررسی کنید و به آن‌ها احترام بگذارید. اگر سگی آوردید، اجازه ندهید چیزی را تعقیب کند یا کوهنوردان دیگر را آزار دهد. هرگز به حیوانات وحشی غذا ندهید و غذای خود را ایمن نگه دارید.
  • به بازدیدکنندگان دیگر توجه کنید: از صداهای بلند خودداری کنید و اگر دیگران می‌خواهند صعود کنند، تمام روز را در کوهنوردی سپری نکنید.

مسئولیت ایمنی به عهده شما است. هیچ مقاله یا ویدیویی نمی‌تواند جایگزین دستورالعمل‌ها و تجربیات مناسب شود. قبل از کوهنوردی حتماً از تکنیک‌ها و دستورالعمل‌های ایمنی مناسب استفاده کنید.


منبع: www.rei.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *