0

بهترین چادرهای بک پکینگ (کوله‌گردی) در سال ۲۰۲۰

بازدید 1384
زمان مطالعه: ۱۳ دقیقه

با کمک بهترین چادرهای بک پکینگ (کوله­‌گردی) امسال، طولانی­ترین مسیرها را انتخاب کنید. این هشت پناهگاه قابل‌اعتماد به شما اثبات می­کنند که برای داشتن فضای بیشتر، نیازی به قربانی کردن کیفیت نیست!

پانزده تن از اعضا و آزمایشگرهای (تستر) ما تابستان و پاییز سال گذشته را به ارزیابی بهترین چادرهای بک پکینگ که در REI فروخته می‌شد سپری کردند. آن‌ها به گشت‌وگذار و پیاده‌روی در صحراهای دوردست، قله‌های پرباد و دریاچه‌های کوهستانی دورافتاده پرداختند و هنگام سفر همه‌چیز را در نظر گرفتند؛ از آیرودینامیک چادر گرفته تا خوب جا شدن چادر داخل کیسه‌اش. آن‌ها پس از گذراندن چندین فصل، گزارشی را در مورد چادرها ارایه دادند که ما در اینجا چکیده‌ای از آن را آورده‌ایم.

چه با خانواده، دوست یا همسرتان و چه خودتان به تنهایی قصد کوله‌گردی داشته باشید، باید پناهگاهی پیدا کنید که مناسب شما باشد. ما در این تست،‌ چادرهایی با بهترین فضای دالانی، بهترین محافظت در برابر آب‌وهوا و همچنین بصرفه‌ترین، راحت‌ترین، و سبک‌ترین چادرها را نام بردیم. 

Big Agnes Copper Spur HV UL

برنده جایزه “منتخب نویسندگان REI”

امتیاز : ۹۵

Big Agnes Copper Spur HV UL
چادر بک پکینگ
 • نسخه‌ها : دونفره، سه‌نفره، چهارنفره
 • نوع طراحی : آزاد ایستا
 • مساحت کف : ۲٫۶۹ متر مربع (دونفره)، ۳٫۸ متر مربع (سه‌نفره)، ۵٫۲۹ متر مربع (چهارنفره)
 • مساحت فضای دالانی : ۰٫۸۳ متر مربع برای هرکدام (دونفره)، ۰٫۸۳ متر مربع برای هرکدام (سه‌نفره)، ۱٫۳۰ متر مربع (چهارنفره)
 • ارتفاع : ۱۰۱٫۶ سانتیمتر (دونفره)، ۱۰۹٫۲۲ سانتیمتر (سه‌نفره)، ۱۲۷ سانتیمتر (چهارنفره)
 • تعداد درها : ۲
 • وزن بسته‌بندی : ۱٫۳۷ کیلوگرم (دونفره)، ۱٫۴۵ کیلوگرم (سه‌نفره)، ۲٫۱۳ کیلوگرم (چهارنفره)
 • قیمت : ۴۴۹٫۹۵ دلار (دونفره)، ۴۹۹٫۹۵ دلار (سه‌نفره)، ۶۴۹٫۹۵ دلار (چهارنفره)

چادرهای بک پکینگ بزرگ، بسته‌بندی‌های بزرگتری دارند؛ که وقتی قصد دارید آن را برای یک سفر طولانی‌مدت روی دوش خود حمل کنید این یک نکته‌ی منفی بشمار می‌آید. حالا یکبار دیگر خوب به مشخصات این چادر نگاه کنید: چادر  Big Agnes مدل Copper Spur HV UL بطور کل جادار و سبک است. نسخه دونفره‌ی آن کمی بیشتر از یک کیلوگرم وزن دارد در حالیکه نسخه‌های سه‌نفره و چهارنفره‌ی آن به ترتیب حدود ۱٫۴۵ کیلوگرم و ۲٫۱۳ کیلوگرم هستند.

از چادری به این سبکی انتظار می‌رود که فضای محدود و امکانات کمی داشته باشد اما اینطور نیست! Copper Spur در هریک از نسخه­ها برای هر نفر در حالت خوابیده حدود ۱٫۳۰ متر مربع فضای کف فراهم کرده است که این فضا برای استراحت بعد از یک کوهپیمایی طولانی بسیار مناسب است. آزمایشگر ما، از معماری جادار، دیوارهای شیبدار و سقف بلند و مرتفع این چادر بسیار تعریف کردند. دیگر نکته مثبت این چادر، دالان‌های دوگانه در دو طرف چادر برای رفت‌وآمد راحت‌تر و زیپ‌هایی‌ست که به شما اجازه می‌دهند تا با گذاشتن درها برروی چند میله، یک ایوان مسقف کوچک درست کنید. این چادر حتی از دوام و ماندگاری بالایی نیز برخوردار است. آزمایشگران ما پس از یک ماه سفر میان آبشارهای واشینگتون، این چادر را بدون کمترین آسیب‌دیدگی برگرداندند؛‌ حتی پس از کمپ زدن در مناطق آلپی پر از صخره.

خلاصه کلام : با انتخاب این چادر راحتی را قربانی سبکی نکنید – چادر جادار و پرامکانات Big Agnes Copper Spur HV UL هم برای حمل لذتبخش است و هم برای خوابیدن!

 

آمار آزمایش :

تعداد شب‌های سپری شده در این چادر : ۵۲

ایالت‌هایی که در آن آزمایش شده : کالیفرنیا، کلرادو، نیویورک، یوتا، واشینگتون

بهترین داستان هنگام آزمایش : یکی از آزمایشگران درباره سفرش به یک دره در امتداد رودخانه اسکالانته در یوتا اینگونه توصیف کرد : « تابحال مکان‌های کمی بودند که در آن‌ها تا این اندازه احساس دوری از دیگر انسان‌ها را داشتم. یک شب که شبی بدون ماه بود، پارچه‌ی روی چادر Copper Spur را برداشتیم و نمایش ستارگان را تماشا کردیم. »

دیگر گنجایش‌ها : تک‌نفره

NEMO Dagger 2

بهترین چادر بک پکینگ برای گروه‌های کوچک

امتیاز : ۹۲

 • نوع طراحی : آزاد ایستا
 • مساحت کف : ۲٫۹ متر مربع
 • مساحت فضای دالانی : ۱٫۰۵ متر مربع برای هرکدام
 • ارتفاع : ۱٫۰۶ متر
 • تعداد درها : ۲
 • وزن بسته‌بندی : ۱٫۴۵ کیلوگرم
 • قیمت : ۴۲۹٫۹۵ دلار

چادرهای بک پکینگ در کنار تمام ویژگی های مهم، باید قابل اطمینان باشند. به همین دلیل است که ما چادر NEMO Dagger 2 را دوست داریم؛ چادری با بیشترین ثبات در بین دیگر چادرهای آزمایش شده. برای مثال، آزمایشگر ما، نزدیک کوه رینیر در واشینگتون کمپ کرده بود که ناگهان باران شدیدی شروع به باریدن کرد و این بارش تمام شب ادامه داشت. او درباره عملکرد این چادر می‌گوید : “راحت خوابیدم و صبح به سختی بیدار شدم! حتی یک قطره هم به داخل نفوذ نکرده بود! ” طراحی چادر NEMO Dagger 2 بخاطر عملکرد فوق‌العاده‌اش در محافظت در برابر آب‌وهوای بیرونی، تحسین برانگیز است : این چادر درزها و شکاف‌های اندکی دارد و کف آن بلند بوده و به کفه‌ی وان حمام شباهت دارد که باعث می‌شود تا افرادی که در چادر می‌خوابند، خشک بمانند. پارچه چادر به خوبی به میله ها و اسکلت چادر، بسته و کیپ می‌شوند تا از شکم کردن و آویزان ماندن لبه‌ها جلوگیری شود.

فضای کف برای دو نفر بسیار بزرگ است و دو دالان دوزنقه‌ای آنقدر عمیق هستند که هر نفر میتواند وسایلش را آنجا بگذارد بدون اینکه جلوی در را سد کند. دو تن از آزمایشگران ما عنوان کردند که Dagger 2 برای اقامت و استراحت به دور از پشه‌ها در شب‌های پرحشره‌ی پارک ملی تئودور روزولت در ایالت داکوتای شمالی مناسب است؛ چون توری آن مشکی است، می‌توانید در شب‌های آرام و صاف پارچه‌ی روی چادر را بردارید و به تماشای ستاره‌ها بنشینید. اگر قصد اقامت داخل چادر را دارید، دو جیب برای چراغ در دو سر چادر و جیب‌های نگهداری وسایل در چهار گوشه‌ی چادر به شما بیشترین فضای ممکن را برای نگهداری وسایلتان می‌دهد.

خلاصه کلام : برای چند کوله‌گرد، شاید هیچ پناهگاهی قابل‌اطمینان‌تر از NEMO Dagger 2 نباشد.

آمار آزمایش :

تعداد شب‌های سپری شده در این چادر : ۳۰

ایالت‌هایی که در آن آزمایش شده : آیداهو، مونتانا، نیویورک، داکوتای شمالی، اوریگان، واشینگتون، وایومینگ

بهترین داستان هنگام آزمایش : این چادر، به مدت یک ماه هرروز توسط یک آزمایشگر در سفری از نیویورک به شمال غربی پسیفیک، در قله‌های خشک و آتشفشان‌های برفی استفاده می‌شد. به یادماندنی‌ترین شب او اینگونه بود  : « من برروی یک پرتگاه با چشم‌انداز پارک ملی تئودور روزولت در ایالت داکوتای شمالی کمپ کرده بودم که ناگهان صدای غرش یک گاومیش را در کمپ شنیدم. گاومیش به من هیچ توجهی نکرد اما این صحنه دلهره‌آورترین قسمت سفر بود. »

دیگر گنجایش‌ها : سه‌نفره

REI Co-op Quarter Dome SL 1

بهترین چادر بک پکینگ برای کوله‌گردهای تنها

امتیاز : ۹۰

 • نوع طراحی : نیمه آزاد ایستا
 • مساحت کف : ۱٫۷۵ متر مربع
 • مساحت فضای دالانی : ۰٫۸۹ متر مربع
 • ارتفاع : ۰٫۹۶ متر
 • تعداد درها : ۱
 • وزن بسته‌بندی : ۰٫۹۳ کیلوگرم
 • قیمت : ۲۹۹ دلار

اگر تنهایی پیاده‌روی کردن یا خوابیدن را دوست دارید، باید برای چادر باکیفیتی هزینه کنید که برای یک نفر ساخته شده است. برای چنین مواردی، پیشنهاد ما REI Co-op Quarter Dome SL 1 است؛ پناهگاهی تک‌نفره که تمام ویژگی‌های مثبت را داراست.

REI Co-op Quarter Dome SL 1 که یکی از سبکترین چادرها در آزمایش ماست می‌تواند به راحتی درون کیف یک کوله‌گرد جا شود. در عین حال، این چادر بسیار جادار بوده و برای یک نفر فضای بیشتری را نسبت به چادرهای چندنفره، ارائه می‌دهد. یکی از بلندقدترین آزمایشگران ما، که سفری هیجان‌انگیز در حیات وحش آنسل آدامز در ایالت کالیفرنیا داشت، از این چادر به عنوان چادری عالی و بی‌نقص یاد کرده است. اگر آب‌وهوای خوبی پیش رو دارید می‌توانید بدنه‌ی چادر را در خانه بگذارید و  Quarter Dome SL 1 را تنها با پارچه،‌ میله‌هایش و کفی آن (که بصورت جداگانه به قیمت ۴۴٫۹۵ دلار فروخته می‌شود) که وزن مجموع آن‌ها به هفتصد گرم می‌رسد، همراه خود ببرید.

اینکه این چادر برای تریل طراحی شده، بدین معنا نیست که نمی‌توانید آن را برای کمپ کردن با ماشین استفاده کنید. یکی از آزمایشگران اینگونه می‌گوید : « این چادر یک خرید واجب و ضروری برای افراد تنها و درون‌گراست. در این چادر آنقدر فضای کافی برای من وجود دارد که لباسم را عوض کنم، دراز بکشم و بطور کل در سفرهای گروهی، ‌از زمان تنهایی‌ام لذت ببرم.»

خلاصه کلام : REI Co-op Quarter Dome SL 1 سبکترین چادر نیمه آزاد ایستا در آزمایش ما، می‌تواند شما را دور از بقیه گروه نگه دارد – اما آنقدری فضای کافی برایتان دارد تا یک شب راحت را در طبیعت تجربه کنید.

آمار آزمایش :

تعداد شب‌های سپری شده در این چادر : ۸

ایالت‌هایی که در آن آزمایش شده : کلرادو، کالیفرنیا، یوتا، واشینگتون، وایومینگ

بهترین داستان هنگام آزمایش : همسر یکی از آزمایشگران،‌ سگ را به داخل چادر راه نمی‌داد. اما وقتی آزمایشگر ما با یک پناهنگاه تک‌نفره سفری کوتاه به محوطه‌ی بلندی‌های ایندین در کلرادو داشت،‌ آن شب، برای سگش یک شب به‌یادماندنی بود : « Quarter Dome SL 1به راحتی به یک انسان و یک سگ با سایز معمولی، جا می‌دهد. لطفا مرا ناشناس بگزارید و به شوهرم چیزی نگویید. »

دیگر گنجایش‌ها : دونفره

REI Co-op Half Dome 2 Plus

بصرفه‌ترین چادر بک پکینگ

امتیاز : ۹۳

 • نوع طراحی :  آزاد ایستا
 • مساحت کف : ۳٫۳۲ متر مربع
 • مساحت فضای دالانی : ۰٫۹۵ متر مربع
 • ارتفاع : ۱٫۱۲ متر
 • تعداد درها : ۲
 • وزن بسته‌بندی : ۲٫۲۹ کیلوگرم
 • قیمت : ۲۲۹ دلار

قیمت یک جفت کفش کوله‌گردی با کیفیت بیشتر از این چادر است! برای سفرهای کشوری بد نیست! در سفری به دامنه‌های ویند ریور (رودخانه‌ی باد) آزمایشگران ما فضای بزرگ و جیب‌های زیاد REI Co-op Half Dome 2 Plus را مورد تمجید قرار دارند بی‌آنکه بدانند این چادر مقرون بصرفه‌ترین پناهگاه در آزمایش ماست. ایراد آن نسبت به ارزشش،‌ وزن آن است ( این چادر از مدل NEMO Dagger 2 حدود هفتصد گرم سنگین‌تر است) گرچه که آزمایشگران ما آن را برای سفرهای طولانی‌مدت مناسب دانسته‌اند، بخصوص زمانیکه اجزای چادر بین چند کوله‌پشتی تقسیم شود.

فضای سکونت این چادر فوق‌العاده است : فضای کف آن وسیع و مستطیل شکل است و دیوارهای کناری شیبدار آن فضای کافی برای دو کوهنورد بزرگسال و یک سگ را برای استراحت در آسایش کامل، فراهم می‌کند. دوازده جیب، کناره‌ها و سقف چادر را پوشش می‌دهد، به همین دلیل وقتی افراد می‌توانند وسایل و لوازم خود را از روی زمین بردارند و گوشه‌ای بگذارند،  Half Dome 2 Plus بسیار بزرگ و جادار بنظر می‌رسد. این پناهگاه در قسمت تاج خود دارای ۴ دریچه تهویه است تا چگالش (و یخ‌زدگی) را در کمترین میزان ممکن نگه دارد. همچنین این چادر دارای گره‌ها و سفت‌کاری‌های بسیار است که باعث می‌شود بادوباران‌های شدید معضلی برای ساکنان چادر نباشد.

خلاصه کلام : اگر فضا و امکاناتی را دوست دارید که پولتان را تمام نکند، REI Co-op Half Dome 2 Plus ممکن است گزینه‌ی خوبی برای سفرهای شما باشد.

آمار آزمایش :

تعداد شب‌های سپری شده در این چادر : ۱۱

ایالت‌هایی که در آن آزمایش شده : کلرادو، یوتا، وایومینگ

بهترین داستان هنگام آزمایش : « من زیاد قدردان کوچکی بسته‌بندی نبودم تا اینکه در روز دوم سفر کوله‌گردی ما در میان بادها، کمپ خود را جمع کردیم” این، گفته‌ی یکی از آزمایشگران ماست، بعد از این آن را سریع داخل کوله‌اش درون تریلر گذاشت. ” این یک چادر دونفره بود که من داخلش خوابیدم؟ این حتی کوچکتر از یک کیسه خواب بود! ارزش خریدش را داشت! »

دیگر گنجایش‌ها : تک‌نفره، سه‌نفره،‌ چهارنفره

دیگر گزینه‌های برتر

Marmot Limelight 4P

امتیاز : ۸۸

 • نوع طراحی :  آزاد ایستا
 • مساحت کف : ۴٫۴۸ متر مربع
 • مساحت فضای دالانی : ۱٫۳۰ متر مربع
 • ارتفاع : ۱٫۳۷ متر
 • تعداد درها : ۲
 • وزن بسته‌بندی : ۳٫۶۶ کیلوگرم
 • قیمت : ۴۰۸ دلار

چپیدن داخل یک چادر با سه بچه برای یک روز کامل، آن هم در حالیکه باران می‌بارد و جنس چادر نایلون است،‌ باعث می‌شود هر کوله‌گردی جا بزند. اما آزمایشگر ما در میانه‌ی غربی ایالات متحده، با کمک چادر فوق راحت Marmot Limelight 4P ،‌از این شرایط جان سالم بدر برد. فضای کف جادار و سقف بلند فضای کافی را برای نقاشی کردن و بالا پایین پریدن کودکان فراهم کرد و دالان‌‌های دراز و جیب‌هایی که در جای مناسبی قرار داشتند، وسایل غیرضروری را ساسماندهی شده و در جای مناسب قرار داد. اما نکته اینجاست که شما بهای این فضا را با وزن آن می‌پردازید، چراکه این چادر تقریبا یک‌و‌نیم کیلوگرم سنگین‌تر از دیگر چادر چهارنفره در آزمایش ما، یعنی Big Agnes Copper Spur HV UL4 است. اما برای کسانی که تمایل ندارند برای چادر زیاد هزینه کنند، چادر Limelight که از کفی جداگانه نیز برخوردار است، گزینه خوبی بشمار می‌آید، اگر بتوانید اجزای آن را میان چند کوله‌پشتی تقسیم کنید.

دیگر گنجایش‌ها : دونفره، سه‌نفره

MSR Hubba Tour 2

امتیاز : ۸۸

 • نوع طراحی :  نیمه‌ آزاد ایستا
 • مساحت کف : ۲٫۹۷ متر مربع
 • مساحت فضای دالانی : ۲٫۳۲ متر مربع
 • ارتفاع : ۰٫۹۶ متر
 • تعداد درها : ۲
 • وزن بسته‌بندی : ۲٫۲۸ کیلوگرم
 • قیمت : ۶۴۹٫۹۵ دلار

هنگامیکه یک باران بعدازظهری سبک به یک باران سنگین شبانه تبدیل می‌شود، دهلیز جلویی MSR Hubba Tour 2 ناجی شما خواهد بود. در یک شب بارانی در حیات وحش کوه اوانس در ایالت کلرادو، آزمایشگران ما دو کوله را در فضای سرپوشیده ۲ متری جا دادند و هنوز آنقدر جا داشتند که قبل از خواب شام درست کنند و کمی بازی کنند. (ساختار میله‌ای بیرون چادر بدین معناست که می‌توانید بدون اینکه داخل را خیس کنید، ‌آن را برپا کنید.) پس از بارش‌های شب، زیپ پارچه‌ی روی سقف چادر و در را باز کردند تا جریان هوا به سرعت راه بیفتد و قبل از شروع کوهنوردی بر روی کوه بیرستادت،‌همه چیز را خشک کند. پیشنهاد دو آزمایشگر ما : در شب‌هایی که آسمان صاف است، از دریچه‌های هوا در بالا و پایین بدنه‌ی چادر لذت ببرید و هر دو در را باز کنید تا رطوبت و نم را از بین ببرید.

دیگر گنجایش‌ها : تک‌نفره، سه‌نفره

REI Co-op Arete ASL 2

امتیاز : ۸۶

 • نوع طراحی :  آزاد ایستا
 • مساحت کف : ۳٫۰۵ متر مربع
 • مساحت فضای دالانی : ۰٫۸۰ متر مربع
 • ارتفاع : ۱٫۰۹ متر
 • تعداد درها : ۱
 • وزن بسته‌بندی : ۲٫۷۴ کیلوگرم
 • قیمت : ۳۹۹ دلار

دوست دارید چادرهای بک پکینگ خود را در زمستان هم استفاده کنید؟ REI Co-op Arete ASL 2 یک چادر سه‌نفره است که می‌تواند در هر چهارفصل مورد استفاده قرار بگیرد. هنگامیکه دو تن از آزمایشگران این چادر را به دامنه‌های پیکت در ایالت واشینگتون بردند،‌ باد شدیدی با سرعت ۳۰ متر بر ثانیه تنها کمی کلبه‌ی کوچک آن‌ها را تکان داد چراکه سازه‌ی میله‌ای چادرشان سفت بوده (دو میله‌ی متقاطع و دو میله‌ی خمیده و ابرو مانند که یک گنبد استوار را تشکیل میدهد) و در هر نقطه‌ی تقاطعی یک گیره برای چادر تعبیه شده بود. اگر قصد کم کردن در برف را دارید، نقاط میخ‌کوب شده می‌تواند جای اسکی، چکش یخ و چوب اسکی باشد. معماری مستحکم این چادر باعث شد که چندتن از آزمایشگران  Arete را ضدزلزله بنامند چراکه پس از زمین‌لرزه‌ی ۴٫۶ ریشتری، تکان چندانی به آن نداد. درون Arete، دریچه‌های تهویه،‌رطوبت را تا حد ممکن پایین نگه می‌دارند و پنجره بزرگ بالای بدنه‌ی چادر جریان هوا را به راه می‌اندازد (و در آب‌وهوای مساعد، دید زیبایی از آسمان را فراهم می‌آورد).

دیگر گنجایش‌ها : ندارد

Big Agnes Scout Platinum 1

امتیاز : ۸۴

 • نوع طراحی :  غیر آزاد ایستا
 • مساحت کف : ۱٫۴۸ متر مربع
 • مساحت فضای دالانی : ندارد
 • ارتفاع : ۱٫۰۴ متر
 • تعداد درها : ۱
 • وزن بسته‌بندی : ۰٫۴۶ کیلوگرم
 • قیمت : ۳۴۹٫۹۵ دلار

هنگامیکه یکی از آزمایشگران ما تلاش کرد تا از مسیر مرتفع به ناحیه ویند ریور در ایالت وایومینگ برود، چادری بسیار سبک، و قابل حمل مانند Big Agnes Scout درست همان پناهگاهی بود که او نیاز داشت. این چادر با طراحی تک‌دیواره که به دو میله‌ی تکیه می‌کند، هنگام جمع شدن به اندازه‌ی یک قمقمه است – آنقدر کوچک که ممکن است زیر وسایل دیگر داخل کوله‌پشتی شما گم شود. (یکی از آزمایشگران آن را در گیره‌ی بالایی کوله جا داد درحالیکه دیگری آن را داخل جای قمقمه کوله گذاشت.) مساحت کف آن قطعا کوچک است اما برای بیشتر فعالیت‌های فردی از جمله مطالعه،‌ کش و قوس آمدن و حتی خوابیدن به بغل جای کافی وجود دارد. نحوه یادگیری برپا کردن چادرهای غیر آزاد ایستای این چنینی کمی زمانبر و دشوار است اما با کمی تمرین،‌ آزمایشگر ما توانست آن را طوری محکم برپا کند که باران کوهستانی شدید و باد ۴۰ متر بر ساعتی را تحمل کند.

دیگر گنجایش‌ها : ندارد

پیشنهاد برای خرید چادرهای بک پکینگ (کوله‌گردی)

برخلاف چادرهای مخصوص ماشین، زمانیکه قصد چادرتان را به دوش بکشید،‌ وزن اهمیت بسیاری دارد. این بدان معناست که یافتن چادر مناسب برای بک پکینگ (کوله‌گردی) تمرینی‌ست برای اولویت‌سنجی اینکه چقدر امکانات،‌اندازه، فصلی بودن و سکونت‌پذیری آن برایتان اهمیت دارد چون هریک از این موارد چند گرم به معادله‌ اضافه میکند (این گفته‌ی قدیمی رایج بین کوهنوردان را به یاد داشته باشید که گرم‌ها کیلوگرم‌ها را می‌سازند و کیلوگرم‌ها درد را).

چادرهایی که در این آزمایش بودند همگی چادرهای بک پکینگ قابلی هستند اما پیدا کردن گزینه‌ی درست بمعنای اینست که تشخیص دهید درباره خواب، امکانات و کاربری نهایی، چه چیزی برای شما از بالاترین اهمیت برخوردار است. این فاکتورها را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین پناهگاه را برای خود انتخاب کنید.

گنجایش و سکونت‌پذیری

اول از هرچیز :‌ قصد دارید فضای خواب خود را با چند نفر به اشتراک بگذارید؟ شماره‌ی اسم هر چادر صادقانه‌ترین ارزیابی یک برند از تعداد نفراتی‌ست که می‌توانند شانه به شانه در یک چادر بخوابند. به یاد داشته باشید که چادرهای بک پکینگ جمع‌وجورتر از نسخه‌های ماشینی هستند بنابراین اگر افرادی که در آن می‌خوابند بیشتر از میزان گنجایش باشد باید انتظار داشته باشید که چهارگوشه‌ی آن جمع شود. اگر فضای اضافه می‌خواهید باید چادر بزرگتری را در نظر بگیرید (مثلا،‌ برای دونفر، یک پناهگاه سه‌نفره بخرید).

 

گنجایش هریک از چادرهای بک پکینگ در این مقاله :

چهار نفره : Big Agnes Copper Spur HV UL4 ، Marmot Limelight 4P

دونفره : NEMO Dagger 2, REI Co-op Half Dome 2 Plus, MSR Hubba Tour 2, REI Co-op Arete ASL 2

تک‌نفره : REI Co-op Quarter Dome SL 1, Big Agnes Scout Platinum 1

 

همیشه گفته می‌شود که بسیاری از چادرها در نسخه‌‌های مختلف گنجایش‌های گوناگونی دارند، که ما تمامی آن‌ها را در توضیحات هر چادر برای شما فهرست کردیم.

دوم اینکه : به فضای سطح و ارتفاع نوک چادر توجه کنید تا بتوانید تا حدی میزان راحتی هر چادر را حس کنید. ۱٫۵ متر مربع برای هرنفر میانگین است و کمتر از آن خیلی تنگ و بیشتر از آن خیلی جادار خواهد بود. اگر تند حرکت می‌کنید یا فقط قصد خوابیدن در چادر را دارید گوشه‌های تنگ ممکن است زیاد مهم نباشد. اما اگر آب‌وهوا ممکن است شما را به داخل چادر براند و یا قصد دارید چادرتان را مرکز یک کمپ قرار دهید، به سکونت‌پذیری احتیاج خواهید داشت.

گنجایش و سکونت‌پذیری به قیمت وزن و دشواری در بسته‌بندی تمام خواهد شد بنابراین واقع‌بین باشید.

 

امکانات چادر

امکانات تجربه سکونت شما را بهتر می‌کند اما وزن (و هزینه) نیز همراه با آن افزایش می‌یابد. در نظر داشته باشید که چه تعداد در یا دالان می‌خواهید؟ می‌خواهید که هر فرد در یا کمد مخصوص خودش را داشته باشد؟ می‌خواهید دالان‌ها چقدر بزرگ باشند؟ به اندازه‌ی کوله‌پشتی یا به اندازه‌ای که بتوان درون آن وقت گذراند؟

به محافظت در برابر شرایط جوی فکر کنید. ویژگی‌هایی مثل کف‌های بلند و وان‌مانند، دریچه‌های روی سقف و پنجره‌ها و نقاط اتصال به زمین امکانات بسیار خوبی هستند اگر که تصمیم به چادر زدن در مناطق خیس، بادخیز یا فضاهای باز دارید. اگر قصد دارید در آب‌وهواهای معتدل‌تر کوله‌گردی کنید چادری را با توری مشکی انتخاب کنید که وقتی می‌خواهید بدون پارچه‌ی روی چادر بخوابید، ‌امکان تماشای آسمان پرستاره را به شما بدهد.

فصلی بودن چادر

بیشتر چادرهای بک پکینگ به دو دسته‌ی سه‌فصلی (طراحی‌شده برای بهار، تابستان و زمستان) و چهارفصلی (طراحی‌شده برای زمستان) تقسیم می‌شوند. بیشتر مصرف‌کنندگان تنها به یک چادر سه‌فصلی نیاز دارند؛‌ چادرهای چهارفصلی گرچه دوام و سکونت‌پذیری بیشتری دارند معمولا وزن بیشتری از چادرهای سه‌فصلی دارند. آن‌ها امکاناتی را فراهم می‌کنند که باعث می‌شود برای ماجراجویی‌های کوهستانی و زمستان گزینه‌ی ارزشمندی باشد اما برای سفرهای تابستانی نامناسب خواهند بود.

 تمام چادرهای این آزمایش سه‌فصلی بودند بجز چادر REI Co-op Arete ASL 2 که تقریبا سه‌ونیم‌فصلی است: مناسب برای آب‌وهوا اما نه برای سفرهای طولانی.

روش‌شناسی

در تابستان و پاییز سال ۲۰۱۹، ما تقریباً دوازده آزمایشگر را به سفر فرستادیم تا بهترین چادرهای بک پکینگ فروخته‌شده در REI را امتحان کنند. پس از چند فصل استفاده سخت، از هر آزمایشگر خواستیم که هر چادر را بر اساس وزن و بسته‌بندی، جادار بودن و راحتی، محافظت در برابر شرایط جوی، دوام ، ویژگی‌ها و قیمت امتیازبندی کند. امتیازات ذکر شده در اینجا میانگین هستند.

در نهایت چادرهای بک پکینگ ، Big Agnes Copper Spur HV UL، NEMO Dagger 2، REI Co-op Quarter Dome SL 1 و REI Co-op Half Dome 2 Plus در تمامی دسته‌بندی‌ها بالاترین امتیاز را از آن خود کردند. ما نسخه‌‌های دو، سه و چهارنفره‌ی Copper Spur را تست کردیم. چادرهای Marmot Limelight 4P، MSR Hubba Tour 2، REI Co-op Arete ASL 2 و Big Agnes Scout Platinum 1 در بیشترین دسته‌بندی‌ها امتیاز بالایی دریافت کردند و برای کاربران مشخص، جزو گزینه‌های قابل‌احترام بودند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *