1

چگونه بدون ورشکست شدن به کوهنوردی بپردازید

بازدید 1365
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

واضح است که کوهنوردی سرگرمی پیچیده و گران قیمتی است، اما برای رسیدن به ارتفاعات همیشه به بودجه‌‌ی افراد حرفه ای احتیاج ندارید. در اینجا به شما می‌گوییم که چگونه بدون ورشکست شدن به کوهنوردی بپردازید و در عین حال امنیت و سلامت شما نیز به‌خطر نیفتد.  

کوهنوردی در ارتفاعات چالش نهایی هر فرد ماجراجویی است. سفرهای طولانی مدت کوهنوردی در قله‌هایی با ارتفاع زیاد، پستی و بلندی‌های خطرناک و مناظری که از دیدن آن تعجب خواهید کرد، هزینه‌‌های مالی بسیار زیادی برای شما دارد. 

از هزینه‌های یک صعود بزرگ تا متحمل شدن هزینه‌های پرواز به رشته کوهی در دوردست، این هزینه‌ها می‌توانند به ده‌ها هزار دلار نیز برسند. اگرچه که می‌توانید این فعالیت را ساده‌تر انجام دهید و هیجان کوهنوردی را بدون صرف تمام پس‌اندازهای خود تجربه کنید. برای شروع بدون صرف هزینه‌های زیاد و تنها با رعایت چند نکته که در ادامه گفته می‌شوند، می توانید بدون ورشکست شدن به کوهنوردی بپردازید.  

استفاده از راهنمایی، تجربه و مشاوره

پیوستن به باشگاه

باشگاه کوهنوردی شهر محل سکونت خود را به عنوان اولین سکوی پرش خود قرار دهید. چنین باشگاه‌هایی در اکثر کشورها دایر هستند و خدماتی مانند برگزاری دوره‌های آموزش کوهنوردی، دادن مشاوره، اجاره‌ی وسایل مورد نیاز کوهنوردی، تخفیف برای خرید وسایل و تالارهای گفتگو را ارائه می دهند. در این باشگاه‌ها می‌توانید از افراد حرفه‌ای تر مشاوره دریافت کنید، با دیگر افراد باشگاه دوست شده و هزینه‌های ماجراجویی جدید را تقسیم کنید.  همچنین میتوانید از طریق سایت بریم کوه در برنامه ها و دوره های باشگاه ها ثبت نام و شرکت کنید.

کوهنوردی

از خواندن کتاب غافل نشوید

می‌دانیم که این روزها دانش قدرت است، اما شما برای دانستن در مورد کوهنوردی نیازی به ریخت و پاش برای کتاب‌های چاپ جدید ندارید. اغلب نسخه‌های قدیمی‌تر کتاب‌های آموزش کوهنوردی با هزینه کم‌تر در کتابفروشی‌ها عرضه می‌شوند. مبتدیان باید کتابچه‌های راهنمای کوهنوردی مبتدی را بخرند. همچنین می‌توانید منابع رایگان آنلاین را برای مشاوره‌ کوهنوردی بررسی کنید.

خودتان مهارت‌ها را بیاموزید

هزینه‌ی استخدام راهنما در مسیر کوهنوردی را به طور کامل حذف کنید و پول پس‌انداز شده از این طریق را در دوره‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که به شما گواهی رسمی داده می‌شود. فقط قبل از شروع سفر اطمینان حاصل کنید که چالشی را انتخاب کرده‌اید که می‌توانید با آن دست و پنجه نرم کنید. فشار آوردن به خود بیش از میزان توانایی‌ به اندازه‌ی کوهنوردی بدون داشتن هیچ تجربه‌ای، خطرناک است. 

به جایی مراجعه کنید که راهنماها دستمزد کمتری دریافت می‌کنند

کمک گرفتن از راهنما در مسیر کوهنوردی می‌تواند پرهزینه باشد، بنابراین اگر به یکی از این راهنماها نیاز دارید، با کمی جستجوی بیشتر افرادی را پیدا کنید که هزینه‌ی کمتری دریافت می‌کنند. اما توجه کنید که تنها مسئله‌  پیدا کردن راهنمای ارزان‌تر نیست چرا که یک راهنمای نابلد ممکن است جان شما رابه‌خطر بیاندازد. بنابراین اعتبار و گواهی‌نامه‌های آن‌ها را بررسی کنید. در کوهنوردی‌هایی با مسیرهای سخت و پیچیده بهره بردن از راهنما با مجوز IFMGA ارزشش را دارد.

برای کوهنوردی با بودجه مناسب به گروه‌های کوهنوردی بپیوندید

پس از رسیدن به مکانی که می‌خواهید صعود کنید، پاتوق محلی کوهنوردان را پیدا کنید و با افراد کوهنورد ساکن همان اطراف آشنا شوید. شما می‌توانید پارتنر کوهنوردی خود را از افراد با تجربه‌ی منطقه انتخاب کنید که این یک گزینه ایده آل برای استخدام راهنما با صرف هزینه‌ی کمتر است.

نقشه‌های آنلاین رایگان را پیدا کنید

اگر نیازی به نقشه‌های OS ندارید برای آن‌ها هزینه نکنید. وب سایت‌هایی مانند Wandermap نقشه‌های قابل دانلود مناسبی برای کوهنوردی در کوه‌های بزرگ را ارائه می‌دهند. اما اگر این نقشه‌ها جزئیات کافی مورد نیاز شما را ارائه نمی‌دهند، حتما نقشه مسیر مناسبی تهیه کنید. از نقشه پرینت بگیرید در صورتی که هوا خوب باشد راهنمایی بصری می‌تواند بسیار ارزشمند باشد.

انتخاب مکان مناسب برای کوهنوردی با بودجه مناسب

یکی از مهم‌ترین نکاتی که می‌توانید با توجه به آن‌ها بدون ورشکست شدن به کوهنوردی بپردازید، انتخاب مکان مناسب برای کوهنوردی است. برای تجربه‌ی هیجان کوهنوردی نیاز به مسافرت به آن طرف کره‌ی زمین ندارید. نکات زیر را مطالعه کنید و برای انتخاب مقصد کوهنوردی خود بکار ببندید. 

نزدیک محل زندگی خود بمانید

اگر خارج از شهر زندگی می‌کنید، نقشه‌ای تهیه کنید و با راهنماهای محلی صحبت کنید تا مکان‌هایی را که شاید هرگز از وجود آن‌ها خبر نداشته‌اید را کشف کنید. به وبسایت Summit Post نگاهی بیندازید تا مسیرهای کلاس ۳ یا ۴ را بیابید – این مسیرها حرفه‌ای هستند اما به تجهیزات زیادی نیاز ندارند. بنابراین مجبور نیستید تا برای تجهیزات حرفه‌ای گران قیمت، هزینه کنید.

اقامتگاه خود را با دقت انتخاب کنید

اگر برای مدت طولانی در کوهستان‌ها به کوهنوردی مشغول هستید چرا خانه‌ی اجاره‌ای خود را پس نمی‌دهید و به کوهستان باز نمی‌گردید؟  اگر صاحب خانه هستید، خانه‌ی خود را با شخصی در یک شهر کوهستانی تعویض کنید. برای سفرهای کوتاه‌تر، برای یافتن مکانی برای ماندن از وبسایت couch surfing استفاده کنید. یا اینکه چادری محکم تهیه کرده و مکان‌های رایگان کمپینگ را پیدا کنید یا حتی می‌توانید، ماشین دست دوم بخرید و روی صندلی عقب بخوابید.

هزینه‌های مسافرت هوایی را با پس‌انداز در هزینه‌های دیگر پوشش دهید 

هزینه‌ی پرواز‌های مستقیم به مقصد مکان‌های دوردست ممکن است، تمام پس انداز شما را مصرف کند. باید هزینه‌های داخل کشور را پس از رسیدن به آنجا در نظر بگیرید. اگر قصد دارید تا برای مدت زمانی طولانی کوهنوردی کنید، حتی با پس انداز ۱۰ الی ۲۰ یورو در روز می‌توانید به سرعت هزینه‌های پرواز را پوشش دهید. 

اگر قصد دارید تا بدون ورشکست شدن به کوهنوردی بپردازید مراقب هزینه‌های پنهان باشید

اگر قصد دارید که بدون ورشکست شدن به کوهنوردی بپردازید و خطر بی‌پول ماندن تا انتهای سفر شما را تهدید نکند، باید حتما تمامی هزینه‌های ممکن را در نظر بگیرید. به‌عنوان مثال اگر به خارج از کشور می‌روید هزینه‌های ویزا و واکسیناسیون را فراموش نکنید و حتما خودتان را بیمه کنید. اما از سایت‌های مقایسه قیمت استفاده کنید تا بهترین بیمه‌ با پوشش تخصصی فعالیت کوهنوردی را داشته باشید.

نکاتی در مورد رسیدن به مقصد کوهنوردی

از اتومبیل یا حمل و نقل ارزان تر استفاده کنید

رسیدن به کوه می‌تواند هزینه زیادی به‌ همراه داشته باشد. اگر وقت و انرژی لازم را دارید، می‌توانید با دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی در این هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. اگر مجبور به رانندگی هستید، برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت، ماشین را به‌صورت اشتراکی استفاده کنید. همچنین اگر با قطار سفر می‌کنید ، با رزرو زودهنگام بلیط و یا خرید بلیط‌های خاص در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. 

لباس، تجهیزات و غذا

تجهیزات مورد نیاز را قرض بگیرید یا به اشتراک بگذارید 

اصولا تجهیزات کوهنوردی گران قیمت هستند، بنابراین اگر قصد دارید تا بدون ورشکست شدن به کوهنوردی بپردازید باید هزینه‌های مربوط به تهیه‌ی تجهیزات را کاهش دهید. اگر توانایی خرید تجهیزات را ندارید، قرض بگیرید و هنگامی که پول کافی داشتید آن‌ها را بخرید. در هنگام کرایه‌ی وسایل به دنبال نشان UIAA باشید و مطمئن شوید که خیلی قدیمی نیستند.

برای کوهنوردی با بودجه مناسب تجهیزات دست دوم خریداری کنید

اگر نمی‌توانید تجهیزات مورد نیاز خود را قرض بگیرید، برای خرید تجهیزات دست دوم به سایت‌های فروش لوازم دست دوم سر بزنید. گاهی در این وب سایت‌ها لوازم و تجهیزات با کیفیت آن هم با قیمت مناسب پیدا خواهید کرد. توجه کند که این وسایل در شرایط خوبی قرار داشته باشند چرا که استفاده از وسایل کهنه یا شکسته در کوهستان ممکن است جان شما را به‌خطر بیاندازد.

برای خرید لباس مناسب به درستی خرج کنید

اهمیت همه‌ی لایه‌های لباس‌ کوهنوردی با هم برابر نیستند. قبل از خرید لباس مناسب کوهنوردی، فکر کنید که آیا اصلاً به آن نیاز دارید و آیا این لباس یک مورد خاص فنی است. بیشترین هزینه را برای لباس‌های بیرونی مانند سالوت و ژاکت خرج کنید زیرا این اولین لایه محافظتی است. چرا که لایه‌های لباس زیرین بسیار مناسب، با هزینه کم نیز وجود دارد. 

لحظه آخرخرید نکنید

مدت‌ها قبل از عزیمت آماده شوید و به خود فرصت دهید تا کیت مورد نیاز خود را از دوستانتان قرض بگیرید یا با کمترین هزینه ممکن پیدا کنید.

در حراج آخر فصل خرید کنید

همیشه لازم نیست دست دوم بخرید. در پایان فصل خرید کنید تا تخفیف بگیرید. یا تجهیزات عرضه شده در سال‌های قبل را خریداری کنید. هنگامی که تجهیزات جدیدی عرضه می‌شوند قیمت نسخه‌های قدیمی‌تر پایین می‌آید.  

بسته‌بندی غذا برای مدت زمان طولانی

خرید غذا به صورت عمده ارزان‌تر است، بنابراین عمده خریداری کنید. همچنین، استراتژی غذایی خود را به خوبی برنامه‌ریزی کنید تا ارزش غذایی موادغذایی شما در طول سفر بسیاربالا باشد، در حالیکه وزن بسته‌ی غذایی را به حداقل رسانده‌اید. برنامه غذایی خود را طوری برنامه‌ریزی کنید که غذای شما هیچ دور ریزی نداشته باشد. نودل دوست کوهنورد است. این غذا ارزان، آسان برای حمل در کوله و نسبتاً سبک اما گرم و در عین‌حال سیرکننده و خوشمزه است.

از وسایل خود برای کارهای دیگر استفاده کنید

همیشه نباید از تجهیزات در راستای کاربردشان استفاده کرد. مثلا میله چادر می تواند یک میل بهمن باشد. میله‌های کوهنوردی می‌‌توانند به عنوان پایه‌های یک پناهگاه در کنار کوه استفاده شوند. برای سرپوش پناهگاه می‌توانید از یک گونی ساده یا کیسه‌ی زباله استفاده کنید. قرص‌های ید می‌توانند آب را تصفیه کنند اما می‌توان از آن برای تمیز کردن زخم‌ها نیز استفاده کرد. باند و نوار چسب در صورت نیاز می‌توانند تجهیزات شما را به خوبی تعمیر کنند. حتی می‌توان از آنها به عنوان دستکش موقت استفاده کرد. 

تجهیزات خود را به‌ صورت مرحله به مرحله خریداری کنید

شما بلافاصله به همه‌ی تجهیزات کوهنوردی نیاز ندارید، بنابراین برای این‌که بدون ورشکست شدن به کوهنوردی بپردازید هزینه‌ی خرید تجهیزات را کم کم پرداخت کنید. برای شروع کار سیستم لباس چندلایه‌ی ابتدایی، چکمه‌های مناسب و چادر و اجاق گاز برای کوله گردی مناسب است. یک کلاه ایمنی مناسب، سپس در مراحل بعدی مهار، طناب و تجهیزات کوهنوردی برای فعالیت‌های تخصصی‌تر اضافه کنید. در آخر، چکمه‌های مخصوص کوهنوردی حرفه‌ای، کرامپون و تجهیزات مخصوص هوای سرد را برای مسیرهای یخی خریداری کنید.

خرید تجهیزات کوهنوردی در فروشگاه اینترنتی بریم کوه

منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. maryam گفت:

    بسیار عالی ممنون از شما. واقعا با این قیمتها دیگه باید به فکر کوهنوردی ارزون بود