0

۹ قله سخت برای صعود

بازدید 1969
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

این ۹ قله سخت را کوهنوردی به نام کنتون کول (Kenton Cool) انتخاب کرده است و صعود از این قله‌ها باعث پیشرفت چشمگیری در کوهنوردی خواهد بود.

وقتی بحث کوهنوردی پیش می‌آید قطعا کنتون کول نکات زیادی را می‌تواند یاد بدهد. کنتون کول یک کوهنورد انگلیسی است که تمامی قله‌های بلند جهان را صعود کرده و قله|‌های اورست،نوپتس و لوتسه را با یک بار تلاش صعود کرد. این کوهنورد همچنین قله ۸۸۴۸ متری اورست را ۱۲ بار صعود کرده است.

9 قله سخت

ولی فقط قله‌های رشته کوه هیمالیا نیستند که در این لیست قرار می‌گیرد. در این مقاله کنتون ۹ قله سخت برای صعود را معرفی می‌کند که صعود از آن‌ها مهارت‌های کوهنوردان را به چالش می‌کشد.

۱- قله دنالی (Denali)، آلاسکا، ایالات متحده آمریکا

«من عاشق قله‌های آلاسکا هستم. مخصوصا کاسین ریج (Cassin Ridge) که در قسمت جنوبی دنالی (که با نام قله مک کینلی هم شناخته می‌شود) قرار دارد. این قله منظره‌ای باشکوه دارد و سطح آن از برف و یخ پوشیده شده است. حدودا ۶ مسیر سخت و آسان برای صعود وجود دارد که مهارت‌های کوهنوردان را به چالش می‌کشد. صعود از قله‌های آلاسکا یکی از کارهایی است که هر کوهنورد باید انجام دهد.»

۲- قله هانتر(Mount Hunter)، آلاسکا، ایالت متحده آمریکا

برای صعود از کوه پایه قله سخت هانتر (که به کوهپایه مون فلاور نیز شناخته می‌شود)، نیاز به کرامپون‌های خود دارید. مسیر صعود این کوه برای اولین بار در سال ۱۹۸۳ توسط تاد بیبلر (todd Bibler) و دوگ کلوین (Doug Klewin) طی شد و دارای مسیرهای یخی است. صعود از این قله سخت است ولی بدون شک یکی از بهترین مسیرهای یخی است که تا به حال از آن صعود کرده‌ام.»

 

خرید انواع کرامپون و تجهیزات و برف و یخ در فروشگاه بریم کوه

۳- ال کاپیتان (El Capitan)، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

«پارک ملی یوسمیت (Yosemite National Park) در خود قله‌های مختلفی دارد که صعود از آن‌ها سخت است. ال کاپیتان یک صخره عمودی ۹۰۰ متری است که یکی از زیباترین صخره‌ها برای صعود محسوب می‌شود. مسیر دماغه این صخره یکی از معروف‌ترین مسیرهای صعود است که همه کوهنوردان تمایل دارند یک بار هم که شده از این مسیر صعود کنند.»

۴- قله آزگارد (Mount Asgard)، جزیره بافین، کانادا

«از کجای این جزیره باورنکردنی که در نزدیکی قطب شمال وجود دارد می‌خواهید شروع کنید؟ این جا شبیه پارک یوسمیت است. مکانی که این قله در آن وجود دارد بسیار زیبا است. می‌توانید اب‌های یخ‌زده را از بالای آن ببینید ولی مسیر صعود از آن آسان نیست. این منظره آنقدر زیبا است که یک صحنه از فیلم جیمز باند را در آن فیلمبرداری کرده‌اند.»

۵- آیگر(The Eiger)، کوه‌های آلپ برن، سوئیس

صعود از این کوه یکی از صعودهای مهم میان کوهنوردان اروپایی است. یک مسیر بسیار خطرناک و در عین حال معروف برای صعود دارد. این قله از رشته کوه آلپ، دیرتر از قله‌های دیگر فتح شد.(برای اولین بار در سال ۱۹۳۸) من چند باری از آن صعود کرده‌ام. وقتی که آب‌وهوا خوب باشد، مشکلی پیش نمی‌آید ولی این قله سخت ، شرایط جوی مخصوص به خود را دارد که می‌تواند خطرناک باشد.»

۶- بن نویس (Ben Nevis)، لوچابر، اسکاتلند

«بلندترین نقطه انگلیس، در فصول مختلف شرایط مختلفی دارد. در زمستان سطح آن از برف پوشیده می‌شود و برای صعود در برف ایده‌آل و در فصل تابستان که برف‌ها آب می‌شوند، برای صعود صخره‌ای مناسب است. کوه‌‌های موجود در انگلیس شاید از بسیار از کوه های جهان کوچکتر باشند اما منظره‌ها و مسیرهایی دارند که اندازه کوچک آن‌ها را جبران می‌کند. بن نویس مهارت‌ کوهنورد را به چالش می‌کشد و به کوهنوردان انگلیسی بسیار نزدیک است.»

۷- آناپورنا (Annapurna)، هیمالیا، نپال

دهمین قله بلند و سخت جهان. در سال ۱۹۵۰ آناپورنا اولین قله با ارتفاع بالای ۸۰۰۰ متر بود که فتح شد، سه سال قبل از اندازه‌گیری موفق قله اورست. بخش جنوبی این قله در لیست صعود بسیاری از کوهنوردان جهان قرار دارد.»

۸- قله آراپیلز (Mount Arapiles)، ویکتوریا، استرالیا

این کوه یکی از بهترین مکان‌ها برای صخره‌نوردی است. همه چیز از مسیرهای سخت و آسان گرفته تا مسیرهایی که صخره‌نورد خود باید طناب‌ها را قرار دهد. زمین های زیادی برای استراحت وجود دارد و از بالای آن می‌توانید منظره روستای زیبای ناتیموک را که در همان نزدیکی قرار دارد ببینید.»

۹- فانتین بلیو (Fontainebleau)، ال دِ فرانس (Île-de-France)

در جنوب پاریس، در فانتین بلیو یک جنگل اسرارآمیز وجود دارد که پر از تخته سنگ است. از آن جا که ارتفاع این تخته سنگ‌ها ۱۲-۱۵ فیت است، برای صعود از آن‌ها نیازی به طناب ندارید. اطراف این صخره‌ها خبری از سرما و آب‌وهوای ناجور وجود ندارد ولی باز هم می‌توانید برای تست مهارت های خود از آن‌ها بالا بروید. شما می‌توانید ساعت‌ها در این منطقه مشغول شوید آن‌ هم بدون دوبار بالا رفتن از هر صخره. این منطقه برای صعود از صخره‌ها بسیار زیبا است.»

منبع: Redbull

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *