0

راهنمای دره نوردی مبتدی و آنچه که در مورد دره نوردی باید بدانیم

بازدید 2088
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

دره نوردی یکی از ورزش‌های ماجراجویی رو به رشد در جهان است. در این مطلب همه‌ی نکاتی را که باید در مورد دره نوردی مبتدی تا پیشرفته بدانید ارائه شده است. 

در این چند دهه‌ی اخیر، دره نوردی به تدریج از هیجانی تابستانی به یک ماجراجویی مهم در سراسر دنیا تبدیل شده است. ورزشکاران این رشته با عبور از رودخانه‌ها، تنگه‌ها و سایر بخش‌های طبیعت که معمولاً غیرقابل دسترس تلقی می‌شوند، از منطقه‌ی امن خود خارج می‌شوند و هیجان واقعی را تجربه می‌کنند. چه پریدن از آبشار و چه سر خوردن و پریدن بر روی آ‌بهای سفید، انواع ماجراجویی‌ها برای همه وجود دارد.

دره نوردی مبتدی

دره نوردی چیست؟

دره نوردی در ابتدا به عنوان یک ورزش اکتشافی مانند غار نوردی یا کوهنوردی آغاز شد.  با این حال این ورزش هنوز یک ورزش کاملا جدید است. زیرا فقط ۱۵ یا ۲۰ سال است که وارد صحنه‌ی ورزش‌های ماجراجویی شده است.  اساس دره نوردی فرود آمدن از آبشارها و یا تنگه‌ها با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های مختلف است. اما بیشتر اوقات آبشارها را فرود می‌آییم یا به پایین می‌پریم، گاهی اوقات نیز می‌توانید از دره‌ها به پایین بلغزید. همچنین این ورزش شامل فعالیت‌های متنوعی مانند شنا، پیاده‌روی و کوهنوردی نیز می‌شود. گاهی تمامی این موارد با هم  در یک ماجراجویی دره نوردی اتفاق می‌افتد.

 

آیا هر فردی می‌تواند دره نوردی مبتدی شود؟

بله! دره نوردی باید برای همه باشد. احساس می‌كنم كه دره نوردی ورزشی است كه همه می‌توانند کم و بیش آن را انجام دهند. بعضی از افراد این ورزش را برای ماجراجویی خالص و آدرنالین انجام می‌دهند. برای برخی دیگر  دره نوردی كاوش در مکان‌های زیبا و دسترسی به  تنگه‌های عمیقی  که بسیاری از مردم نمی‌توانند آن را ببینند، تعریف شده است. 

دره‌هایی وجود دارند که بسیار ابتدایی، آسان و باز هستند، بنابراین هر زمان که بخواهید و بدون هیچ سختی می‌توانید از آنها بیرون بیایید. همچنین دره‌هایی وجود دارند که خروج از آن‌ها گاهی شش روز طول می‌کشد و دارای آبشارهای عظیم بیش از ۲۰۰ متر هستند.

در این ورزش همیشه کمی ماجراجویی و آدرنالین وجود دارد، اما اگر از تناسب‌ اندام خوبی برخوردار باشید و رابطه‌ی خوبی با ارتفاع دارید، قطعاً می‌توانید دره نوردی کنید.

اگر ارتفاع را دوست ندارید چه ‌کنید؟

ترسیدن از ارتفاع مسئله مهمی در دره نوردی مبتدی و حتی پیشرفته است. برای ۱۰ یا ۱۵ سال گذشته این ورزش بیشتر یک فعالیت جالب برای آخر هفته‌ها بود.  فعالیتی مانند پریدن از ارتفاعات و تلاش برای اینکه هرچه بهتر یا با ظرافت انجام شود و یا ایجاد حس ترس برای تفریح بیشتر بود. بزرگترین ترس برای بسیاری از مردم  پایین آمدن از کوه با طناب و بصورت پرشی است. آنها دوست ندارند تا از ارتفاعات بپرند، اما گاهی نیازی به پریدن از ارتفاع  ندارید، اما نترسیدن از ارتفاع قطعاً هنوز هم کمک می‌کند. 

برای  دره نوردی مبتدی یا پیشرفته به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

برای دره نوردی مبتدی اولین چیزی که باید با خود به‌همراه داشته باشید لباس ضد آب  (وت سوت) است. این لباس‌ها به‌طور كلی بصورت لباس‌های دو تکه هستند – شلوار و ژاكت بلند- كه برای تنظیم درجه حرارت بدن شما بسیار مناسب هستند. اگرچه ممکن است که در هنگام پیاده‌ روی کاملاً گرم باشید و اما زمانیکه  در دره هستید امکان دارد سرما را کاملا حس کنید. 

پوشش‌های ضد آب با  پوشش اضافی در ناحیه  زانو و آرنج عرضه می‌شوند. توجه کنید که شما باید یک کاور سرتاسری ضد آب نیز با خود به‌همراه داشته باشید.  بنابراین اگر لازم شد می‌توانید خودتان را گرم نگه‌دارید. یکی از مهمترین موارد بعد از لباس ضد آب کفش است. مدل‌های مختلف کفش مخصوص دره نوردی در بازار وجود دارد. این کفش‌ها با ویژگی‌هایی مانند چسبندگی خوب، پشتیبانی مناسب از مچ پا، و برای قرار گرفتن در آب، ارائه می‌شوند. این ویژگی‌ها بسیار مهم هستند. 

در ادامه‌‌ی لیست تجهیزات ارائه شده برای دره نوردی مبتدی به یک مهاربند نیاز دارید، و همچنین جایی که بتوانید تجهیزات اضافی مورد نیاز خود را حمل کنید، بدیهی است که باید کلاهی ایمنی برای محافظت از سر خود به‌همراه داشته باشید. همچنین برای تجهیزات گروهی، کیسه، جعبه کمک‌های اولیه و چند طناب به اندازه کافی بلند برای فرود از ارتفاعات، نیاز خواهید داشت. بیشتر تورهای راهنما، تجهیزات مورد نیاز برای دره نوردی مبتدی را  فراهم می‌کنند، توجه کنید که ابتدا حتما با مسئول تور تماس بگیرید و از شرایط آگاه شوید. 

چه مواردی یک مقصد دره نوردی را به مقصدی مناسب برای دره نوردی مبتدی تبدیل می‌کند؟

قابل دسترس بودن یکی از موارد مهم است. نوع سنگ مناسب نیز بسیار اهمیت دارد، سنگ‌های صاف و صیقلی باعث لغزش شما می‌شود. ترکیبی از همه‌ی فعالیت‌های ورزشی چیز ایده آلی است. ترکیبی از پریدن، گذر از مجراهای آب، سقوط از بلند‌ی‌ها بسیار جذاب است. 

آنچه که می‌تواند در مورد دره نوردی بسیار جالب باشد این است که به دره‌های عمیق بروید. دره‌هایی که دیواره‌های هر طرف واقعاً بلند باشد. در این دره‌ها است که می‌توانید ماجراجویی واقعی را تجربه کنید. 

آیا می‌توانید در زمستان دره نوردی کنید؟

بسیاری از افراد که دره نوردی مبتدی را تجربه کرده‌اند، تقاضای دره نوردی در فصل سرما را دارند و ادعا می‌کنند که سرما آنها را اذیت نمی‌کند. سوالی که باید از آن‌ها بپرسیم این است که در زمستان؟ در آب یخ؟ آن هم زمانی‌که دمای هوا صفر درجه است و آب منجمد است؟ محیط کوهستان خیلی سرد است.

بعد از اولین تجربه دره نوردی مبتدی بهترین گام بعدی چیست؟

اگر کسی واقعاً از کوهنوردی مبتدی راضی است و از این ورزش لذت می‌برد می‌تواند سفری با سطح متوسط یا پیشرفته را با پرش‌های بزرگتر انجام دهد. یا این که می‌تواند یک دوره آموزشی را بگذراند. این دوره‌ها از دره نوردی مبتدی تا پیشرفته ارائه می‌شوند. 

گزینه سوم این است که، اگر  واقعاً ماجراجو هستید، اما نمی‌خواهید مسیر آموزشی را دنبال کنید. برای دره نوردی به خارج از کشور و مقاصد مشهور کوهنوردی مانند پیرنه، آلپ و مادیرا بروید.

نکاتی برای دره نوردی مبتدی یا اولین تجربه دره نوردی؟

اولاً، یک گروه معتبر ارائه دهنده‌ی سفرهای دره نوردی مبتدی بیابید و اصول را از مربیان حرفه‌ای و با تجربه یاد بگیرید. در هر شهری گزینه‌های زیادی وجود دارد. اما اگر می‌خواهید دره نوردی كنید و با خیال راحت و مطمئن با دوستانتان تمرین کنید، قویاً  پیشنهاد می‌كنم كه یك دوره آموزشی را طی کنند، تا بتوانند اعتماد به‌نفس و دانش خود را برای لذت بردن از این فعالیت ورزشی بدست آورید. 

منبع: redbull.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *