خانه / ایمنی / ۸ توصیه برای خرید هدلامپ کوهنوردی

۸ توصیه برای خرید هدلامپ کوهنوردی

اولین باری که به عنوان یک فرد بالغ شروع به کوهنوردی کردم ، فکر می کردم تنها یک چراغ قوه ، نیاز من را در تاریکی، برطرف می کند . اما می خواهم چیزی از شما بپرسم؟ تا بحال دستشویی رفتن در دل طبیعت و تاریکی را، در حالیکه یک چراغ قوه به دست دارید ، تجربه کرده اید؟

فقط می خواهم در ذهنتان، کندن یک حفره با بیلچه ، چمباتمه زدن و نشستن در حالی که دستمال توالت را در دست دارید، مجسم کنید!

در اولین صعود و کمپینگ خود ، به دوست خودم که یک هدلامپ داشت و خیلی راحت از آن استفاده می کرد ، حسادت میکردم . او می توانست خیلی راحت در مسیر تاریک قدم بردارد، تجهیزات خود را در کوله پشتی پیدا کند و بله ! خیلی راحت هم می توانست به دستشویی برود زیرا دستانش کاملا آزاد بودند! خواندن مقاله “دستشویی در کوهستان” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همین ها باعث شد تا خیلی زود سراغ خرید یک هدلامپ بروم.

سال های زیادی از اولین خرید هدلامپ من گذشته است . ( یک مدل Coleman CHT 4 ارزان قیمت که هنوز هم آن را دوست دارم ) . از آن زمان به بعد، چیزهای زیادی راجع به خرید هدلامپ ها یاد گرفتم . در این مقاله به چند نکته ی ظریف و مهم در خرید هدلامپ ها اشاره می کنیم تا بهترین انتخاب را بسته به نیاز خود، داشته باشید.

دور هدلامپ های ارزان قیمت و بی کیفیت را خط بکشید !

هدلامپ های بی کیفیت

اولین هدلامپ های ارزان قیمتی که در فروشگاه های آنلاین و یا محل به آن برخوردم ، قیمتی معادل ۱۰ تا ۱۵ دلار داشتند . تقریبا همه ی آن ها شکلی شبیه هدلامپ بالا دارند.

هرچند که برچسب قیمت آن خیلی وسوسه کننده بود، اما برحسب تجربه به شما می گویم : خرید اینچنین تجهیزات ارزان قیمت، جوابگوی شما نیستند و ارزشی برای خرید ندارند !

بگذارید تا یک راز را با شما در میان بگذارم ! این هدلامپ های ارزان قیمت، در کمپانی های سطح پایینی در چین تولید می شوند . این کارخانه ها، تعداد زیادی از این تجهیزات بی کیفت کوهنوردی را تولید می کنند و آن را به صورت عمده در سایت های مثل Ali Express می فروشند .بعد از آن ، خریدار آن ها ، این تجهیزات بی کیفیت را در بازار ما برای فروش می گذارند !

این هدلامپ در عکس بالا ، تقریبا ارزشی نزدیک ۱۹۱ دلار برای یک بسته ی ۵۰ عددی دارد ! تقریبا ۳٫۸۲ دلار برای هرکدام !

در اینجا به چند دلیل که چرا نیازی به خرید این هدلامپ های بی کیفت و ارازن قیمت ندارید ، اشاره خواهیم کرد :

 • بسیار بزرگ و حجیم هستند : با هر قدمی که برمیدارید ، احساس میکنید که چیزی روی سر شما تکان می خورد !
 • باطری ها شما را به سرعت خالی می کنند : تقریبا بعد از گذشت ۳ ساعت ، باطری شما کاملا خالی شده است .
 • پلاستیک های ارزان و بی کیفیت : شاید این هدلامپ های ارزان قیمت و ۳ دلاری زمانی که برق خانه شما رفت ، به کمک شما بیایند و بتوانید از آن استفاده کنید . اما مطمئن باشید آن ها تجهیزاتی نیستند که بتوانید در دل طبیعت وحشی به آن اتکا کنید !

عمر باطری بسیار مهم است !

عمر باطری های هدلامپ

من تقریبا همیشه بار و کوله پشتی سبکی با خود حمل میکنم . شاید این سبک شخصی من باشد و یا از روی نیاز مجبورم این کار را انجام دهم !

نه ، من تقریبا مجبور به این کار هستم ! چون من ماشینی برای کمپینگ ندارم و با دختر کوچکم نیز به کوهنوردی می پردازم ! من جای اضافی و یا شاید هم قدرت حمل باطری های اضافه را در کوله پشتی خود، ندارم ! هرچقدر باطری های هدلامپ بیشتر دوام بیاورند ، به باطری های پشتیبان کمتری نیاز دارم! و این یعنی سبک شدن کوله پشتی !

همچنین عمر بیشتر باطری ها، ایمنی و سلامت شما را در مسیر تضمین می کند.

مثلا فکر کنید گم شده اید و نیاز دارید تا تمام شب، هدلامپ خود را روشن بگذارید ! مطمئنان دوست ندارید نگرانی بابت خاموش شدن هدلامپ ها داشته باشید !

خود من هیچگاه هدلامپ هایی که باطری آن زیر ۲۰ ساعت خالی می شوند را ، توصیه نمی کنم . بعضی از هدلامپ ها، زمان استفاده ی خیره کننده ای دارند . مثلا مدل Black Diamond Icon را در نظر بگیرید . این هدلامپ در حالت بالا برای ۷۵ و در حالت کم برای ۱۷۵ ساعت باطری نگه می دارد !

زمانی که در تاریکی کوهنوردی می کنید ، آخرین چیزی که می خواهید خالی شدن باطری های هدلامپ شما است !

در قدرت روشنایی و مقدار لومن آن، دقت کنید !

قدرت روشنایی و مقدار لومنز هدلامپ ها

یک هدلامپ ۱۶۰ لومنی باید بهتر از یک هدلامپ ۶۰ لومنی باشد ؟ اینطور نیست ؟

شیوه ی اندازه گیری لومن، توسط یک وسیله به نام کره ی البخریت integrating sphere ، با اندازه گیری مقدار کل روشنایی توسط LED و یا لامپ ها می باشد . اما این مقدار به شما نمی گوید روشنایی شما چه مقدار صاف و متمرکز است .

من در این زمینه تخصصی ندارم ،اما می توانم به شما بگویم که بعضی از هدلامپ ها با لومن بالا، در روشنایی، عملکرد بهتری نسبت به هدلامپ ۴۰ لومنی من ندارند !

بجای آن به نوع و مسافت پرتو آن توجه کنید !

نوع و مسافت پرتوی نور هدلامپ ها

بجای توجه به مقدار لومن هدلامپ ها، نگاهی به نوع پرتو آن بکنید . برای این کار، باید بدانید که دو نوع پرتو نوری در هدلامپ های با کیفیت وجود دارد :

 • پرنوی نوری وسیع : نور آن عریض تر اما کمتر است . برای روشن کردن محیط نزدیک، دسترسی به وسایل موردنیاز و … بسیار خوب است . ( مثلا زمانیکه دخترم در چادر خوابیده است و من در گوشه ای از چادر مشغول نوشتن هستم ). هدلامپ های بسیار ارزان فقط این نوع نور را دارند و خبری از نور نقطه ای ( فوکوس ) نیست !
 • پرتوی نوری نقطه ای ( فوکوس ) : نور آن به صورت نقطه ای و متمرکز بر یک موضع می تابد . بسیاری از اوقات در کوهنوردی داشتن یک هدلامپ با نور نقطه ای که مسافت بالایی را روشن میکند، بسیار کاربردی است . مثلا زمانی که نیمه شب از چادر بیرون میزنم تا ببینم پشت درخت ها چه خبر است ؟ ظاهرا فقط سنجاب ها برای خود مهمانی کوچکی گرفته بودند!

هر کدام از این دو نوع پرتوی نوری ، میزان و مسافت روشنایی متفاوتی دارند . درست مثل لومن، اندازه گیری مسافت روشنایی آن ها کمی گیج کننده و سخت است . هرچند ، نوع پرتوی یک هدلامپ ، ویژگی بهتری برای قیاس و خرید نسب به مقدار لومن می باشد !

علاوه بر این، بر اساس نیاز خود می توانید نوع پرتوی هدلامپ را مشخص کنید. در آخرین نکته، بیشتر راجع به این مورد صحبت خواهیم کرد .

تنظیمات نور قرمز، بسیار کاربردی و مفید هستند.

تنظیمات نور قرمز در هدلامپ ها

هدلامپ Coleman CHT4 من، تنظیمات نور قرمز را دارد در حالیکه مدل Petzl Tikka Pro این قابلیت را ندارد !

بعد از استفاده از هر دوی آن ها، می توانم یک چیز را با قاطعیت به شما بگویم : من هیچ گاه هدلامپی را بدون قابیلت نور قرمز، نمی خرم !

چند دلیل وجود دارد که وجود آن ها را بسیار کاربردی و مفید کرده است :

 • وقتی نور آن را به صورت کسی می اندازید ، او را کور نمی کنید !
 • مصرف باطری در این حالت بسیار کم است !
 • زمانیکه که آن را در چادر کوهنوردی خود روشن می کنید، کسی را از خواب بیدار نمی کنید !

همچنین ممکن است در فروشگاه، به هدلامپ هایی با نور سبز و آبی نیز بربخورید . از این رنگ ها می توانید برای فرستادن سیگنال و علامت استفاده کنید . ظاهرا شکارچی ها از نور های رنگی برای شناسایی حیوانات کمک می گیرند . البته من یک گیاه خوارم هستم و چیزی هم راجع به این موضوع نمی دانم !

سعی کنید هدلامپی بخرید که مانند دیگر تجهیزات شما، از یک نوع باطری، استفاده کند !

باطری های هدلامپ ها

زمانیکه می خواهید یک هدلامپ بخرید ، به نوع باطری مصرفی آن نگاه کنید . باطری های مصرفی آن ها یا AA و یا AAA هستند.

مطمئن شوید تمام تجهیزات کوهنوردی شما که با باطری کار می کنند ( چراغ قوه ، دوربین ، رادیو و … )، از باطری هایی همانند هدلامپ شما استفاده می کنند . در این حالت ، تنها یک نوع باطری پشتیبان با خود می آورید و می توانید باطری ها را به سادگی بین تجهیزات خود، جابجا کنید .

بعضی از هدلامپ ها دارای باطری هایی با قابلیت شارژ هستند . به شخصه، عاشق این نوع تکنولوژی هستم اما هیچ گاه آن ها را امتحان نکردم .

ضد آب بودن هدلامپ ها :

ضدآبودن هدلامپ ها

زمانی که در محیط کمپینگ و یا مسیر کوهنوردی شروع به ریزش باران می کند ، ما سریعا خود را به چادر و یا پناهگاهی میرسانیم . اگر در چادر خود باشیم، ترجیجا با دخترم بازی کوچکی انجام می دهیم و یا برنامه ای تماشا می کنیم . پس تقریبا نگرانی بابت خیس شدن هدلامپ ها نداریم . اما خوب میدانم که ضدآب بودن هدلامپ ها، ویژگی کلیدی برای بسیاری از کوهنوردان می باشد .

میزان مقاومت و ضدآب بودن هدلامپ ها با درجه ای به نام IPX مشخص می شود . می توانید جزئیات بیشتری راجع به نمره های IPX را در این قسمت بخوانید . در پایین ، به صورت مختصر آن را توضیح داده ایم :

 • IPX-4 :در باران شدید، میزان مقاومت بالایی دارند.
 • IPX-7 : زمانی که در آبی با عمق ۱ متری و برای ۳۰ دقیقه، فرو بروید ، همچنان کار می کنند.

در بدترین شرایط ممکن، باید قابلیت دیدن چه چیزی را، داشته باشید ؟

بر اساس نیاز خود ، هدلامپ را انتخاب کنید .

من و دخترم معمولا کار پیچیده ای در محیط انجام نمی دهیم . فقط تا محیط کمپینگ، کوهنوردی می کنیم ، چادرها و تجهیزات را تا شب برپا می کنیم و خیلی هم زود به خواب می رویم .

پس وجود یک هدلامپ ۴۰ لومنی ارزان، برای ما کفایت میکند و تمام کار ها را با آن انجام می دهیم.

اما ، یکبار دخترم ( ایزابل ) “عروسک گورخر” خود را در مسیر کوهنوردی جا گذاشت و مجبور شدیم برای نجات عروسک (!) دوباره به مسیر برگردیم . کوهنوردی در شب معمولا چیزی است که من از انجام آن، امنتاع می کنم ( پیچ خوردن پا واقعا عذاب آور است ! ) ، اما به گفته ی دخترم، باید ” گورخر را نجات می دادیم !” درست همان موقع بود که به اهمیت و داشتن یک هدلامپ با پرتو نور بالا و نقطه ای پی بردم ، چون به ما این اجازه را می داد تا مسیر خود را بهتر ببینیم .

زمانی که هدلامپ خود را می خرید ، سخت ترین و بدترین حالتی که ممکن است در آن گرفتار شوید را، تجسم کنید:

شاید آسیب دیدگی پیش آید که نیاز سریع به مراقبت و تجهیزات پزشکی داشته باشد. پس مجبورید با سرعت زیاد در دل طبعیت وحشی برای کمک ، بدوید.

شاید هم گم شده باشید و نیاز به هدلامپی دارید که تمام شب را برای شما، روشن بماند !

شاید هم کمی دست و پا چلفتی هستید و مدام در رودخانه و نهرها می افتید ! پس بهتر است به فکر هدلامپی با درجه IPX باشید تا مطمئن باشید آسیبی به آن نمی رسد.

به این ” بدترین حالت های ممکن ” فکرکنید . در آخر، همین حالت ها هستند که مشخص می کنند به چه هدلامپی نیاز دارید و کدام یک از آن ها فقط برای خوشگلی و پز دادن هستند !

منبع : MomGoesCamping

درباره‌ی اردلان چیتایی

همچنین ببینید

قله تفتان

راهنمای صعود به قله تفتان – طرح سیمرغ

قله تفتان در جنوب شرق ایران در۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهر خاش واقع شده است. …

3 نظر

 1. سلام،مچکرم از مطلب مفیدتون.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *