0

کوهنوردی زمستانی: ۹ نکته برای شروع

بازدید 1540
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

آزادی حرکت به سمت قله و صعود در کوهستان یکی از بهترین احساساتی است که یک فرد می‌تواند داشته باشد. متاسفانه برای بسیاری از افراد، این تجربه محدود به چند ماه تابستان است. در نتیجه، علاقمندان به کوهنوردی برای این هشت تا نه ماه سال چه باید بکنند؟ کوهنوردی زمستانی را دنبال کنید. 

شاید بتوان عشق به کوهنوردی را با بالا رفتن از صخره‌های زمین پست، رفتن به پیست اسکی شلوغ و یا مطالعه در مورد کوه ‌پیمایی تا حدودی ارضا کرد. اما همگی ما می‌دانیم که این‌ها تنها جایگزین‌های ناچیز و بی‌اهمیتی برای یک عشق واقعی یعنی ماجراجویی به شدت لذت‌بخش کوهنوردی است. 

پس چرا نباید در روزهای زمستانی نیز مانند بهار کوهنوردی کرد؟ 

مطمئناً کوهنوردی زمستانی بسیار پیچیده‌تر است. آب و هوا ایده‌آل نیست. روزها کوتاه‌تر هستند. برف و یخ موجب طاقت‌فرسا و خطرناک شدن تلاش‌های ساده کوهنوردی در تابستان و بهار می‌شود. خطر بهمن وجود دارد. به علاوه، کوهنوردی زمستانی به تجهیزات اضافی دیگری نیز نیاز دارد. 

با این وجود، به نظر من کوهنوردی زمستانی ارزشش را دارد. حتی اگر این به خاطر آزادی و چالش حرکت در تپه‌ها در طول سال نباشد، کوهنوردی زمستانی یک تمرین عالی برای کوهنوردی در کوه‌های بلندتر مانند کوه دنالی یا رینیر است که شرایط سخت زمستانی به طور دائمی در آن‌ها وجود دارد. 

بنابراین، بهترین راه برای شروع چیست؟ در ادامه، برخی از نکات مهم در رابطه با کوهنوردی زمستانی آورده شده است. 

شرکت در دوره آنلاین اصول چیدمان کوله پشتی

۹ نکته مهم برای شروع کوهنوردی زمستانی

9 نکته برای شروع کوهنوردی زمستانی

۱- یافتن مربی 

یافتن فردی با عشق شدید به کوهنوردی برای این که همراه و مربی شما در کوهنوردی روزهای سرد زمستانی باشد، کار بسیار دشواری است. اما این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد. نکات ظریف و دقیق در رابطه با برف، آب و هوا، لباس و تجهیزات در زمستان می‌تواند سخت و طاقت‌فرسا باشند. با این وجود، پیدا کردن فردی که بتوان این نکات را از او یاد گرفت، بسیار ضروری است. 

چگونه یک مربی پیدا می‌کنید؟ با جستجو در شبکه محلی خود شروع کنید. مربیان به ندرت غریبه و ناآشنا هستند. این افراد معمولاً در بین افرادی هستند که ما غالباً با ان‌ها در تعامل هستیم. گاهی اوقات، این مربیان هستند که کوهنوردان را انتخاب می‌کنند و نه برعکس. بنابراین، کسی باشید که خودتان دوست دارید با او صعود کنید. 

در صورتی که تاکنون عضو سازمان‌ها و انجمن‌های کوهنوردی نیستید، حتماً برای گسترش شبکه ارتباطی خود عضو شوید. این سازمان‌ها و انجمن‌ها می‌توانند منابع عالی در سطوح مختلف باشند. 

۲- در ارزیابی ریزش بهمن و سایر خطرات برفی مهارت کسب کنید

ریزش بهمن می‌تواند بزرگ‌ترین مانع بر سر راه کوهنوردی زمستانی باشد. اجازه ندهید آن برایتان مانع شود و سعی کنید نکات مهم آن را به خوبی یاد بگیرید. اولین و مهم‌ترین نکته این است که در دوره‌های آموزش بهمن شرکت کنید. شما می‌توانید برخی از دوره‌های آموزش بهمن را به صورت آنلاین از سایت‌هایی مختلف پشت سر بگذارید. 

اغلب نواحی کوهستانی دارای مراکز پیش‌بینی بهمن هستند. این مراکز هر روزه اطلاعاتی را در مورد خطر ریزش بهمن به کوهنوردان ارائه می‌دهند. مراکز پیش‌بینی بهمن نواحی خود را بیابید. دوره آموزش بهمن را به عنوان یک شرط لازم برای کوهنوردی در فصل زمستان در نظر بگیرید. 

به علاوه، مراقب سایر خطرات زمستانی مانند نقاب برفی باشید. یک دوره آموزش بهمن با کیفیت بالا، اصول اولیه سفر در نواحی زمستانی را ارائه می‌دهد. اما نقاب برفی یک خطر بزرگ برای کوهنوردان تازه‌کار به شمار می‌رود. نقاب‌های برفی زمانی شکل می‌گیرند که برف بادزده به صورت افقی بر روی آب‌پخشان یا خط‌الراس جمع می‌شود. این برف از روی صخره‌ها آویزان می‌شود و ممکن است مانند بهمن بدون هشدار قبلی ریزش کند. نقاب برفی بسیار خطرناک است زیرا تشخیص محل شروع آن کار دشواری است. برخی از نقاب‌های برفی می‌توانند ۳۰ فوت یا بیشتر از لبه جدا شوند. 

وبینار های آموزشی بریم کوه

۳- یک هدف آسان را انتخاب کنید

از کم شروع کنید. مسیری را انتخاب کنید که در تابستان به راحتی و بدون نیاز به طناب می‌توانید از آن عبور کنید. این ممکن است به معنی پیاده‌روی کلاس ۱ باشد. به خاطر داشته باشید که آنچه که در تابستان پیش پا افتاده به نظر می‌رسد، ممکن است به یک چالش هیجان‌انگیز در زمستان تبدیل شود. برای مبتدیان، درجه ۱ و ۲ توصیه می‌شود. 

۴- لباس‌های مناسبی را انتخاب کنید

ناگفته نماند که گرم و خشک ماندن بسیار اهمیت دارد. کوهنوردی زمستانی باید هم لذت‌بخش و هم بی‌خطر باشد. سیستم ایده‌آل بر اساس اولویت، آب و هوا، فصل و موقعیت مکانی متفاوت خواهد بود. 

یک سیستم پایه شامل موارد زیر است:

 • جوراب‌های پشمی گرم
 • شلوارهای بیس لایر پشمی با مصنوعی 
 • بلوزهای بیس لایر پشمی یا مصنوعی آستین بلند، ترجیحاً با یک کلاه دارای ۱ یا ۲ لایه‌ی میانی عایق قابل تنفس یا پشم گوسفند
 • شلوارهای نرم پوسته یا سخت پوسته بسته به شرایط
 • ژاکت سخت پوسته
 • کاپشن سبک با پر قو یا غاز جهت استفاده در فصل سرما
 • دستکش: دو تا سه جفت توصیه می‌شود تا در مواقع نیاز یک جفت دستکش خشک وجود داشته باشد
 • کلاه آفتابی
 • کلاه عرقچین
 • کلاه بالاکلاوا یا باف برای محافظت در برابر باد و آفتاب
 • عینک آفتابی: لنزهای دسته سه یا چهار
 • کرم ضدآفتاب!

سر و کار داشتن با دستکش یکی از پیچیده‌ترین مسائل کوهنوردی در آب و هوای سرد است. گاهی اوقات، شما مجبور هستید گرما و ضدآب بودن را فدای مهارت و چابکی بکنید. من معمولاً یک دستکش نازک‌تر برای طول مسیر و یک دستکش ضخیم‌تر و گرم‌تر برای قله به همراه دارم. یافتن دستکشی که بین قابلیت تنفس و ضدآب بودن تعادل برقرار می‌کند، بسیار دشوار است. ممکن است چندین سفر طول بکشد تا دقیقاً متوجه شوید که باید از چه نوع دستکشی استفاده کنید. 

خرید تجهیزات کوهنوردی در فروشگاه اینترنتی بریم کوه

۵- لوازم و تجهیزات مناسبی را انتخاب کنید

من معمولاً از این تکنیک استفاده می‌کنم که پیش از صرف پول بسیار زیاد، تجهیزات مختلف کوهنوردی را از دیگران قرض می‌گیرم تا متوجه تفاوت بین آن‌ها شوم. از کوهنوردی زمستانی با تجهیزاتی که دارید، نترسید. من از چکمه‌های ضدآب تابستانی خود برای بسیاری از اولین کوهنوردی‌های زمستانی استفاده کردم. تنها مطمئن شدم که جوراب‌هایم بسیار ضخیم باشند. با این وجود، نادیده گرفتن لوازم و تجهیزات جدید و جذاب بسیار دشوار است. چراکه تجهیزات درست موجب راحتی و امنیت بیشتر کوهنوردی می‌شود. 

در ادامه، فهرستی از تجهیزات موردنیاز کوهنوردان زمستانی آورده شده است. اگر تاکنون متوجه نشده‌اید، شما باید تجهیزات بیشتری را برای کوهنوردی در زمستان با خود حمل کنید. 

 • بسته ۴۵ لیتری برای صعود یک روزه
 • هارنس با حلقه‌های پا قابل تنظیم (متناسب با لباس‌های ضخیم)
 • طناب کوهنوردی خشک
 • چکمه: چکمه‌های کوهنوردی دارای عایق چرمی (گرم‌تر و سخت‌تر از چکمه‌های کوه پیمایی)
 • کرامپون‌ها: کرامپون‌های (اتصال‌بندی) کوهنوردی اتوماتیک با فرانت پوینتینگ (نقاط جلویی) افقی
 • کلنگ کوهنوردی یا ابزارهای یخی دیگر بسته به مسیر کوهنوردی
 • کلاه سنگنوردی 
 • کفش مخصوص برف و اسکی تورینگ
 • گل برف باتوم (تاشو)
 • بیل مناسب برف‌روبی
 • زنده‌یاب و میل سونداژ 
 • بطری عایق نالگن (به منظور جلوگیری از یخ زدن آب!)
 • فلاسک کوچک؛ اختیاری است اما داشتن آن مفید توصیه می‌شود
 • گتر
 • عینک حفاظ‌دار
 • چراغ پیشانی
 • نقشه و قطب‌نما (به منظور یافتن مسیر در مه و برف)
 • جی پی اس (GPS)
 • غذا (هر آنچه که بتوان در برف و یخبندان به راحتی و سریع خورد)
 • لوازم کوهنوردی (میخ چوبی، لنگر یا پیتون، استاپر، میله‌های سربی یا کم، پیچ یخ و غیره) بسته به مسیر 
 • کیسه خواب اضطراری
 • جعبه کمک‌های اولیه
 • کیسه‌های آبی

۶- تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید شب را نیز در کوهستان سپری کنید

در صورتی که قصد سپری کردن شب در کوهستان را دارید، به یک پناهگاه چهار فصل نیاز پیدا خواهید کرد. چادرهای سه فصل در برابر وزن برف و وزش باد در ارتفاعات مقاوم نیستند. همچنین، کوهنورد را در دماهای زیر یخبندان گرم نگه نمی‌دارند. یک چادر فشرده و تک جداره معمولاً سبک‌ترین گزینه است. اگر در پایگاه هستید، حمل وزن سنگین چادر دو جداره ارزشش را دارد. 

کاهش دما تا صفر فارنهایت در اکثر دامنه‌ها طبیعی است. بنابراین، کوهنورد باید کیسه خواب گرمی به همراه داشته باشد. داشتن یک پد خواب عایق‌دار نیز الزامی است. هیچ چیزی مانند خوابیدن روی بستر برف موجب از دست رفتن گرمای بدن نمی‌شود. همچنین، کوهنورد باید یک نیمتنه گرم به خود به همراه داشته باشد تا در زمان خواب آن را به تن بکند. 

اگر قصد سپری کردن شب در کوهستان را ندارید، پس باید مراقب زمان باشید. در صورتی که آرام حرکت می‌کنید، حتماً باید سرعت خود را بیشتر کنید. به یاد داشته باشید که روزها کوتاه هستند! زمان غروب آفتاب را بدانید. به همراه داشتن کیسه خواب اضطراری یا پناهگاه عاقلانه است. 

۷- تجهیزات کوهنوردی درستی را به همراه داشته باشید

حفاظت ایده‌آل کوهنوردی در زمستان متفاوت است. کم‌ها یا میله‌های سربی مناسب برای فصل بهار قابل استفاده در شکاف‌های یخی نیستند. حفاظت غیرفعال مانند استاپرها و ترای کم، حتی در یخبندان نیز کاربردی هستند. بنابراین، اگر مسیر نیاز به شفت (تجهیزات سنگنوردی) داشت، تعدادی کم (میله سربی) به همراه داشته باشید. همچنین، از داشتن حفاظت غیرفعال غافل نشوید. 

اغلب اوقات، لنگرها (پیتون‌ها) به سمت شکاف برفی پرتاب می‌شوند زیرا می‌توان از آن‌ها در شکاف‌ها و ترک‌های نازک استفاده کرد. به همراه داشتن آن‌ها زمانی که حفاظت دشوار است، می‌تواند بسیار مهم باشد (زیرا زمین با برف و یخ پوشیده می‌شود). میخ‌های چوبی بدون استفاده تا بالای قله حمل می‌شوند. از آن‌ها در شرایط برفی بسیار شدید استفاده می‌شود. اگر تمام این تجهیزات ترسناک به نظر می‌رسند، پس بهتر است به صعودهای آسانی که به طناب بستن نیاز ندارند، فکر کنید. 

۸- خوب بخورید و بیاشامید

علاوه بر تامین انرژی، غذا خوردن شما را گرم نگه می‌دارد چراکه شما همواره در حال سوزاندن کالری هستید. مقدار کافی از غذاهایی که می‌توان به راحتی مصرف کرد را به همراه داشته باشید. و هر چند وقت یکبار مقداری از آن‌ها را به عنوان میان وعده بخورید. در هوای سرد، احتمال این که تشنه شوید، کمتر است. اما این موضوع اهمیت دارد که آب بدن خود را در طول روز تامین کنید. شرایط آب و هوایی سرد می‌تواند آب بدن را به شدت کاهش دهد. بنابراین، بهتر است که خود را مجبور به نوشیدن مداوم آب در طول روز کنید. 

۹- انجامش دهید!

از مسیرهای ساده شروع کنید و چالش مناسب خود را پیدا کنید. سعی کنید فرصت‌هایی را به منظور یادگیری مهارت‌های جدید از قبیل یخ‌نوردی و اسکی کردن در مناطق روستایی دوردست برای خود فراهم کنید تا بتوانید از این مهارت‌ها در کوهنوردی زمستانی بهره ببرید. مهم‌تر از همه این که به کوه‌های برفی بروید و از تغییر و تحولی که برف در کوهستان به وجود آورده است، لذت ببرید. 

لینک منبع: msrgear.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *