0

۱۱ نکته برای کوهنوردی زمستانی ، آیا آماده کوهنوردی هستید

بازدید 1453
زمان مطالعه: ۹ دقیقه

با طولانی شدن شب‌ها، وقت آن است که به فکر ماجراجویی‌های بیشتر و کوهنوردی زمستانی باشید. در اینجا با این ماجراجویی جذاب همراه شما هستیم.

حتما این قبیل پست‌ها را در اینستاگرام دیدید: تبر یخی به دست، پوشیده از رنگ سفید و رنگ‌های روشن، در حال عبور از یک منظره بکر و برفی به سمت یک قله‌ی دور.

شما صدای هیجان انگیز هوهوی باد را در حالی که مردم از آبشار و جریان شرایط زمستان گزارش می‌گیرند در هشتگ #scotwinter در توییتر دیدید. شاید حتی در فیسبوک به یکی از گروه‌های زمستانی پیوسته باشید و عکس‌های برفی کوهستان بسیار زیادی را لایک کرده باشید!

بیشتر ما کار خود را در کوهستان در تابستان آغاز می‌‌کنیم و کوهنوردی در هوای مطبوع را ترجیح می‌‌دهیم. اما دیر یا زود مقاومت در برابر کوه‌های زمستانی غیرممکن می‌‌شود. با این حال، در واقع برداشتن اولین قدم می‌‌تواند دلهره‌آور باشد. به نظر می‌‌رسد چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد، خطرات در کوهنوردی زمستانی بیشتر و دشوارتر است و لازم است بدانید باید از کجا شروع کنید.
این مقاله همه آنچه شما باید برای کوهنوردی زمستانی بدانید به شما یاد نمی‌‌دهد اما ما اینجاییم تا مسیر درست را به شما نشان دهیم.

بدانید که چه چیزی را پیش‌رو دارید

همانطور که یک مربی یکبار به من گفت:«چیزی به نام کوهپیمایی زمستانی وجود ندارد، فقط کوهنوردی زمستانی است.» اگرچه این کمی ‌ساده است، اما پیش فرض ما در کوهنوردی زمستانی این است: همه چیز در زمستان جدی‌تر است و تلاش بیشتری می‌‌طلبد. چالش‌ها و نکات مثبت مانند آن‌چیزی است که ممکن است در هر کوهنوردی با آن برخورد کنید. حتی برای کوهنوردی تپه‌های واقع در انگلیس.
ارتفاعات پوشیده از برف انکلستان

مهمترین چیز این است که کوه را دست کم نگیرید. ممکن است تصور کنید که یک کوه را می‌‌‌شناسید. فقط به این دلیل که در تابستان چند بار به بالای آن صعود کرده‌اید. اما همان قله در زمستان کاملاً متفاوت و وحشی است:

مسیرهای معمولی ممکن است در برف مدفون شوند، شرایط آب و هوایی وحشی و به شدت بد باشد، مسیریابی دشوارتر خواهد بود، و خطرات اضافی مانند توده‌های بزرگ برفی، یخ، و حتی خطر بهمن وجود دارد.

اما اجازه ندهید این مشکلات شما را از تجربه هیجان عقب بیاندازد. خبر خوب این است که اگر وقت بگذارید و مهارت‌های مورد نیاز خود را برای کوهنوردی زمستانی به تدریج فراگیرید، «کوهنوردی» یک فعالیت قابل انجام است. برای انجام این کار لازم نیست شما یک انسان خارق‌العاده باشید و هیچ باشگاه منحصربه‌فرد و زبده‌ای برای این کار وجود ندارد که لازم به ثبت نام در آن باشد.

تناسب اندام داشته باشید

شما نمی‌توانید قوانین فیزیک را تغییر دهید. کوهنوردی در شرایط زمستانی به انرژی بیشتری نسبت به همان مسیر در تابستان نیاز دارد. هوا سرد است، به این معنی که بدن شما برای گرم نگه داشتن خود هم انرژی بیشتری می‌سوزاند. شما کیت کوهنوردی سنگین‌تری نسبت به تابستان حمل می‌کنید.

شاید لازم باشد بیشتر از آنچه در تابستان دیده می‌شود مجبور باشید در مسیر پوشیده در برف عمیق یا همراه با وزش باد شدید قدم بزنید. نکته آخر اینکه، شما ممکن است شما نور کمتری داشته باشید. همین امر باعث تندتر شدن حرکت شما و تعداد قدم‌های شما می‌شود.
اگر مرتباً به کوه می‌روید، از قبل آمادگی جسمانی شما بالاتر از حد متوسط است، اما اگر فقط به هیجانات کوهنوردی زمستانی علاقه دارید بهتر است بیشتر تلاش کنید. چند کیلومتر پیاده روی خود را اضافه کنید، سریع‌تر راه بروید یا برای کاهش وزن و تناسب اندام خود دوچرخه سواری را شروع کنید. همه اینها برای شما سودمند خواهند بود.

مهارت‌های کوهنوردی زمستانی را بیاموزید

علاوه بر مهارت‌های موجود که ممکن است برای فصل زمستان نیاز به بروزرسانی یا بیشتر کردن داشته باشد؛ زمستان به مهارت‌های اضافی نیاز دارد که قبلاً هرگز به آنها نیازی نداشته اید.

شما باید یاد بگیرید که چگونه بر روی برف‌های تند با خیال راحت حرکت کنید. بیشتر زمین‌های پیاده روی در زاویه کمتر از ۳۰ درجه قرار دارند که هنوز هم بسیار شیب دار است. اگر ندانید که چه کاری انجام می‌دهید می‌تواند یک تله مرگ باشد.

در حالی که میله‌های کوه پیمایی در زمینهای هموار مفید هستند، در هر زمینی که لغزنده و یخ‌زده است، باید تیرهای کوه پیمایی را کنار گذاشته و یک تبر یخ شکن به همراه داشته باشید و نحوه استفاده از آن را بدانید.

از تبر یخ برای حفظ تعادل، برش برف و یخ سخت در جاهایی که باعث پوشاندن راه شده‌اند، ایجاد یک نقطه لنگر در شیب و جلوگیری از سقوط در صورت وقوع حوادث ناگهانی استفاده می‌شود.

اگرچه لگد زدن با چکمه اغلب در شرایط خاصی استفاده می‌شود، اما شما باید کرامپون‌هایی که به درستی بر روی چکمه نصب شده اند را با خود حمل و در این کار مهارت داشته باشید. از این میخ‌های فلزی برای چنگ زدن و ایجاد نقطه اتکا در برف سخت و سطوح یخ‌زده استفاده می‌شود.

بهترین راه برای یادگیری نحوه استفاده ایمن از تبر یخ و کرامپون از طریق تدریس حضوری (از یک دوست با تجربه، مربی یا دوره مهارت‌های زمستانی) همراه با تمرین و تجربه است.
اگرچه مقالات، کتاب‌ها و فیلم‌های آموزشی می‌توانند مفید باشند، اما در اینجا هیچ میانبر مطمئنی وجود ندارد. ایمنی شما به این مهارت‌ها بستگی دارد پس در کسب آنها کوتاهی نکنید و به دنبال یادگیری از افراد با تجربه باشید.
در کشور های دیگر مربیان زیادی وجود دارند اما در کشور ما نیر افرادی با تجربه‌ی انجام کوهنوردی زمستانی هستند که می‌توانند شما را راهنمایی کنند

کیت کوهنوردی زمستانی را تهیه کنید

بیشتر وسایل تابستانی شما در زمستان نیز قابل استفاده است، اما موارد استثنایی مهمی نیز وجود دارد.

۱- چکمه‌های زمستانی.

اگرچه از چکمه‌های معمولی پیاده روی می‌توان در مسیرهای راحت‌تر استفاده کرد. اما در مکان‌هایی که شیب‌های تندتری داردند، داشتن کفش‌های سفت و سخت با لبه استاندارد و مناسب برای لگد زدن، مفید‌تراست. برای کوهنوردی عمومی به چکمه‌های صعود زمستانی حرفه‌ای با نام B3 نیازی ندارید. پوشش ضد آب در زمستان از تابستان مهمتر است.


۲- تبر یخ و کرامپون‌ها.

ایده خوبی است که برای اولین بار در خارج از منزل خود چند مورد را امتحان کنید تا از آنچه برای شما مناسب است، مطلع شوید. یک تبر یخ با طول میله مناسب (۵۵-۶۵ سانتی متر معمولاً بهترین اندازه است) و کرامپون‌هایی که متناسب با چکمه‌های شما باشد را انتخاب کنید.

بهتر است این کیت را بصورت آنلاین خریداری نکنید. به یک فروشگاه معتبر بروید و از تخصص فروشندگان آنها در خرید این وسیله‌ها استفاده کنید. مراقب کرامپون‌های جعلی خطرناک موجود در سایت‌های مختلف باشید. 

۳- کیف بزرگتر.

شما در این کوهنوردی وسایل بیشتری خواهید داشت، بنابراین به دنبال چیزی با ظرفیت بیشتر از کوله‌های تابستانه باشید.

خرید کیف کوله کوهنوردی در فروشگاه اینترنتی بریم کوه


۴- ژاکت عایق‌بندی شده.

لباس‌هایی از جنس داون یا الیاف مصنوعی هر دو به خوبی کار می‌کنند. اگر چه وزن داون نسبت پایین‌ترو همچنین گرم‌تر است اما الیاف و پلاستیک مصنوعی ارزان‌تراست.


۵- لباس پشمی.

لباس پشمی ممکن است این روزها مرسوم نباشد، اما همچنان عملی ترین گزینه برای لباس زیر ژاکت شماست که برای راه رفتن در شرایط سرد مناسب است. چند لایه نازک همه کاره‌تر از یک لایه ضخیم هستند. ضد آب بودن لباس در زمستان به اندازه تابستان و حتی بسیار بیشتر از آن اهمیت دارد.

از هر نوع لباس ضدآب خوب می‌توان استفاده کرد. اما ویژگی‌هایی مانند لباس‌های یکسره، پارچه ضخیم‌ترو هودی‌های کلاهدار در زمستان مفید خواهند بود. اگر به صورت تک نفره سفر می‌کنید چادر اضطراری با کیسه خواب‌های کلفت می‌تواند حاشیه ایمنی نسبتا مناسبی را فراهم کند. اگر در یک گروه هستید، کیف چند نفره ‘bothy’ را تهیه کنید.


۶- خرت و پرت‌های دیگر

چند جفت دستکش، عینک اسکی برای کنار آمدن با برف‌های معلق در باد لازم است. ماسک صورت بلاکلاوا و کلاه پشمی، کیسه‌های خشک اضافی، لایه‌های گرم اضافی، فلاسک مایعات.

مهارت‌های کوهنوردی خود را ارتقا دهید

هیچ جایگزینی برای این مورد وجود ندارد: پیمایش در زمستان دشوارتر است! با وجود مسیرها و که اغلب زیر برف مدفون شده‌اند، ساعات روشنایی کمتر و احتمال دید بد (یا حتی صفر)، وسایل راهیابی شما باید کامل باشد.

اگر مهارت‌های نقشه و قطب نما شما زیاد نیست، مقداری هزینه برای آموزش را در نظر بگیرید یا فقط با یک دوست آگاه بسیار و بسیار تمرین کنید. مهارت‌هایی مانند هدف‌گذاری کردن، کنترل سرعت و زمان‌بندی را یاد بگیرید تا با خیال آسوده کوهنوردی کنید.

پیشنهاد ما : شرکت در دوره های آموزشی و آنلاین سامانه بریم کوه

استفاده از GPS اصلا اشتباه نیست و این کار خصوصاً در زمستان که پیدا کردن مسیر بازگشت سخت‌تر است، بسیار مهم است. با این حال، جایگزینی برای داشتن مهارت‌های اصلی نیست.

یک نکته مهم برای کوهنوردی‌های زمستانی: سعی کنید خیلی بر روی برآمدگی‌ها راه نروید. برجستگی‌ها معمولاً لبه‌هایی جلو آمده به سمت پایین دارند که دیدن آن دشوار است. توده ممکن است وزن شما را تحمل کند یا نه. شما فکر می‌کنید در مسیر سفت و محکمی قدم برمی‌دارید در حالی که قدم بعدی شما ممکن است وزن شما را تحمل نکند و به پرتگاهی سقوط کنید.

به بارهای سنگین‌ترعادت کنید

تمام آن وسایل اضافی در کیت شما، به وزن شما چند کیلویی اضافه می‌کند. این جاست که کمی تناسب اندام مفید است اما ممکن است حتی با تناسب اندام هم دچار آسیب‌هایی مانند کشیدگی عضلات تاول زدن دست و پا بشوید. ایده بدی نیست که قبل از عزیمت به اولین سفر زمستانی خود، یک بسته سنگین را حمل کنید تا به حمل آن عادت کنید.

در مقابل بهمن زرنگ و چالاک باشید

شاید تعجب کنید اگر بدانید بهمن حتی در کوه‌های کم ارتفاع و تپه‌ها هم ممکن است رخ می‌دهد و مردم هر ساله در این مکان‌ها گرفتار بهمن می‌شوند.
برخلاف بهمن‌های پودری عظیم رشته کوه‌ها، بهمن در برخی نقاط نیز شبیه یک سرسره نیست اما این هنوز هم کافی است تا شما را از پا درآورد و به سمت سرازیری سوق دهد.

سرویس‌های اطلاعاتی بهمن، خطر وقوع این حادثه را با توجه به شیب زمین تخمین می‌زند.
به همین دلیل دانش شخصی در مورد آگاهی از بهمن نیز حیاتی است. موضوع بسیار گسترده‌ای است که نمی‌توان در اینجا به جزئیات پرداخت، اما این قسمت دیگری است که یادگیری از افراد با تجربه می‌توانند زندگی شما را نجات دهند. باز هم، هیچ میانبر واقعی وجود ندارد!

وضعیت آب و هوا را برای کوهنوردی زمستانی رصد کنید

اگرچه در همه زمان‌های سال مهم است، اما دانستن پیش بینی هوا در زمستان دو برابر اهمیت دارد. بارش شدید برف می‌تواند شما را در یک مکان دور افتاده یا بدتر از آن گیر بیاندازد. یک قانون کلی که معمولاً توسط مربیان استفاده می‌شود این است که اجازه دهید قبل از طی مسیری بزرگ، بارش برف تازه برای چند روز تثبیت شود.

پیشنهاد ما: اطلاع از وضعیت آب و هوای کوهستان از طریق سایت هواکوه

عبور از برف عمیق و تازه سخت است و می‌تواند منجر به افزایش خطر بهمن شود. به طور کلی برف در اواخر فصل، از بهمن به بعد، با سرعت بیشتری ته نشین می‌شود. اما شرایط خوب و بد را می‌توان در هر زمان از سال پیدا کرد.

همیشه قبل از رفتن به تپه در زمستان، سرویس اطلاعات آب و هوای منطقه را بررسی کنید.

به پیاده‌روی شبانه عادت کنید

یک روز زمستانی کوتاه است و برای تکمیل مسیر شما غالباً باید قبل از طلوع آفتاب شروع کنید یا بعد از غروب آفتاب به پایان برسانید. این یعنی راه رفتن در تاریکی.

راه رفتن در تاریکی به دو چیز احتیاج دارد: مسیریابی دقیق و نور مناسب . قبل از اینکه خود را در مسیر ناشناخته بیندازید، بیرون رفتن و تمرین پیاده‌روی شبانه در یک مسیر آشنا ایده خوبی است. به زمینی که از تاریکی پوشیده شده است فکر کنید: مسیرهای مشابهیا بدون ردپا. سعی کنید مسیریابی در راه‌های پیچیده و زمین ناهموار را به ساعات روشنایی روز محدود کنید.

برای چند سفر اول خود، سعی کنید مسیرهای کوتاه‌تری را که می‌توانید در نور روز انجام دهید، برنامه ریزی کنید.

غذا و نوشیدنی کافی برای کوهنوردی زمستانی داشته باشید

از آنجا که انرژی بیشتری می‌سوزانید، باید غذای بیشتری با خود ببرید. مثل تابستان، کم غذا خوردن بهترین برنامه برای اطمینان از تأمین انرژی مداوم به ماهیچه‌ها است. اما بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید باید بار حمل کنید و حتی اگر احساس گرسنگی نمی‌کنید، غذا بخورید. به دنبال غذای بدون عیب و نقص باشید که می‌توانید هنگام استفاده از دستکش مانند نان‌های حجیم و ساده از آن استفاده کنید. از غذاهایی که منجمد می‌شوند خودداری کنید.

مصرف مایعات را در کوهنوردی زمستانی فراموش نکنید. ممکن است احساس تشنگی نکنید اما به مایعات احتیاج دارید. بسیاری از کوهنورد‌های زمستانی ترجیح می‌دهند یک نوشیدنی گرم با فلاسک خود ببرند. اما یک بطری آب معمولی که در لباسی گرم پیچیده شده نیز همان کار را می‌کند. (برای تأخیر در سرد شدن در ابتدای روز آن را با آب داغ پر کنید). از خوردن مستقیم برف خودداری کنید زیرا باعث درد معده می‌شود.

یاد بگیرید و برنامه‌ریزی کنید

کوهنوردی زمستانی ممکن است در ابتدا دلهره‌آور به نظر برسد و شرایط خوب می‌تواند زودگذر باشد، اما هنگامی ‌که خود را در بالای یک کوه یا تپه‌ی بلند می‌بینید در حالی که کرامپون زیر نور آفتاب می‌درخشند، خواهید دید که چرا بسیاری از مردم از آن سیر نمی‌شوند.

این زما‌ن‌ها زمان‌های مناسبی از سال است که می‌توانید نقشه‌ها و کتاب‌های راهنمای خود را بنویسید. الان لیستی از اهداف را برای دستیابی به آنها در فصلی که شرایط کوهنوردی زمستانی فراهم می‌شود، تهیه کنید.

منبع

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *