0

کوهنوردی در زمان شیوع بیماری ویروس کرونا

بازدید 808
زمان مطالعه: ۸ دقیقه

برای محافظت از جامعه و خود، مهم است كه زمان بیرون رفتن از خانه و چگونگی رعایت پروتکل‌های بهداشتی را بدانیم. با توجه به این نکته، در اینجا چند پیشنهاد برای کمک به شما برای بیرون رفتن از خانه وجود دارد. اوضاع به سرعت در حال تغییر است و لازم است به صورت مداوم اطلاعات خود را به روز کنید تا بهترین شیوه‌های رعایت بهداشت عمومی را برای بیرون رفتن و کوهپیمایی در دوران کرونا بدانید.

رعایت فاصله اجتماعی

این مورد می‌تواند در برخی از شلوغ‌ترین مسیرهای کوهستان بسیار سخت باشد. در حال حاضر، مهمترین نکته برای رعایت بهداشت عمومی در هنگام کوهپیمایی در دوران کرونا این است که: اگر نمی‌توانید فاصله‌تان را با کوهنوردان به اندازه دو متر یا بیشتر حفظ کنید، مکان دیگری را برای کوهپیمایی انتخاب کنید.   

 در صورتی که در پارکینگی رفتید که بیشتر از نصف ظرفیت آن پر است بهتر است جلوتر روید تا در جایی خلوت‌تر پارک کنید. اگر نمی‌توانید جایی برای پارک کردن پیدا کنید، باید به مکان دیگری بروید که در آن ‌جا پارکینگ خلوت نیز وجود داشته باشد.

 با افرادی که در خانه در تماس فیزیکی با آن‌ها هستید مانند پدر و مادر یا خواهر و برادر، به کوهنوردی بروید. ملاقات با دوستانتان هنگام کوهنوردی در دوران کرونا اصلا جایز نیست. 

پیاده روی در کرونا

چگونه و با رعایت چه پروتکل‌هایی یک مسیر را بپیماییم؟                                                   

 با بازگشایی اراضی عمومی، همه ما باید برای رعایت فاصله اجتماعی با هم همکاری کنیم. در حال حاضر به نظر می‌رسد در صورتی که تنها برای لحظه‌ای با فاصله‌ کم از کنار افراد عبور کنید، خطر انتقال کم است. اما این گفته به این معنی نیست که از این طریق انتقال بیماری هرگز صورت نمی‌گیرد. بنابراین بهتر است برای کوهپیمایی در دوران کرونا مسیر مناسب و عریضی را انتخاب کنید. در اینجا پروتکل‌هایی که شما می‌توانید برای گذر از کنار رهگذران از آن‌ها استفاده کنید ارائه شده است.

هنگام کوهپیمایی در دوران کرونا، عابران را متوجه کنید که قصد عبور از کنارشان را دارید. اما اگر از پشت سر آن‌ها در حال حرکت هستید روش صحیح این است که: از سمت چپ آن‌ها عبور کنید! در صورتی که به سمت یکدیگر در حال نزدیک شدن هستید، ارتباط چشمی برقرار کنید تا متوجه عبور یکدیگر شوید. آداب و رسوم کوهپیمایی می‌گوید حق تقدم برای شخصی که به سمت بالا در حال حرکت است، عبور از راست است اما همه افراد این موضوع را نمی‌دانند. در صورتی که در چنین وضعیتی سردرگم شدید بهتر است ارتباط کلامی از فاصله دور برقرار کنید و مسیری که عبور از آن با رعایت فاصله اجتماعی میسر است را انتخاب کنید.

 همچنین حین کوهپیمایی در دوران کرونا تا حد امکان از گروه‌ها فاصله داشته باشید. سعی کنید در مسیری حرکت کنید که بتوانید از دیگران فاصله بگیرید.

 هنگام عبور از کنار دیگران دهان خود را بپوشانید یا از ماسک استفاده کنید.

 ماسک یا پوشش چهره   

 اگر چه در حال حاضر در ایران استفاده از ماسک اجباری نیست، اما توصیه می‌کنیم هنگام کوهپیمایی در دوران کرونا، با استفاده از ماسک دهان و بینی خود را بپوشانید. علاوه بر رعایت فاصله اجتماعی به عنوان یک پروتکل بهداشتی، استفاده از ماسک را مکمل این مورد بدانید. اثر استفاده از ماسک مانند رعایت فاصله اجتماعی موثر نیست اما تاثیر کمی هم در حفاظت سلامت شما ندارد. اگر حین بیرون رفتن و پیاده‌روی در دوران کرونا دهان و بینی شما پوشانده شود، ذرات تنفسی که از دهان و بینی عابران بیرون می‌آید وارد دستگاه تنفسی شما نخواهند شد.
* به این نکته توجه کنید که استفاده از ماسک در ارتفاع بالای ۳۰۰۰ متر ممکن است به  روند اکسیژن رسانی بدن شما آسیب برساند.

سرویس‌های بهداشتی

قبل از ترک خانه از سرویس بهداشتی منزل خود استفاده کنید. اما در صورت لزوم، نحوه اجابت مزاج در کوه و جنگل را یاد بگیرید. همچنین بعد از تمام شدن کارتان، دستمال توالت آلوده خود را نزد خود نگه دارید و در جایی مناسب آن را معدوم کنید:  

ضدعفونی دست‌ها

حتما قبل از شیوع کرونا ویروس محلول‌های ضد عفونی دست را برای استفاده بعد از اجابت مزاج با خود به همراه داشتید، اما در این دوره باید مقداری بیشتر از همیشه همراه خود داشته باشید. حتما قبل از خوردن هر نوع میان وعده از آن استفاده کنید و اگر در پارک یا اماکن دیگری که می‌روید چیزهایی مانند نیمکت یا نرده را لمس کرده‌اید، حتما بعد از آن دست‌های خود را ضدعفونی کنید. برخی از بطری‌های محلول‌های ضدعفونی مسافرتی دارای یک جای مخصوص هستند که می‌توانید به بند شانه کوله پشتی خود وصل کنید. این کار دسترسی شما را به محلول راحت‌تر می‌کند.                                                       

 یکدیگر را ایمن کنید   

تغییراتی مانند آن‌چه که گفته شد بسیار تاثیرگذار خواهند بود. با انجام مسئولیت‌های گفته شده نه تنها خود را در برابر ابتلا به کرونا ایمن می‌کنید بلکه به سلامتی و ایمنی دیگران نیز کمک می‌کنید. پس سعی کنید همه با هم این مسئولیت‌ها را انجام دهید.

 در اینجا چند نکته دیگر برای کمک به شما برای تصمیم گیری در مورد چگونگی خروج از خانه ارائه شده است.

 درصورت کوهپیمایی در دوران کرونا بهتر است برنامه‌ریزی خود را بر مبنای مسیرهای کوتاه بگذارید. سعی کنید از رفتن به مسیرهایی که جذابیت آن بیشتر از سایر نقاط است اجتناب کنید. زیرا این مناطق افراد بیشتری را به خود جذب کرده و شلوغ‌تر می‌شوند. اگر پیش‌بینی می‌کنید که منطقه مورد نظرتان برای کوهپیمایی شلوغ است، مکان دیگری انتخاب کنید، یا پیاده روی خود را به یک روز دیگر موکول کنید.       

 آنچه که ممکن است برای کوهپیمایی در دوران کرونا به آن احتیاج پیدا کنید را از قبل تهیه کنید تا نیازی به ایستادن و خریدن لوازم مورد نیازتان در مسیر نداشته باشید. پیش از شیوع کرونا افراد را به خرید از فروشگاه‌های محلی و مشارکت در اقتصاد جوامع روستایی تشویق می‌کردیم، اما انجام این کار در حال حاضر می‌تواند باعث آسیب به این جوامع و حتی کاهش منابع در دسترشان شود. قبل از بیرون رفتن، بنزین بزنید، تمام مواد غذایی مورد نیاز خود را تهیه کنید و برای انجام مسئولیت‌های فردی خود در دوران کرونا، از جمله برخورد صحیح با زباله‌های انسانی، آمادگی لازم را داشته باشید.

 مسیرهای کوهپیمایی در پارک‌ها           

 قانون فاصله‌گذاری اجتماعی در پارک‌ها و همچنین در مسیرهای پیاده روی اعمال می‌شود.       

 هنگام پیاده‌‌روی در دوران کرونا به افرادی که در مسیر پیاده‌رو هستند فضای کافی برای عبور بدهید. برای مثال هنگامی که می‌بینید به عابران پیاده نزدیک می‌شوید، به دنبال مسیری برای عبور خود برای رعایت فاصله بیش از دو متری باشید. ممکن است احساس عجیب و غریبی داشته باشید، اما این روزها واقعا عجیب و غریب است و باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی صبر کرد تا این دوران به اتمام برسد.       

سعی کنید سطوحی مانند نرده‌ها (که معمولا در پیاده روها دیده می‌شوند) را لمس نکنید.         

 از اشتراک بطری‌های آب یا میان وعده‌های خود با دیگران خودداری کنید.   

 ملاحظه افراد جامعه     

 سرانجام، اگر بیمار هستید ، لطفا در خانه بمانید و از خود مراقبت کنید. امیدواریم که به سرعت بهبود یابید و بدانید که با ماندن در خانه، از دیگران محافظت می‌کنید و در مبارزه برای صاف کردن منحنی شیوع کرونا مشارکت می‌کنید.         

 بسیار محتاط باشید. ما نه تنها نمی‌خواهیم شما صدمه ببینید، بلکه می‌خواهیم تمامی عوامل تاثیرگذار در شیوع این بیماری نابود شود. بنابراین هرگونه احتیاطی که به منظور حفظ سلامت یا مراقبت‌های بهداشتی انجام می‌گیرد می‌تواند سریع‌تر این بیماری را ریشه‌کن کند.       

به قوانینی که در دوران شیوع کرونا اعمال شده است احترام بگذارید. زباله و هر نوع دستمال توالت را بسته بندی و سپس معدوم کنید. البته بهتر است آن‌ها را با خود به خانه ببرید و در آن‌جا معدوم کنید. این توصیه‌های کوچک به این دلیل است که هرچه سریعتر به زندگی عادی خود بازگردیم.

 نحوه بیرون آمدن از خانه    

 رفتن به طبیعت و کوهپیمایی در دوران کرونا برای سلامت روحی و جسمی ما بسیار مهم است.         

 اما وقتی به طور موقت امکانات رفاهی و مسیرهای عبور و مرور پرخطر را  برای کمک به حفظ امنیت جامعه تعطیل می‌کنند، ممکن است شما مجبور باشید راه جدیدی برای رفع نیاز رفتن به طبیعت برای خود پیدا کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا در شرایط حاکم بتوانید گاهی اوقات برای پیاده‌روی یا تفریح به خارج از خانه بروید.

سعی کنید برای بیرون رفتن، محیطی را در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید.     

مکان مورد نظرتان تعطیل است؟ نمی‌دانید کجا بروید؟ توصیه ما این است که به فضای موجود در نزدیکی خانه‌تـان برای پیاده‌روی در دوران کرونا اکتفا کنید.     

سه نکته مهم برای کوهپیمایی در دوران کرونا در نزدیکی محل سکونت خود   

  1. به درختان و گیاهانی که در مسیر پیاده رو محلی شما هستند دقت کنید. دیدن درختان ممکن است به رفع استرس کمک کند.
  2. اگر حیاط یا تراس دارید، مدتی از روز را در این محیط سپری کنید. همچنین در صورتی که نیاز به فعالیت‌های فیزیکی یا دویدن دارید می‌توانید در تراس یا حیاط خانه‌تان به صورت درجا زدن این کار را انجام دهید.
  3. می‌توانید با دوربین‌های شکاری فضای اطراف را ببینید. درست است که این کار مانند بیرون رفتن اثر ندارد اما شاید دیدن اینکه بیرون از خانه چه خبر است به شما در کاهش استرس و بی‌حوصلگی کمک کند.

چند راه حل برای گذراندن وقت در دوران کرونا  

دویدن و‌ پیاده‌روی در دوران کرونا را با رعایت و در نظر گرفتن نکات قبلی در برنامه خود قرار دهید.   

این کار را می‌توانید تنها و یا با کسانی که در خانه‌تان با آن‌ها زندگی می‌کنید انجام دهید. سپس پس از برگشتن، قبل از تماس با هر چیز یا هر کس دیگری در خانه ، دست‌هایتان را بشویید.       

 حداقل دو متر از دیگران فاصله بگیرید

حداقل دو متر فاصله را با افرادی که در هنگام پیاده‌روی یا دویدن می‌بینید، رعایت کنید. در صورتی که خواستید عطسه یا سرفه کنید، این کار را در قسمت داخلی آرنج خود انجام دهید و باز هم وقتی به خانه رسیدید دستان خود را حداقل بیست ثانیه با آب و صابون بشویید.

راجع به اماکن تعطیل تحقیق کنید سپس قصد رفتن کنید، همچنین به قوانین اعمال شده در دوران کرونا احترام بگذارید. 

 بیشتر محدودیت‌های اعمال شده در پارک‌ها و فضاهای باز به طور مشخص اعلام می‌شوند. اگر هنگام کوهپیمایی به محلی که تعطیل است رسیدید، لطفا دستورالعمل‌های گفته شده را رعایت کنید.       

در صورتی که در بیرون از خانه یا هنگام پیاده‌روی در دوران کرونا با دیگران برخورد داشتید تمام جوانب احتیاط را رعایت کنید.  البته تعدادی از حرفه‌ها از رعایت این قوانین معاف هستند (از جمله پرسنل پزشکی و امنیتی). همچنین افرادی که برای رفع نیازهای ضروری به بیرون از خانه می‌روند مجاز به ارتباط با فروشنده‌ها هستند.  همه ما در طول این مدت نامشخص دچار استرس زیادی شده‌ایم. بنابراین داشتن لبخند بر لب می‌تواند در کاهش استرس خود و دیگران کمک شایانی کند.

خود را در معرض کارهای پرخطر و غیرضروری قرار ندهید

محدودیت‌های فعلی به منظور کاهش فشار وارده بر کادر پزشکی اعمال می‌شود. برای مثال اگر در محلی که سکونت می‌کنید فضای بازی وجود دارد که می‌تواند خطرات زیادی به منظور ابتلا به بیماری ایجاد کند (به خصوص در فصل بهار) سعی کنید بسیار محتاط باشید و از عبور بیش از حد از این مسیرها خودداری کنید. همچنین سعی کنید برای رفع نیازهای خود به محله‌ای که خلوت‌تر است مراجعه کنید.

 ما می‌دانیم که در حال حاضر برای برخی بیرون رفتن از خانه برای انجام کارهای ضروری چقدر ضرورت دارد. اما در صورتی که موکول کردن این امور به زمانی دیگر برای شما مشکل‌ساز نباشد، همچنان پیشنهاد می‌کنیم که در خانه بمانید و کارتان را به بعدا موکول کنید. همچنین از این بابت از شما متشکریم.       

تعداد زیادی از افراد برای امسال برنامه‌های خاص خود را داشتند. این موضوع واقعا ناامید کننده است که بسیاری از اماکن بسته شده اما به این نکته نیز واقف باشید که بعد از تمام شدن شرایط بحرانی، تمامی این اماکن پذیرای شما خواهند بود. علت این که چرا باید همچنان از عملی کردن برنامه‌‌هایتان اجتناب کنید، در زیر آمده است.

  • پیاده‌روی در دوران کرونا در مکان‌های شلوغ و پرطرفدار باعث می‌شود که شما خواه ناخواه در فاصله بسیار نزدیکی از دیگر عابران پیاده قرار بگیرید. همچنین در این اجتماع و شلوغی که به وجود می‌آید برای رفع نیازهای ضروری با مشکل و اجتماعات بیشتری رو به رو خواهید شد. بنابراین سهوا به شیوع ویروس کمک خواهید کرد. باید بدانید که امکانات پزشکی کفاف ابتلای همه افراد جامعه را نخواهد داد. بنابراین سعی کنید در شیوع هرچه کمتر این بیماری مسئولیت خود را انجام دهید.
  • اگر در چنین محیطی مریض شوید، از حداقل امکانات بهداشتی تا زمانی که به بیمارستان یا درمانگاه مناسبی برسید، دور خواهید بود.
  • رعایت بهداشت مناسب، از جمله شستشوی دست‌ها در چنین محیطی بسیار دشوار خواهد بود.
  • از طرفی خطر مبتلا شدن ناخواسته دیگر افراد را در مسیر برگشت به خانه‌تان افزایش می‌دهید.

منبع:  wta.org

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *