0

چرا باید نحوه‌ی خواندن نقشه و قطب‌نما را یاد بگیرید؟

بازدید 1178
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

کری والاس، اسکای رانر و کارشناس دو توضیح می‌دهد که چرا همه‌ی علاقمندان به کوهستان باید مهارت‌های خود در زمینه‌ی نقشه و قطب‌نما را تقویت نمایند. فرقی نمی‌کند که اسکی‌باز باشید یا دونده، اگر به کوهنوردی علاقمند هستید، لازم است مسیر خود را پیدا کنید. در عصر تکنولوژی دیجیتال، دستگاه‌های GPS مستقل و تلفن‌های هوشمند مجهز به تکنولوژی GPS، پرکاربردترین ابزارها برای تعیین مسیر محسوب می‌شوند. اما اتکای بیش از حد بر این ابزارها موجب شده است تا تعداد عملیات نجات در کوهستان‌های انگلستان افزایش یابد. در حالی که داشتن یک دستگاه GPS کاملاً منطقی است اما کسب مهارت در زمینه‌ی استفاده از قطب‌نما و نقشه نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در ادامه، دلیل این مسئله را بررسی خواهیم کرد.

گوشی ضد آب

۱- عمر باتری در آب و هوای سرد می‌تواند بسیار کوتاه باشد

با وجود این که عمر باتری دستگاه‌های GPS مدرن بسیار طولانی است اما ساعات واقعی آن با توجه به مقدار و شرایط مصرف متغیر می‌باشد. در آب و هوای بسیار سرد، عمر باتری می‌تواند بسیار کوتاه باشد- به خصوص در گوش‌های هوشمند. اکثر گوشی‌های هوشمند ضد آب و ضد ضربه نیستند، بنابراین اگر آسیبی به گوشی موبایل شما وارد شود، شما حتماً به یک ابزار پشتیبان برای تعیین مسیر خود نیاز خواهید داشت.

۲- مهارت‌های GPS شما ممکن است به اندازه‌ای که فکر می‌کنید، خوب نباشد

بسیاری از افراد به دلیل به همراه داشتن GPS با خود در کوهستان، خیالشان راحت است. اگرچه دستگاه‌های GPS بسیار دقیق و قابل اعتماد هستند اما کاربران همچنان باید در استفاده از تکنولوژی انتخاب شده به منظور  بکارگیری در آب و هوای نامناسب مهارت داشته باشند. و اگر آب و هوای نامساعد شد، بدترین اتفاقی که ممکن است برایتان رخ دهد این است که سردرگم شوید و آرزو کنید که ای کاش قبلاً کتابچه‌ی راهنما را خوانده بودم (به خصوص اگر در زمینه‌ی نقشه‌خوانی مهارت ندارید!).

۳- دستگاه‌های GPS می‌توانند در شرایط نامساعد جوی منجر به اطمینان بیش از حد شوند

این که سرنوشتتان را تنها به یک دستگاه GPS بسپارید و در قلمروی ناشناخته‌ها گام بردارید، بسیار خوب و عالی است تا زمانی که GPS از کار نیفتد- در این صورت دچار دردسر جدی شده‌اید. در صورتی که مهارت‌ خوبی در زمینه‌ی استفاده از نقشه و قطب‌نما ندارید، پس در گام برداشتن در شرایط چالش‌برانگیز با احتیاط عمل کنید. برای اسکای‌ رانر اس‌ترسیدر که در سال ۲۰۰۸ عضو تیم اسکای رانینگ انگلستان بود، این مهارت‌ها به او اجازه می‌دهند که حتی در شرایط نامساعد آب و هوایی نیز به کوهستان برود. او می‌گوید: «دانستن این موضوع که تسلط بسیار خوبی بر نقشه‌خوانی و استفاده از قطب‌نما دارم، به من این اعتماد به نفس را می‌دهد که در شرایط آب و هوایی نامساعد نیز به کوهستان بروم و صحیح و سالم و سر وقت به خانه برگردم».

۴- دستگاه‌های GPS توضیحی در مورد ناحیه نمی‌دهند

در کوهستان، شما باید برای تعیین آگاهانه‌ی مسیر، با ناحیه آشنایی داشته باشید. بسیاری از افراد از دستگاه‌های GPS برای تعیین مسیر از نقطه‌ی A به B در دید کم استفاده می‌کنند، اما این اغلب منجر به یک مسیر مستقیم می‌شود، صرف نظر از ناحیه‌ای که بین آن قرار دارد.

۵- شما بهتر می‌توانید مسیرهای فرار را برنامه‌ریزی کنید

یادگیری تعیین مسیر با استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی شامل خواندن دفترچه‌ی راهنمای دستورالعمل‌هاست، در حالی که مهارت‌های استفاده از نقشه و قطب‌نما از طریق یک فرآیند تدریجی صحیح و خطا، بکارگیری تئوری در محیط کوهستان، یاد گرفته می‌شود. به طور پیش‌فرض، این روش به دستیابی به درک خوب از منطقه‌ی کوهستانی کمک می‌کند و باعث می‌شود که کوهنوردان ماهرتر و سازگارتر شوند و بتوانند در صورت لزوم خود را از مخمصه نجات دهند.

برای آنا ولز، کوهنورد و عضو تیم یخ‌نوردی انگلستان، این مهارت‌ها بسیار ضروری هستند. او می‌گوید: «برخی از بهترین دیواره‌ها برای صخره‌نوردی در نواحی کوهستانی دوردست قرار گرفته‌اند. حتی در آن زمان نیز صخره‌نوردی بخشی از نبرد است. من اغلب در دید کم یا تاریکی به بالای کوه می‌رسم و این موضوع موجب شده است تا برای پیدا کردن یک مکان امن کاملاً بر مهارت‌های تعیین مسیر خود اکتفا کنم».

۶- شما می‌توانید از سراشیبی‌های بهمن‌گیر پرهیز کنید

نود درصد از مرگ و میر ناشی از بهمن به خاطر اشتباه خود قربانی یا فردی در تیم رخ می‌دهند. اما در اکثر موارد، برنامه‌ریزی مسیری که در آن از سراشیبی‌های بهمین‌گیر پرهیز می‌شود، امکان‌پذیر است (که به عنوان پیش‌بینی بهمن/شرایط گذشته نیز شناخته می‌شود). این به معنی تفسیر نقشه و شناسایی جنبه‌های ناامن سراشیبی در مرحله‌ی برنامه‌ریزی است. طبق گفته‌ی پدی گراهام، ورزشکار Freeskier و Red Bull، این نوع از برنامه‌ریزی ضروری است. او می‌گوید: «مسیر و گزینه‌های خود را بدانید، همیشه از قبل برنامه‌ریزی کنید و برنامه‌های خود را با فرد دیگری به اشتراک بگذارید».

چه از یک دستگاه GPS با نمایش نقشه استفاده کنید یا از نقشه و قطب‌نمای قدیمی، نقشه‌خوانی توانایی است که به شما این امکان را می‌دهد تا از سرگردانی در نواحی ناامن کوهستانی اجتناب نمایید. پدی می‌گوید: «گاهی اوقات، قدیمی‌ترین روش، بهترین روش است؛ هیچگاه باتری نقشه و قطب‌نما تمام نمی‌شود».

۷- شما می‌توانید باتری گوشی هوشمند خود را برای مواقع اورژانسی نگه دارید

هنگام رخداد سانحه‌ای در کوهستان، شما برای تماس گرفتن با نجات کوهستان به گوشی موبایل خود نیاز دارید. در صورتی که از گوشی موبایل خود به عنوان یک ابزار تعیین مسیر استفاده می‌کنید، شارژ باتری خیلی سریع کم می‌شود و ممکن است که نتوانید در زمان نیاز تماس اضطراری برقرار نمایید. اگر گوشی هوشمند دارید، این احتمال وجود دارد که نجات کوهستان از طریق SARLOC موقعیت شما را ردیابی کند و شما باید بتوانید یک پیام اضطراری ارسال نمایید، حتی اگر سیگنال کافی برای برقراری تماس وجود نداشته باشد. به این ترتیب، شما باید بتوانید با استفاده از یک نقشه‌ی کاغذی، موقعیت خود را ارسال نمایید (مرجع شبکه قایم الزاویه).

۸- شما هیچ‌وقت نمی‌دانید که مهارت‌های نقشه‌خوانی چه موقع به دردتان می‌خورد

به همراه داشتن یک دستگاه GPS در کوهستان، ایده‌ی خوبی است اما توانایی تعیین مسیر از طریق قطب‌نما و نقشه یک نیاز ضروری است. با این وجود، اگر تمرین کار کردن با نقشه و قطب‌نما را فراموش کنید، ممکن است در صورت نیاز نتوانید از این مهارت‌ها استفاده نمایید.

منبع: redbull.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *