0

کوهنوردی در زمستان: شش راه موثر برای یک سفر موفقیت آمیز!

بازدید 1138
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

وحشی. بی سر و صدا. برفی. خیانتکار! صعود به قله در زمستان یک تجربه بی‌نظیر است. یکی از مناطق متروک و خالی از سکنه  اما همچنین می‌تواند حتی ریزترین مسیرها را به تله‌های پر از قرنیز برفی تبدیل کند که کوهنوردان  حرفه‌ای را هم دچار مشکل کند. چه یک دره در کلرادو باشد، چه یک پشته دندانه‌دار زمستانی در آبشارهای شمالی، کوهنوردی در ماه‌های سرد چالش‌ها و خطرات منحصر به فردی را به همراه دارد. در اینجا شش نکته برای به حداکثر رساندن صعود ایمن و موفق زمستانی آورده شده است. 

به امید بهترین‌ها، برای بدترین‌ها برنامه‌ریزی کنید. 

در زمستان، شرایط آب و هوایی می‌تواند به طور ناگهانی و با هشدار کمی تغییر کند. بدانید که چگونه الگوهای ابر را بخوانید، بدانید با چه سرعتی حرکت می‌کنید و موقعیت شما در ارتباط با آب و هوای ورودی چگونه است. در صورت لزوم برنامه‌ای برای خارج شدن از کوه تنظیم کنید. با ذهنیات دنباله رو بروید و ادامه دهید تا شرایط دیگر اجازه عبور ایمن را ندهد. انتظار می‌‌رود قله فقط در نیمه راه باشد و در نظر بگیرید که در صورت خراب شدن شرایط آب و هوایی، چگونه یک گروه خسته ممکن است قسمت برگشت سفر را اداره کند.

وعده‌های غذایی را برای شرایط سرد سازگار کنید.

هنگام برنامه‌ریزی برای یک صعود زمستانی، داشتن غذاهای گرم مانند چای، آبگوشت و سوپ به بدن کمک می‌کند تا بدن گرم بماند اما همچنین بسته‌بندی غذاهایی که دارای کالری  بالایی هستند را می‌توانید برای مدت طولانی راحت نگه دارید. غذاهایی که محتوای چربی بالایی دارند از جمله: سالامی خشک، سوسیس و گوشت گوساله تندتر می‌سوزند. وقتی در کوه هستید، غذاهایی را که به راحتی فشرده می‌شوند در یک بسته یا بطری قرار دهید. مایعات گرم، سوپ یا غذاهای تند را بسته بندی کنید تا لوازم ضروری گرم برای تأمین انرژی مداوم را بتوانید به راحتی آماده سازید. 

کوهنوردی در زمستان و سختی‌های آن

مسیر را از روی ظاهر آن طی نکنید

یک مسیر کوهنوردی از تابستان تا زمستان به شدت متفاوت است. وقتی قله‌های اطراف پر از برف می‌شود، یک مسیر آرام جنگلی می‌تواند یک منطقه‌ی پر از بهمن باشد. پل نازک و سنگی که در ماه‌های گرم با احتیاط از آن عبور می‌شود ناگهان به شدت قرنیز می شود تا جایی که برف می‌تواند توهم پایداری بیش از حد واقعی را ایجاد کند. بفهمید که تخته باد چیست و بدانید که ماندن در کنار برفی که احساس گچی و سستی بیش از حد دارد بسیار مهم است. بعلاوه، مسیرهای شخص دیگری را در نظر نگیرید. مسیری که ممکن است برای یک گروه از کوهنوردان در کوهنوردی موفقیت‌آمیز باشد، می‌تواند ظرف چند ساعت تغییر کند و رخنه‌هایی را نشان دهد، پل‌های برفی را بشکاند و برف‌های ناپایدار را از دامنه‌های بالا بارگیری کند.

وسایل کمکی و مورد نیاز را با خود حمل کنید.

یکی از ناامید کننده‌ترین احساسات این است که به دنباله راه بروید و بفهمید کفش برفی، کرامپون یا تبر یخی کاملاً مورد نیاز است. بسته‌بندی با شدیدترین شرایط، تجهیزات ایمنی یا تجهیزات کوهنوردی که حتی برای چند لحظه ممکن است مورد استفاده قرار گیرند، در سفر بهتر از خانه به کار می‌آیند. اگر با برف تا روی زانو روبرو هستید، کفش برفی و اسکی همراه با کرامپون برای صعود از مسیرهای شیب‌دار و یخی به همراه داشته باشید. یک تبر یخ برای مناطقی که بخواهید از چیزی جلوگیری کنید ممکن است ضروری باشد. آن را بسته کنید و در صورت نیاز به عبور از یک شکاف، طناب کوتاه داشته باشید.

برای خرید کرامپون مناسب کلیک کنید

لایه‌ی هوشمند

در شرایط سرما، تعریق یک عامل مضر است که بدن را از گرما تخلیه می‌کند. در ورزش‌های دارای تحرک بالا مانند کوهنوردی یا اسکی، دانستن توانایی‌های بدن خود تعیین می‌کند که چقدر باید لایه لایه شوید. در حالی که یک لایه پایه با خاصیت رطوبت زدایی در هنگام فعالیت زیاد کار می‌کند، حرارت طبیعی بدن کمتر از ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و لایه پایه را بی فایده می‌کند و باعث ایجاد عرق می‌شود. قاعده کلی این است که «جسور باشید و شروع به سرد کردن بدن خود کنید»، بسته بندی کمتر، پوشیدن لایه‌های اساسی و داشتن قطعاتی که به راحتی ریخته و در دوره‌های سرد اضافه می‌شوند.

بدانید در کوهنوردی، چه موقع باید دور بزنید!

هیچ کوهی هرگز ارزش زندگی  را ندارد. به خصوص در زمستان، شرایط دو رو به نظر می‌رسد – در ابتدا آرام اما با خطرات غیر منتظره همراه است. داشتن توانایی فراخواندن قله در برابر هوا و یا برف ناخوشایند، نشانه رهبری مستحکم و قضاوت خوب است. نبود رهبر یک وضعیت واقعی و خطرناک است که اعضای تیم را در معرض خطرات غیر ضروری قرار می‌دهد تا در اوج تلاش خود قرار گیرند که ارزش آن را ندارد! برای برقراری تماس دشوار آماده باشید و برای هر دو پایه صعود برنامه ریزی کنید. 

 

منبع: blog.theclymb.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *