0

نحوه انتخاب کارابین

بازدید 1549
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

صعودهای متفاوت، کارابین‌های متفاوت نیاز دارند. برای انتخاب کارابین و استفاده درست از آن، باید تفاوت آن‌ها را بفهمید. سه موضوع اصلی وجود دارد که باید درمورد کاربین‌ها بدانید:

 • شکل
 • نوع دروازه
 • سایز، وزن و قدرت

وقتی تفاوت‌ها را متوجه شدید، می‌توانید کارابینی مطابق نیازهای خود تهیه کنید. نوع صعودی که انجام می‌دهید و طرز استفاده از کارابین، شما را در انتخاب کارابین مناسب یاری خواهد کرد.

خرید کارابین

  شکل کارابین‌ها

شکل D نامتقارن

کارابین D شکل نامتقارن

این پرطرفدار‌ترین کارابین موجود است که مانند کارابین D عمل می‌کند اما یک طرف آن کوچک‌تر از طرف دیگر است تا وزن کمتری داشته باشد. کارابین D نامتقارن دارای دروازه پهن‌تری است که وصل کردن آن را ساده‌تر می‌کند. این کارابین‌ها به اندازه کارابین‌های D درون خود فضا ندارند. این کارابین‌ها اکثریت تعداد کارابین‌های کوهنوردان و صخره‌نوردان را تشکیل می‌دهد.

مزایا

 • دروازه بزرگ
 • قوی و سبک

معایب

 • از بقیه اشکال قیمت بالاتری دارند
 • به اندازه کارابین‌های D شکل قوی نیستند

کارابین‌های گلابی شکل

مانند کارابین‌های D نامتقارن، این کارابین‌ها هم دروازه‌های بزرگی دارند که به راحتی می‌توان طناب، گره‌ها و وسایل را به آن وصل کرد. از کارابین‌های گلابی شکل بیشتر برای رد کردن طناب و تقارن‌سازی استفاده می‌شود ولی می‌توان به عنوان تکیه‌گاه برای صعود هم از آن‌ها استفاده کرد. باید در انتخاب کارابین گلابی شکل نهایت دقت را به کار برد.

کارابین‌های گلابی شکل را با نام HMS هم می‌شناسند و حتی بر بعضی از مدل‌های آن‌ها این سه حرف هک شده است. HMS نشان می‌دهد که این کارابین از مواد یکدست‌تری ساخته شده است که به خوبی با یک مانتر (Munter) کار می‌کند.

مزایا

 • دروازه بزرگ
 • برای رد کردن طناب و متقارن‌سازی طراحی شده‌اند

معایب

 • سنگین‌تر و گران‌تر از اکثر شکل‌های دیگر هستند
 • ضعیف‌تر از کارابین D شکل و D شکل نامتقارن

کارابین D شکل

کارابین‌های D شکل برای انواع زیادی از صعودها مناسب هستند. این کارابین‌ها نیروی وزن را به قسمت‌های دور از دروازه راهنمایی می‌کنند و به همین دلیل قدرت آن‌ها با کارابین بیضی شکل برابری می‌کند و حتی سبک‌تر از آن‌هایند. انتخاب کارابین D شکل برای صعودهایتان بنظر مناسب می‌رسد.

مزایا

 • شکل قوی‌تر
 • دروازه بزرگ‌تر از کارابین‌های بیضی شکل

معایب

 • دروازه کوچک‌تر و سنگین‌تر از کارابین‌های D نامتقارن
 • گران‌تر از کارابین‌های بیضی شکل

کارابین‌های بیضی شکل

کارابین‌های بیضی شکل، اصلی‌ترین شکل استفاده شده میان کارابین‌ها هستند. با این که به اندازه بقیه شکل‌ها قوی نیستند اما تقریبا در هر موقعیتی کاربرد دارند و از دیگر کارابین‌ها ارزان‌تر هستند. این کارابین‌ها شکل یک دستی دارند و انحنای دو طرف آن‌ها باعث می‌شود انتقال وزن زیادی صورت نگیرد. این کارابین‌ها نسبت‌ به کارابین‌های D شکل وزن بیشتری را تحمل می‌کنند وبه به دلیل شکل متقارنشان می‌توان از آن‌ها به عنوان راپل ترمز کارابین هم استفاده کرد.

این کارابین‌ها به دلیل تقسیم نیرو بین دو طرف، مناسب برای همه صعودها هستند و انتخاب کارابین بیضوی می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد.

مزایا

 • شکل یک دست، انتقال نیرو را محدود می‌کند
 • وسایل بیشتری نسبت به کارابین D شکل نگه می‌دارد

معایب

 • دروازه کوچک و وزن بالاتر نسبت به بقیه اشکال
 • به اندازه کارابین‌های دیگر قوی نیست

انواع دروازه کارابین

دروازه صاف

دروازه‌های صاف، استاندارد و قوی هستند، مقاومت بالایی دارند و استفاده از آن‌ها ساده است. معمول‌ترین نوع دروازه بوده و برای مصارف مختلف قابل استفاده هستند. از کارابین‌های دروازه صاف برای صعودهای سریع استفاده می‌شود و معمولا برای بادامک‌ها و درب‌ها مصرف دارند. همان طور که از نامشان پیداست، این دروازه‌ها از ابتدا تا انتها صاف هستند. این دروازه‌ها مانند دروازه‌های دیگر به راحتی و تنها با یک فشار باز می‌شوند. بسته شدن آن‌ها هم کاملا اتوماتیک است. کافی است دروازه را رها کنید تا بسته شود.

بعضی از کارابین‌های مستقیم، کلید دارند. کارابین‌های کلیددار یک برآمدی در قسمت نوک دروازه دارند که از گیر کردن  حلقه چرخ‌دنده، آویزهای پیچ و مهره و دیگر ابزارهای کوهنوردی، جلوگیری می‌کنند. احتمالا برای این ویژگی مجبور هستید کمی پول بیشتری پرداخت کنید ولی ارزشش را دارد.

مزایا

 • مقاوم و استفاده راحت
 • امکان اضافه کردن کلید برای گیر نکردن تجهیزات

معایب

 • سنگین‌تر از دروازه سیمی

دروازه خمیده

دروازه‌های خمیده مقاوم هستند و به دلیل شکلشان وصل کردن طناب به آن‌ها ساده است. آن‌ها معمولا برای طناب‌زنی سرعتی استفاده می‌شوند.

مانند کارابین‌های دروازه صاف، بعضی از کارابین‌های دروازه خمیده هم دارای کلید هستند.

کارابین‌های دروازه خمیده معمولا شکل‌های نامتقارن دارند.

مزایا

 • سبک هستند
 • کاهش احتمال باز شدن هنگام سقوط
 • احتمال ‍پایینِ گیر کردن دروازه

معایب

 • می‌تواند کمتر از دروازه‌های دیگر مقاوم باشد

کارابین با دروازه‌های قفل شونده

کارابین‌هایی که دروازه قفل شونده دارند، در حالت بسته قفل می‌شوند و از حوادث ناشی از باز شدن دروازه جلوگیری می‌کنند. این کارابین‌ها دو نوع دستی و اتوماتیک دارند.

دستی: در این نوع خود کاربر باید دروازه را قفل کند.

اتوماتیک:  هر بار که دروازه بسته می‌شود، قفل هم می‌شود.

کارابین‌های قفل شونده با این که کمی سنگین‌تر هستند، ولی تنها کارابین‌های هستند که می‌توانید با رایپل و بیلای از آن‌ها استفاده کنید. باید در مکان‌های حساس که مجبور هستید از بیلای استفاده کنید، از کارابین‌های قفل شونده استفاده کنید. این کارابین‌ها امنیت بیشتری دارند و آرامش بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورند.

مزایا

 • امنیت بیشتر

معایب

 • سنگین‌تر از انواع دیگر هستند

اندازه، وزن و قدرت کارابین

 انتخاب کارابین را می‌توان بر اساس اندازه، وزن و قدرت کارابین هم انجام داد.

اندازه کارابین

کارابین‌ها اندازه‌های مختلفی دارند. کارابین‌های بزرگ را به راحتی می‌توان در دست نگه داشت، سریع‌تر می‌توانید در آن‌ها طناب بگذارید و وسایل بیشتری را درون خود نگه می‌دارند. معمولا با دستگاه رایپل و بیلای استفاده می‌شوند. کارابین‌های کوچک سبک‌تر هستند و تعداد بیشتری از آن‌ها را می‌توانید همراه خود ببرید اما گذاشتن طناب درون آن‌ها سخت‌تر است.

وقتی می‌خواهید کارابین بخرید، باید به میزان باز شدن دروازه آن و دکمه باز شدن دروازه دقت کنید. هر چه کارابین کوچک‌تر باشد، میزان باز شدن دروازه هم پایین‌تر است.

میزان باز شدن دروازه پایین، باعث گیر کردن انگشتان میان دروازه و بدنه کارابین می‌شود. ممکن هم هست که آنقدر باز شود که نتوانید آن را به راحتی ببندید. اندازه‌ای مناسب است که باز و بسته کردن کارابین را راحت‌تر کند.

وزن کارابین

به طور کلی هرچه وزنی که با خود برای صعود می‌برید کمتر باشد، بهتر است. ولی انتخاب کارابین های سبک‌تر همیشه بهترین انتخاب نیست. کارابین‌های سبک معمولا خیلی کوچک هستند و وصل کردنشان به طناب یا کمربند می‌تواند سخت باشد. همچنین این کارابین‌ها از بدنه نازک‌تری استفاده می‌کنند که یعنی مقاومت آن‌ها و عمرشان پایین است. نازک بودن بدنه کارابین همچنین باعث پاره شدن طناب می‌شود.

قدرت کارابین

قدرت کارابین‌ها در سه جهت تعیین می‌شود: طولی (محور بزرگ)، عرض بغل (محور کوچک) و عرض هنگام باز بودن (محور بزرگ باز یا «دروازه باز»). این سه مقدار بعد از دریافت استانداردهای UIAA و CE، بر بدنه کارابین‌ها هک می‌شوند و تا زمانی که به درستی از آن‌ها استفاده بکنید، مشکلی پیش نمی‌آید. قدرت دروازه باز و قدرت محور کوچک تقریبا در همه کارابین‌ها متفاوت است.

چگونه می‌توان از امتیازهای قدرت استفاده کنید: اگر پروسه انتخاب‌ کارابین شما به چند کارابین محدود که مناسب سبک صعود شما هستند، رسید، به قدرت کارابین‌ها نگاه کنید. اگر دو کارابین داشتید که تنها در امتیاز قدرت تفاوت دارند، بهتر است که کارابین قوی‌تر را بخرید. توجه داشته باشید که کارابین‌های کوچک‌تر معمولا و نه همیشه از کارابین‌های بزرگ‌تر ضعیف‌تر هستند.

 نکته‌ای درمورد احتمال باز شدن هنگام سقوط: فشاری که هنگام سقوط به کارابین وارد می‌شود، می‌تواند باعث باز شدن و یا شکستن آن شود. کارابین به دلایل زیر می‌شکند:

 • اینرسی دروازه بر کشش بدنه غلبه می‌کند و دروازه سرجای خود گیر می‌کند.
 • دروازه به جسم دیگری برخورد کند و بشکند.

برای محافظت از خود در برابر این نوع خرابی کارابین، کارابین‌هایی با دروازه‌های خاص و یا کارابین‌های مقاوم را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از کارابین‌های قفل دار یا کارابین‌هایی که برای باز کردن دروازه‌شان باید قدرت بیشتر استفاه کنید، بخرید.

انتخاب کارابین : کدام کارابین بهتر است؟

حالا که درمورد تاثیر شکل، نوع دروازه، اندازه، وزن و قدرت بر عملکرد اطلاعات کافی دارید، باید درمورد استفاده‌ای که از کارابین دارید فکر کنید.

ویژگی‌هایی که یک کارابین برای نوع خاصی از صعود مفید است، می‌تواند برای صعودی دیگر مفید نباشد. بطور مثال کارابین‌های کوچک که دروازه سیمی دارند برای نگه داشتن وسایل و صعودهای سریع مناسب هستند اما آویزان کردن طناب از آن‌ها سخت‌تر از کارابین‌های بزرگ است.

کوهنوردان و صخره‌نوردان حرفه‌ای، با مرور زمان کارابینی که با آن راحت‌تر هستند را انتخاب کرده و فقط از آن استفاده می‌کنند. اگر تازه کار هستید، جدول زیر می تواند کمکتان کند:

بیلای و راپل کردن کارابین‌های گلابی شکل بزرگ و قفل‌دار
صعودهای سریع ورزشی کارابین‌های D شکل نامتقارن با دروازه صاف‌، خمیده و یا سیمی
صعودهای سریع ترد (Trad-climbing quickdraws) کارابین‌های D شکل نامتقارن با دروازه سیمی
رک کردن وسایل (Racking trad gear) کارابین‌های D شکل نامتقارن، D شکل یا بیضوی

وقتی انتخاب‌های خود را محدود کردید، پیشنهاد می‌کنیم به فروشگاه وسایل کوهنوردی و صخره‌نوردی نزدیک خود بروید. انتخاب‌های خود را بردارید و در دست نگه دارید، باز و بست شدن دروازه را امتحان کنید. کارابین‌های قفل دار را چند بار با یک دست باز و بسته کنید. کارابین‌هایی را انتخاب کنید که حس خوبی به شما می‌دهند، عملکردی مناسب دارند و کار کردن با آن‌ها ساده است.

یادتان باشد که تامین امنیت هنگام صعود مسئولیت خودتان است و هیچ مقاله یا ویدیویی نمی‌تواند جای آموزش مستقیم را بگیرد. قبل از صعود، تمامی تکنیک‌ها را یاد بگیرید.

منبع: Rei

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *