0

۷ روش برای بهبود مهارت در صخره نوردی زمستانی

بازدید 1377
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

زمانی که هوای سرد فصل زمستان را فرا می‌گیرد، ممکن است وسوسه شوید که به نزدیک‌ترین دیوار سنگنوردی فضای بسته بروید. در حالی که دیوارهای سنگنوردی برای فصل زمستان عالی هستند، فکر نکنید که این تنها انتخاب شما در هوای سرد فصل زمستان است بلکه می‌توانید صخره نوردی زمستانی را نیز امتحان کنید.

اگر در ماه‌های فصل زمستان به صخره‌نوردی در فضای باز بروید، حتماً بهترین مسیرهای صخره‌نوردی که تاکنون دیده‌اید را کشف خواهید کرد. اگر هوا برفی باشد، شما می‌توانید از یک شیوه جدید مانند کوهنوردی در فصل زمستان (مسیری که کوهنوردی عمدتاً روی صخره‌های پوشیده از برف یا چمن و گاه به گاه تکه‌های یخ صورت می‌گرد) یا حتی در صورت برقراری شرایط مناسب، یخ‌نوردی استفاده کنید. 

در این مقاله، نکاتی از افراد باتجربه و حرفه‌ای در زمینه صخره نوردی زمستانی به همراه چند نکته کلیدی در رابطه با استفاده از دیوارهای سنگنوردی فضای بسته آورده شده است. 

۱- تکالیف خود را به درستی انجام دهید

بر اساس گفته رابی فیلیپس، کوهنورد و مسیریاب انگلیسی، صخره نوردی زمستانی برای مردم معنانی زیادی دارد. نکته‌ای که فیلیپس بر آن بسیار تاکید دارد، این است که اگر قصد صخره نوردی زمستانی به خصوص پس از بارش برف و باران را دارید، شما باید اصول صعود بر روی صخره‌های خیس و این که از کدام مسیرها می‌توان رد شد و از کدام مسیرها باید اجتناب کرد را بدانید. 

به عنوان مثال، دو مکان برای صخره‌نوردی با فاصله مشابه از هم در اسکاتلند وجود دارند. هر دو منطقه دارای صخره‌های متفاوتی از هم هستند. یکی از آن‌ها به نام نورث تامبرلند از ماسه سنگ و دیگری منطقه‌ای به نام دامبارتون از بازالت تشکیل شده است. 

تکالیف خود را به درستی انجام دهید

در ماه‌های فصل زمستان، هر دو منطقه برای صخره نوردی زمستانی ایده‌آل هستند. شما می‌توانید شرایط فوق‌العاده‌ای را تجربه کنید. با این وجود، صخره‌نوردی در منطقه‌ی نورث تامبرلند پس از بارش برف و باران توصیه نمی‌شود زیرا ماسه سنگ بسیار نرم است و هنگام خیس شدن از هم باز می‌شود. در نتیجه، فرسایش آن سریع‌تر رخ می‌دهد. 

از سوی دیگر، بازالت از نوع سنگ سخت‌تر است و خیلی سریع خشک می‌شود. به عنوان مثال، اگر تمام طول شب بارندگی باشد، بازالت تنها در پس از گذشت یک ساعت کاملاً خشک می‌شود. به همین دلیل، در صورت وجود احتمال بارش، منطقه دامبارتون گزینه خوبی برای صخره‌نوردی خواهد بود. چراکه اگر بارش برف و باران رخ دهد، مطمئن هستید که به سرعت خشک می‌شود و می‌توانید به مسیر خود ادامه دهید. 

به خصوص برای افراد تازه‌کار در این حرفه، دانستن اصول صخره‌نوردی بر روی صخره‌های خیس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. صخره‌نوردان همیشه باید میان مکانی که خشک است و مکانی که خیس تعادل برقرار کنند. 

۲- مطمئن شوید که به خوبی بدن خود را گرم کرده‌اید

زمانی که مکان صخره نوردی زمستانی خود را مشخص کردید، باید بدن خود را برای سرمای فصل زمستان آمده کنید. آماده کردن بدن می‌تواند نسبت به همیشه پیچیده‌تر باشد. 

مهم‌ترین نکته در مورد صخره نوردی زمستانی، گرم کردن بدن و سپس گرم نگه داشتن آن است زیرا زمانی که بدن سرد شود، در معرض آسیب قرار می‌گیرد و گرم کردن دوباره آن کار بسیار دشواری خواهد بود. گاهی اوقات، تخته سنگ کاملاً خشک نیست. ممکن است بخش‌هایی از آن خیس باشد. در چنین شرایطی، گرم کردن بدن حتی دشوارتر نیز خواهد بود. توصیه می‌شود که یک رودسته به همراه داشته باشید. رودسته تنها ۵۰۰ گرم وزن دارد. می‌توان آن را به کیف خود بچسبانید و از یک درخت آویزان کنید. از این وسیله می‌توان برای گرم کردن انگشتان دست استفاده کرد و حرکات کششی مختلفی را انجام داد. 

اگر چنین چیزی ندارید، تنها یافتن سوراخ در دیوار و آویزان شدن از آن‌ها کافی خواهد بود. تمرینات مختلف را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام دهید. آویزان شدن و حرکت کردن بر روی این دیوارها برای گرم کردن بدن، ایده عالی به حساب می‌آیند. 

۳- از صخره‌های خشک برای امتحان کردن سخت‌ترین مسیرها استفاده کنید

اگر تازه شروع به صخره‌نوردی کرده‌اید، ممکن است فکر کنید که تمام زمستان را در فضاهای بسته صخره‌نوردی خواهید کرد. اما فصل زمستان ممکن است بهترین زمان برای امتحان کردن سخت‌ترین مسیرهای فضای آزاد به حساب آید. 

فیلیپس توضیح می‌دهد، در صورتی که شرایط مناسب باشد، موقعیت بسیار خوبی برای صخره‌نوردی به وجود می‌آید. چراکه دماهای سرد و خشک در واقع بهترین شرایط برای صعود از تخته سنگ‌های سخت به شمار می‌روند. در فصل زمستان، شما نمی‌خواهید که تخته سنگ‌ها خیس باشند زیرا لغزنده می‌شوند و نگه داشتن خود بر روی آن‌ها کار دشواری خواهد بود. اگر شرایط آب و هوایی خشک وجود داشته باشد به طوری که تخته سنگ‌ها خشک و هوا سرد است، کمتر عرق خواهید کرد. در نتیجه، این بهترین شرایط برای چسبیدن به سنگ‌ها خواهد بود. 

۴- با خود دستکش‌های بدون انگشت یا دستکش‌های تک انگشتی به همراه داشته باشید

فیلیپس می‌گوید: یکی از بهترین تجهیزاتی که باید به همراه داشته باشید، دستکش است. به همراه داشتن دستکش‌های بدون انگشت در هنگام صخره نوردی زمستانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا انگشتان هنگام تکان دادن بازوها، آزادی حرکت دارند و خون داخل انگشتان به گردش می‌آید. زمانی که به صخره دست می‌زنید، سرد است و گرمای انگشتان را خیلی سریع می‌گیرد. در نتیجه، انگشتان سرد می‌شوند. با پوشیدن دستکش‌های تک انگشتی، گرمای انگشتان به سرعت برمی‌گردد. این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد. به علاوه، به همراه داشتن یک توپ ضد استرس به منظور گرم و فعال نگه داشتن انگشتان دست بسیار سودمند است. 

انواع دستکش های کوهنوردی

۵- از اطلاعات انجمن محلی خود بهره ببرید

فیلیپس می‌گوید برقراری ارتباط با انجمن محلی یک روش عالی به منظور یافتن بهترین مکان برای صخره‌نوردی و شناسایی نواحی دارای نوع صخره‌های مناسب برای آب و هوای مرطوب است. 

او بیان می‌کند: من گروهی را پیدا کردم که در مورد صخره‌نوردی همفکر بودیم. 

من دوستان بسیار زیادی در صخره‌نوردی پیدا کردم و به همین دلیل است که این انجمن اهمیت بسیار زیادی برای من دارد. اگر بگویید که قصد دارید برای یک روز به جایی بروید، حتماً ترجیح می‌دهید که این مکان چند ساعتی با خانه شما فاصله داشته باشد. شما باید به نوع صخره‌ها، آخرین باری که بارندگی بوده است، آیا هنوز صخره‌ها خیس و نمناک هستند، پرتگاه‌ها در کجا قرار دارند و تا چه موقع خیس باقی می‌مانند، توجه کنید.

 صحبت کردن با انجمن صخره‌نوردی محلی برای یافتن پاسخ‌های خود به این سوالات بسیار کمک خواهد کرد. بر این اساس می‌توان به راحتی پرتگاه‌ها و تخته سنگ‌هایی که افراد دیگر با آن‌ها برخورد داشته‌اند را انتخاب کرد. 

۶- از امتحان کردن رشته‌های جدید نترسید

صخره‌نورد فرانسوی، لیو سانسوز به عنوان افسانه در این حرفه شناخته می‌شود. او به تازگی همه‌ ۸۲ کوه بلندتر از ۴۰۰۰ متر آلپ را فتح کرده است. او در چندین سال گذشته بسیار مشغول بوده است. برای صخره نوردی زمستانی، او معتقد است که بهتر است با شرایط همراه شد. رشته‌های جدید را امتحان کنید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن در فضای باز عمل نمایید. نسبت به پیشرفت خود صبور باشید. 

در فصل زمستان، مسیرهای ترکیبی بر روی یخ را صخره‌نوردی کنید یا صعود سبکبار کلاسیک یا تورهای اسکی را امتحان نمایید. لیو در فصل زمستان غالباً اسکی و از این مسیرها صخره‌نرودی می‌کند. او می‌گوید: شما باید به رشته‌ای در سطح خود شروع و به آن عادت کنید. به هیچ وجه عجله نکنید.

انگشتان دست در فصل زمستان مثل همیشه عمل نمی‌کنند. به همراه داشتن کلنگ یخ در کوله پشتی هنگام صخره نوردی زمستانی بسیار متفاوت است. در نتیجه، بهتر است با سرعت خود به این وضعیت عادت کنید و مهارت‌هایتان را تقویت نمایید. صبور باشید. خودتان متوجه خواهید شد که چه باید بکنید. برای شروع کار، مسیرهای راحت را انتخاب کنید. 

۷- با دوستانتان به صخره نوردی زمستانی بروید

به دلایل امنیتی بسیار زیادی، صخره نوردی زمستانی به همراه دوستان بسیار توصیه می‌شود. در عین حال، انتخاب هوشمندانه این دوستان می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر میزان لذت بردن شما از گشت و گذار و صخره‌نوردی دارد. سانسوز همراه با ۲۲ نفر مختلف، کوه‌های بیش از ۴۰۰۰ متری را فتح کرده است. و این همراهی موجب خاص بودن صخره وردی زمستانی شده است. 

بر اساس گفته لیو سانسوز، چیزهای بسیار زیادی موجب شادی من در کوهستان می‌شود. اما به اشتراک گذاشتن این حس با یک دوست و همراه درست بسیار عالی خواهد بود. من فکر می‌کنم که اکنون آنچه بیشتر از صخره‌نوردی اهمیت دارد، همراهی با یک فرد درست و مناسب است. صعود از یک دیوار سخت و مقاوم به خودی خود عالی است اما صخره‌نوردی مسیرهای ساده‌تر همراه با فردی که واقعاً دوستش دارید، ارزش بسیار زیادی خواهد داشت. 

لینک منبع: redbull.com

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *