0

۱۰ نکته برای گرم ماندن در کوهپیمایی های زمستانی

بازدید 2072
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

زمستان فرا رسیده است و شما چند گزینه در اختیار دارید . می توانید تمام روز خود را در مقابل تلویزیون سپری کنید و یا می توانید با آغوش باز به سراغ سرما بروید و زمستان خود را با لذت هرچه تمام تر در طبیعت سپری کنید .
نکته ی کلیدی برای سپری کردن سفرهای زمستانی ، آماده بودن با وسیله های مناسب از قبیل لباس و از همه مهم تر نگرش شماست .
ما لیستی شامل ” ۱۰ نکته ی مهم برای گرم نگه داشتن خود در کوهپیمایی های زمستانی “برای شما آماده کرده ایم ..
امیدواریم ، این نکات به شما اطلاعات و دلگرمی لازم برای تجربه ی این صعودهای زمستانه را بدهد . اگر بعد از خواندن این پست سوال های بیشتری راجع به پوشش های زمستانی دارید ، مقاله ی ” چگونه در زمستان به سلامت کوهنوردی نماییم ” را در مطالعه کنید .

۱ – خوراکی هایی را با خود بیاورید که در هنگام خوردن نیاز به توقف نداشته باشید

تغذیه در کوهستان

در هنگام کوهپیمایی زمستانی، بدن شما به دو برابر کالری معمول نیاز دارد ، زیرا بدن شما در حال سوختن مقداری از این کالری ها برای گرم ماندن است . خوراکی هایی را انتخاب کنید که حاوی پروتئین هستند تا به شما انرژی لازم را بدهند.
توجه به این نکته بسیار مهم است ، خوراکی هایی که در سفر با خود می برید خیلی سریع و آسان قابل خوردن باشد زیرا شما در حال پیاده روی هستید .
ساندویچ و غذاهای پیک نیکی را در خانه رها کنید زیرا به هیچ وجه توصیه نمی شوند .. توقف زیاد برای خوردن ، بدن شما را سرد می‌کند و ماهیچه های شما برای گرم کردن مجدد خود، به زمان بیشتری احتیاج خواهند داشت .
پیشنهاد میکنیم مقاله “اصول تغذیه در کوهستان” را مطالعه نمایید.

۲- آب زیاد مصرف کنید


از شلنگ ها و یا قمقمه های عایق بندی شدۀ روکش دار برای آشامیدن آب در کوهپیمایی خود استفاده کنید . این عایق بندی ها در صورتی که در دمای بسیار پایین هستید مانع از یخ زدن آب می شوند. اگر قمقمه ی عایق بندی شده ای ندارید ،
بطری خود را لابلای چند جوراب پشمی یا کلاه بپیچید تا از یخ زدن آب جلوگیری کند.
ضرورت نوشیدن آب در کوهنوردی‌های زمستانی

۳ – یک نوشیدنی گرم را درون فلاسک با خود بیاورید

یکی از نکته های جذاب برای این سفر های زمستانی، به همراه داشتن یک فلاسک یا یک ماگ درپوش دار ، حاوی نوشیدنی داغ مورد علاقه شماست ..
هات چاکلات ، آب سیب ، چای و حتی سوپ های گرم گوشت و سبزیجات نیز گزینه هایی عالی برای گرم نگه داشتن بدن شما هستند .
اگرچه نیازی به گفتن ما نیست ، اما درصعودهای زمستانی خود، از بردن الکل خودداری کنید . زیرا الکل دمای بدن شما را پایین می آورد .

۴ – پیاده روی با خورشید

در ماه های تابستانی ، از پیاده روی کردن در آفتابی ترین قسمت های روز خودداری کنید .این مساله در زمستان ، دقیقا برعکس است .در کوهپیمایی های زمستانی خود ، سعی کنید زمان حرکت خود را با موقعی که خورشید در بالاترین ارتفاع و گرم ترین حالت ممکن است، تنظیم کنید.
به محض اینکه خورشید غروب کرد و هوا تاریک شد ، دمای بدن به شدت کاهش می یابد . اگر برنامه ای برای مشاهده ی طلوع خورشید دارید ، از مسیر کوهپیمایی خود زیاد دور نشوید و لباس های بیشتری به تن داشته باشید .

۵ – مسیری ترجیحا سربالایی انتخاب کنید تا گردش خون شما بیشتر شود

درست مانند بالارفتن از پله ها ، مسیر های سربالایی در کوهپیمایی نیز، پمپاژ قلب شما را بیشتر می کند . این امر باعث میشود که گردش خودن در بدن شما افزایش پیدا کرده و با بالارفتن دمای بدن، وضعیت جسمانی بهتری داشته باشید.

۶ – اطلاعاتی هرچند اندک از “سرما زدگی” داشته باشید

سرمازدگی زمانی اتفاق می افتد که دمای بدن شما به حدی پایین آید که ماهیچه ها و عملکرد های مغری شما دچار اختلال شوند . سرما زدگی باعث اختلال در فکر کردن و همچنین پایین آوردن توان بدن برای خارج شدن از محیط می شود . قبل از اینکه به کوهپیمایی زمستانه بروید ، لازم است نشانه هایی که در سرمازدگی مشهود است را مطالعه کنید تا اگر زمانی این نشانه ها در دوستتان پدیدار شد سریعا به او کمک کنید.

حالت هایی که به سرمازدگی ختم میشوند:

  • دمای به شدت پایین
  • پوشش نامناسب و عدم وجود تجهیزات مناسب برای تغییرات جوی
  • مرطوب بودن بدن
  • کوفتگی ، خستگی ، عدم مصرف آب و غذا به اندازه کافی
  • مصرف الکل نیز موجب گشاد شدن رگ های خونی و پایین رفتن دمای بدن می شود

نشانه های سرمازدگی:

  • لرزش شدید و خارج از کنترل بدن
  • هذیان گفتن و از دست دادن قدرت تکلم
  • سرگیجه یا بی حسی

مقاله سرمازدگی در کوهستان را مطالعه کنید

۷- بدانید چه پوششی مناسب است و از لحاط جسمی آماده باشید

نکته ی کلیدی برای لذت بخش بودن پیاده روی های زمستانی، گرم ماندن بدن است . اگر در انتخاب جنس لباس هایتان دقت نکنید ، ممکن است شروع به عرق کردن کنید و در نتیجه بدنتان مرطوب و سرد خواهد شد.

در هنگام کوهپیمایی زمستانه ، باید ۳ لایه لباس داشته باشید . یک لایه ی اصلی ، یک لایه عایق و یک لایه پوششی .
هرگاه که بیش از حد گرمتان شد، می توانید یکی از لایه ها را از تن خارج کنید . از پوشش های کتونی پرهیز کنید و بجای آن سراغ بافت های مصنوعی که رطوبت را جذب و سریع خشک می شوند بروید


۸- از پایین آمدن دمای سرتان جلوگیری کنید

شما گرمای قابل توجهی را از قسمت بالای سرتان از دست میدهید . پس پوشیدن یک کلاه مناسب یکی از کلیدی ترین نکات این سفرها می باشد . دمای محیط را بررسی کنید و یک کلاه پشمی با ضخامت مناسب با خود بیاورید . حتی اگر فکر می کنید که به آن نیاز هم نخواهید داشت، حتما یک کلاه در کوله پشتی خود برای مواقع ضرروی نگه دارید.

۹ – از ساق پوش ها و بوت های زمستانی استفاده کنید

برای پیاده روی های زمستانی ، به یک جفت بوت مناسب نیازمند خواهید بود . بوت های ضد آب، معمولا کار را انجام می دهند اما اگر این سفرها را زیاد انجام می دهید ،سعی کنید یک جفت بوت عایق شده زمستانی تهیه کنید . این بوت ها پای شما را نسب به بوت های معمولی بسیار گرم تر نگه خواهند داشت .

اگر برف در حال بارش است ، از یک جفت گتر ( ساق پوش هایی که روی قسمت های پایینی شلوار و کفش پوشیده می شوند ) استفاده کنید . این ساق پوش ها باعث میشود که برف داخل بوت های شما نشود .
همچنین توصیه میشود یک جفت جوراب اضافه با خود بیاورید تا هنگامی که جورابتان خیس شد آن را تعویض کنید.

۱۰ – از یخ شکن یا کرامپون استفاده کنید

این چنگک های یخ شکن از لیز خوردن و افتادن شما ( که باعث از دست رفتن دمای بدن می شوند ) جلوگیری می کنند.
زمانی که کیم مسیر Pacific Crest Trail را در سال ۲۰۱۶ طی کرد ، خیلی زود به اهمیت اینیخ شکن‌ها پی برد .
او شاهد این بود که بعضی از کوهنوردان به دلیل نداشتن یخ شکن ، مجبور به بازگشت هستند . برای پیاده روی روی مسیر های برفی یخ شکن های Kahtoola MICROspikes وYaktrax ICEtrekkers بسیار عالی هستند.
طرز استفاده از آن ها نیز بسیار ساده می باشد . فقط کافی است که این قلاب ها را به دور کفش خود ببیچید . نکته ی مهم در مورد این تجهیزات ، قرارگیری صاف پاهای شما بر روی سطح می باشد تا اتصال این قلاب ها به سطح برفی بیشتر شود . یکی از پاهای خود را همیشه بر روی زمین نگه دارید و زمانی که تازه با این تجهیزات کار می کنید قدم های کوچکتری بردارید.

منبع : bearfoottheory.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *