0

پرش از اورست

اورست
بازدید 341
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

یک ماجراجوی ۵۶ ساله اهل آفریقای جنوبی صبح امروز با پرواز پاراگلایدر از گردنه جنوبی اورست به گوراکشپ بازگشت.
به گفته «داوا استیون شرپا» مدیر عامل شرکت ایشین ترک «پیر کارتر» اهل آفریقای جنوبی از گردنه جنوبی (۷۹۶۰ متر) پرواز کرد و حدود ساعت ۱۲:۲۰ بعد از ظهر در گوراک‌شپ فرود آمد. کارتر در ساعت ۱۲:۰۰ ظهر اقدام‌به پرش کرده بود.

«داوا استیون شرپا» گفت: «این اولین اکسپدیشن پروازی «مجاز دولت» در قله اورست است. به گفته او کارتر از سال ۱۹۹۲ کوهنوردی و از سال ۱۹۸۸ پاراگلایدر سواری کرده است. در چهار دهه گذشته، تنها سه تیم از قله اورست پرواز کرده‌اند. کوهنورد و خلبان فرانسوی «ژان مارک بووین» اولین فردی بود که در سال ۱۹۸۸ با پاراگلایدر از اورست پرواز کرد در حالی که «برتراند زبولون روش» و «کلر برنیر» در سال ۲۰۰۱ یک پرواز دونفره از نقطه قله انجام دادند. بعدها، در سال ۲۰۱۱ «سانو بابو سونوار» و «لاکپا تشری شرپا» نیز اولین پاراگلایدرسواران نپالی شدند که با انجام یک پرواز دونفره ازفراز اورست پریدند. پس از کوهنورد فرانسوی «ژان مارک بووین»، کارتر دومین خلبان انفرادی است که از اورست پرواز می‌کند. کارتر رویای پرواز از فراز ۷ قله ۷ قاره خود را در سال ۲۰۰۵ با پرواز از البروس در روسیه آغاز کرد و تاکنون کوه‌های البروس، آکانکاگوآ، کلیمانجارو، دنالی، کارستن پیرامید را پشت سرنهاده است:
“از آنجایی که شرایط باد امروز خوب بود، پیر تصمیم گرفت به جای تلاش برای رفتن به قله، از گردنه جنوبی پرواز کند”.
در همین حال، پاراگلایدرسوار استرالیایی «کن هات» ۶۳ ساله نیز در حال آماده‌سازی طی یکی دو روز آینده برای پرش از قله اورست می‌باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *