0

لیست وسایل طبیعت گردی

بازدید 2615
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

یکی از فعالیت هایی که امروزه گردشگران علاقه بیشتری به آن نشان می دهند، طبیعت گردی است. این اصطلاح به فعالیتی گفته می شود که طی آن شما به گشت و گذار در طبیعت برای چند ساعت، یک روز و یا چند روز می پردازید. طبیعت گردی درجات سختی مختلفی دارد که برای آن نیاز به توانایی بدنی متفاوتی دارید. با اینکه طبیعت گردی اشتراک هایی با کوهنوردی دارد اما این فعالیت با کوهنوردی متفاوت می باشد. در ادامه مطلب ما به لیست وسایل طبیعت گردی پرداخته ایم .

دستگاه مسیریاب

۱. دستگاه مسیریاب

توانایی استفاده از قطب نما و خواندن نقشه بسیار ضروری است. امروزه نقشه و قطب‌نما به دو جزء از سیستم‌های پیشرفته مسیریابی GPS تبدیل شده‌اند. آیا با وجود دستگاه‌های GPS باز هم به نقشه و قطب‌نما نیاز داریم؟ داشتن یک نقشه توپوگرافی همواره دید بهتری از مسیر سفر به شما می‌دهد. حتی با داشتن پیشرفته‌ترین GPSها به‌همراه داشتن یک قطب‌نمای ساده می‌تواند جان شما را نجات دهد، چون این اقلام نیازی به باتری ندارند و همواره به‌عنوان یک پشتیبان خوب در لیست وسایل طبیعت گردی به شمار می‌آیند.

۲. محافظت‌کننده‌ها در برابر نور‌خورشید

عینک آفتابی: از جمله موارد ضروری در( لیست وسایل طبیعت گردی ) سفرهای طبیعت‌گردی به همراه داشتن عینک آفتابی است که امروزه تنوع بسیاری دارند و شما باید براساس نوع سفرهایتان عینک مناسب را انتخاب کنید.

 کرم ضدآفتاب: در انتخاب کرم‌های ضدآفتاب، متخصصین توصیه می‌کنند به دو مورد توجه کنید. اول قدرت حفاظت در برابر نور خورشید بایستی حداقل ۱۵ SPF باشد و دوم اشعه‌های UVA‌ و UVB را پوشش دهد. و به یاد داشته باشید هر چند ساعت یک بار باید کرم خود را تمدید کنید. براساس زمان سفر و لباسی که به تن دارید، در صورت نیاز به دست‌ها و گردن‌تان هم کرم بزنید.

۳. محافظت در برابر سرما (به همراه داشتن لباس اضافه)

در سفرهای طبیعت‌گردی همواره ممکن است با تغییرات ناگهانی هوا مواجه شوید، پس بهتر است بنا به فصلی که در آن سفر می کنید، لباس اضافی از کلاه و ژاکت گرفته تا جوراب اضافی به همراه داشته باشید.

۴. روشنایی (چراغ پیشانی یا چراغ قوه)

چراغ پیشانی همانطور که از نام آن پیدا است، به دلیل قرار گرفتن روی پیشانی، دستان‌تان را  آزاد خواهد گذاشت. این چراغ‌ها اغلب کوچک و سبک بوده و عمر باتری زیادی دارند.

چراغ قوه هم نوع دیگری از منابع روشنایی است که می‌تواند در لیست وسایل طبیعت گردی مفید باشد. از هر کدام از این دو وسیله که استفاده می‌کنید، حتما به یاد داشته باشید که همواره باتری اضافی همراهتان باشد. در سفرهای گروهی هر شخصی باید چراغ و باتری جداگانه‌ای داشته باشد.

۵. جعبه‌ی کمک‌های اولیه

این جعبه باید شامل برخی مواد شیمیایی همچون محلول ضدعفونی کننده و برخی داروها و وسایلی چون گاز استریل و باند و غیره باشد.

۶. وسیله‌ای برای روشن کردن آتش

به همراه داشتن وسیله‌ای برای روشن کردن آتش مانند کبریت، فندک یا آتش‌زنه ضروری است. 

۷. جعبه ابزار و یا ابزارهای چندکاره

داشتن ابزاری برای تعمیر خرابی‌های احتمالی همیشه به درد می‌خورد، فرض کنید چادرتان مشکل کوچکی پیدا کند یا یکی از وسایل‌تان نیاز به تعمیر کوچکی داشته باشد. به همراه داشتن جعبه ابزار کوچکی برای راه انداختن کارها ضروری است.

۸. غذای اضافی

برای غذا همواره اندکی بیش از تعداد روز‌های سفر خود برنامه‌ریزی کنید. حتی بهتر است برای شرایط ضروری مواد غذایی مانند گوشت خشک‌شده و دودی‌شده، آجیل، میوه‌خشک و مواد انرژی‌زا همراه‌تان باشد.

به یاد داشته باشید عملیات هضم شدن غذا در بدن، باعث گرم شدن بدن می‌شود. پس سعی کنید در شب‌های سرد قبل از خوابیدن غذا بخورید تا به گرم ماندن بدن‌تان کمک کند.

۹. آب اضافی

به همراه داشتن یک بطری آب و یک مخزن تاشو برای آب همواره توصیه می‌شود. شما باید برخی از تجهیزات تصفیه آب همچون فیلترها یا قرص‌های تصفیه ‌آب هم برای مواقع ضروری همراه داشته باشید. سعی کنید قبل از سفر، مسیر خود را از نظر محل‌های دسترسی به آب آشامیدنی به خوبی بررسی نمایید.

۱۰. سرپناه ضروری

این مورد به تازگی به لیست تجهیزات ضروری اضافه شده  و به نظر می‌رسد بیشتر، سفر‌های بدون شب‌مانی را مد نظر گرفته است (چون در اغلب سفرهای چند روزه برای ماندن در طبیعت، گردشگران چادر‌های مسافرتی به همراه  دارند). فرض کنید در یک گردش یک روزه گم شده یا زخمی شوید، یا حتی در باد یا باران شدید گیر بیافتید. داشتن یک سرپناه ضروری به داد شما می‌رسد. از جمله موارد توصیه شده به‌عنوان سرپناه ضروری می‌توان به کاور ضد آب بسیار سبک، کیسه بیواک، پتوی نجات یا حتی یک کیسه زباله‌ی بزرگ اشاره کرد. 

 سایر مواردی که به همراه داشتن آن‌ها نیز توصیه می‌شود:

  • کرم ضدگزیدگی : برای در امان ماندن از نیش حشرات؛
  • سوت : برای کمک خواستن در مواقع ضروری؛
  • تبر یخ : برای عبور از قسمت‌های برفی؛
  • موقعیت‌یاب : برای اعلام موقعیت شما به تیم‌های امداد؛
  • وسایل ارتباطی : موبایل‌های ماهواره‌ای کمک بسیاری خواهند کرد؛
  • وسیله‌ی ارسال سیگنال : مثل یک آینه‌ی کوچک برای علامت دادن به هلیکوپتر امداد؛
  • دانش استفاده از تجهیزات : داشتن تمامی تجهیزات بالا در کیفتان، هیچ کمکی به شما نخواهد کرد تا زمانی که به درستی نحوه استفاده از آن‌ها را یاد نگیرید.

[adrotate group=”1″]

وسایل ضروری برای طبیعت گردی برای پاها

مهم ترین وسیله در طبیعت گردی پاهایتان هستند! شاید این مورد کمی خنده دار به نظر رسد اما باید آن ها را خوشحال نگه دارید و با پاهایتان مهربان باشید. از آن ها تشکر کنید و توجه بخصوصی بهشان داشته باشید.

کفش

کفش های طبیعت گردی، یکی از مهم ترین نکات برای پاهایتان هستند. آن ها معمولا سبک هستند، تعادل شما را حفظ می کنند و کف پا و قوزک آن را از برخورد با سنگ ها و … محافظت می کنند. معمولا مسیرهای طبیعت گردی سخت هستند و پر از سنگ و صخره هایی هستند که ممکن است باعث آسیب دیدن پایتان شوند. یک جفت کفش طبیعت گردی سبک و یا در مواقعی کتانی‌های با کیفیت برای طبیعت گردی مناسب هستند.

جوراب

متأسفانه، پاهای مرطوب بسیار مستعد ابتلا به لرزش هستند. جوراب های مناسب طبیعت گردی، رطوبت اضافی پوست شما را از بین می برند و برای شما مثل یک کفپوش عمل می کنند. از پوشیدن جوراب های پنبه ای جلوگیری کنید، زیرا این ها به سرعت خیس می شوند، در کفش مرطوب می مانند و خشک شدن آن ها مدت زیادی طول می کشد.

[adrotate group=”1″]

وسایل ضروری برای طبیعت گردی برای بدن

پارچه

نخ را به طور کلی از برنامه های طبیعت گردی پاک کنید. این جنس پارچه به سرعت آب را جذب خودش می کند، زمان زیادی برای خشک شدن آن طول می کشد و در نهایت به شما هدیه می دهد که از آن فراری هستید: سرما خوردگی! شلوار جین هم بدترین دوست شما در طبیعت گردی است. پیشنهاد ما به شما این است که از جنس پلی استر و نایلونی استفاده کنید. آن ها به سرعت خشک می شوند، رطوبت را در خود نگه نمی دارند و از جنس های طبیعی سبک تر هستند. لباسی که به پلار معروف هستند (ساخته شده از پلی استر) عایق خوبی را برایتان هستند و شما را گرم نگه می دارند. پشم نیز الیاف خوبی برای طبیعت گردی است.

سر و گردن

بدن شما تلاش خواهد کرد که بدن، گردن، و سرتان را همیشه در دمای ثابتی حفظ کند. بدون عایق، گرما از طریق گردن به مغز شما منتقل می شود و از بین می رود. گرمایی که ممکن است به اندام شما منتقل شود در عوض با گرمایی که سر شما از دست داده است عوض می شود. یک شال و کلاه گرم، لوازم کوچکی هستند و وزن چندانی ندارند اما حتی از یک ژاکت اضافه در گرم نگه داشتنتان موثرتر هستند.

دست ها

از دیگر وسایل ضروری برای طبیعت گردی مخصوصا در شرایط سرد و مرطوب دستکش است. یک جفت دستکش سبک برایتان معجزه می کند.

منابع : www.eligasht.com

www.kojaro.com 

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *