1

چگونه در طبیعت از حمله گرگ نجات پیدا کنیم؟

بازدید 3828
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

بسیاری از افرادی که به طبیعت گردی می پردازند و برای گشت و گذار و سفر، مناطق طبیعی را انتخاب می کنند، در حقیقت وارد محل زندگی دیگر حیوانات می شوند. بسیاری از این حیواناتی که در حیات وحش یک ناحیه زندگی می کنند، وحشی بوده و روبرو شدن با آن ها می تواند برای گردشگر خطرساز باشد. گرگ ها از جمله این حیوانات وحشی هستند که در تمام مناطق کویری، جنگل ها، دشت ها و تقریبا در تمام نواحی طبیعی یافت می شوند. بنابراین قبل از سفر به هر طبیعتی بهتر است که راه های مقابله با حمله گرگ را بدانید.

 

مبارزه با گرگ

زمانی که قدم در طبیعت می گذارید باید خود را برای مواجه شدن با حیوانات وحشی که در آنجا زندگی می کنند، آماده کنید. گرگ ها از جمله این حیوانات وحشی هستند که می توان آنها را در هر نقطه از طبیعت پیدا کرد؛ چه در کویری خشک و چه در جنگلی سرسبز. بنابراین پیش از اینکه سفر خود را به طبیعت شروع کنید بهتر است راه حل های مقابله با این حیوان وحشی را بدانید. این نکته را هم اضافه کنیم که در مجموع گرگ ها حیواناتی باهوش هستند که به انسان ها نزدیک نمی شوند و حمله نمی کنند مگر اینکه شرایط بسیار خاصی اتفاق افتاده باشد. با ما همراه شوید تا در ادامه این مطلب راهکارهایی را برای مقابله با حمله گرگ ها در اختیار شما قرار دهیم.


از ورود به مناطق خطرناک دوری کنید

اولین لازمه سفر به طبیعت این است که قبل از اینکه پا به درون طبیعت بگذارید، راجع به حیوانات وحشی که در آنجا زندگی می کنند، اطلاعات کسب کنید. بهتر است از مناطقی که احتمال وجود گرگ در آن زیاد است دوری کنید و چنانچه گرگی را در آن منطقه مشاهده کردید سریعا از آنجا دور شوید چون بودن یک گرگ نشان دهنده حضور گله ای گرگ در آن منطقه است.

مقاله پیشنهادی : تاثیرات گردشگری انسان ها بر محیط زیست


شناسایی :

۱- تعداد:گرگ ها در دسته ده تایی و گروهی حمله می کنند.بنابراین حمله یک گرگ تنها نشان از گرگاس بودن آن است.(گرگاس حاصل آمیزش گرگ نر و سگ ماده است که وحشی تر و خطرناک تر از گرگ است و متاسفانه حوادث حمله آن به انسان در شمال شرق ایران زیاد اتفاق افتاده است.علت تنها بودن آن اینست که چون نژاد خالص نیست گرگ ها از ورود آن به گروه خودداری می کنند و از طرفی چون چوپان ها این امیزش را انجام داده اندو به علت ناتوانی در تربیت آن را رها کردند نسبت به انسان نترس می باشد).
۲- سر : سر گرگ در امتداد بدن آن است اما سگ سر خود را بالا می گیرد وگرگاس مابین این دو است.
۳- رنگ بدن :رنگ گرگ از سفید و زرد و خاستری تا مشکی متغیر است و ملاک خوبی برای شناسایی نیست.
۴- حمله گرگ به انسان بیشتر در زمستان است،در این فصل به علت افزایش آدرنالین خون وحشی تر میشوند،اما گرگاس بیشتر در بهار وتابستان حمله می کند.
۵- گرگ ها در شرایط عادی مانند سگها پارس می کنندبه جز مواقع خبر کردن همدیگر برای شکار ،زمان مرگ هم نوعانشان و در هنگام جفت گیری زوزه می کشند! بنابر این گول نخورید و اگر از محیط روستایی فاصله دارید (در طبیعت) بدانید که صدای پارس برای گرگ است ونه سگ!
۶- اندازه رد پای گرگ از سگ بزرگ تر است و ناخن های آن تیز تر وبلند تر .البته گرگ جوان رد پای کوچکتری دارد.
۷- پینه های انگشتی گرگ بلند تر است و مانند پینه های انگشتی سگ به هم نزدیک نیست پس انگشتان میانی گرگ بیشتر از هم فاصله دارد.


چگونه رد پای گرگ ها را تشخیص دهیم؟

اگر چه تشخیص رد پای سگ ها و گرگ ها از یکدیگر بسیار مشکل است اما باز هم تمایز بین آن دو وجود دارد حرکت سگ ها به صورت مارپیچ و نامنظم است اما گرگها در یک خط راست به صورت مستقیم حرکت می کنند.از آنجایی که حرکت گرگ ها به صورت دسته جمعی است ممکن است چندین ردپای منظم از این حیوانات رامشاهده کنید. فاصله بین ردپاهای جلویی با ردپاهای عقبی گرگ ها بیش از ۶۵ سانتی متر است و در چندینقدم تغییر نمی کند اما فاصله بین ردپای سگ ها در هر قدم تفاوت دارد. امروزه در طبیعت ایران گونه ای ازآمیزش سگ و گرگ وجود دارد که بسیار خطرناک است بهتر است هنگام ورود به چنین نقاطی با گروه های حداقل ۴ نفره همراه باشید.


سروصدای شما می تواند قلمرویتان را تعیین کند

گرگ ها با زوزه کشیدن قلمروی خود را تعیین می کنند. اگر در منطقه ای هستید که احتمال حضور گرگ ها در آن زیاد است می توانید با ایجاد سروصدای قوی و ترسناک برای خود قلمرویی تعیین کنید. اگر به صورت گروهی باشید می توانید سروصدای بیشتری ایجاد کنید. اما مراقب باشید زمانی که گرگ ها زوزه می کشند سر و صدا نکنید چون آنها اغلب برای پیدا کردن گروه خود زوزه می کشند و با این کار شما آنها را به سمت خود جذب می کنید.

علاوه بر این برای مقابله با حمله گرگ ابزارهایی همانند ترقه کپسولی، چندین ترقه سیگاری یا سوت مخصوص دور کردن سگ‌ سانان به همراه داشته باشید. با این وسایل به راحتی گرگ هارا از محل اتراق و کمپ خود دور می کنید


آتشی بزرگ و پر دود برپا کنید

گرگ ها بوی طعمه خود را از فاصله ۵ کیلومتری احساس می کنند اما به محض اینکه وجود دود یا آتش را احساس کنند از آن ناحیه دور می شوند. برای درست کردن آتش از شاخ و برگ درختان پر دود استفاده کنید و آتشی بزرگ بسازید. در صورت نزدیک شدن گرگ ها می توانید آنها را با دود و آتش از آن ناحیه دور کنید.


اگر با گرگ رو به رو شدید چه کنید؟

بهترین راه حل برای مقابله با حمله گرگ این است که به چشمان گرگ زل بزنید و همینطور که ارتباط چشمیتان را با او حفظ می کنید آرام آرام به عقب گام بردارید. اگر اقدام به فرار کنید برای گرگ حکم طعمه را پیدا می کنید و در نتیجه به شما حمله خواهد کرد. در ضمن گرگها سریع تر از آنچه که فکر می کنید می دوند پس بهتر است فکر فرار را از سرتان بیرون کنید. به چشمان گرگ زل بزنید و از خود صداهای بلند و خشن تولید کنید. حتی بهتر است که داد بزنید. دستان خود را محکم به هم بکوبید. و در نهایت یک قدم پرخاشگرانه و پر قدرت به سمت گرگ بردارید. تنها بیش از یک قدم محکم به سمت گرگ نروید و فاصله خود را با او حفظ کنید. از هر ابزاری که دارید برای تولید صدا استفاده کنید. در نهایت در مقابله با حمله گرگ همانطور که به او نگاه می کنید، آرام آرام از او فاصله بگیرید. گرگ‌ها می‌توانند ترس شما را حس کنند. اگر هول شوید یا از ترس بلرزید یا فرار کنید، شانس فرار از دست گرگ را از دست می‌دهید.


درگیر شدن با گرگ

اگر هیچ یک از روش های بالا جواب نداد در نهایت مجبور هستید که با گرگ درگیر شوید! از هر چیزی که دم دستتان است به عنوان یک اسلحه استفاده کنید.چوب درختان، سنگ، اسپری، چاقو و وسایلی که بتوانید به سمت گرگ پرتاب کنید. اجازه ندهید گرگ از پشت سر به شما حمله کند. بهتر است به یک درخت یا صخره تکیه دهید و با قدرت به گرگ ضربه بزنید.

۱- ابتدا سعی کنید به آرامی و بدون توجه کردن به گرگ عقب نشینی کنید تا اگر وارد قلمروی آن شده اید منصرف شود و اگر منصرف نشد،با تکان دادن مشعل و پرت کردن سنگ و چوب و داد و فریاد برای شروع مبارزه خود را قدرتمند نشان دهید.
سپس خنجر را در دست راست بگیرید( اگر راست دست هستید) به شکلی که خم نوک آن به سمت پایین باشد.(در قسمت خرید خنجر گفتم کمی نوک آن خم باشد .زیرا برای مبارزه با حیوان مناسب تراست،
چون مبارزه با حیوانات بیشتر تن به تن است و با فرو کردن خنجر در بدن حیوان با این فرم خنجر و این روش به دست گرفتن خنجر (خم خنجر به پایین)شما تسلط و قدرت بیشتری خواهید داشت).
۲- دست دیگر خود را (دست چپ) در کوله فرو کنید و انتهای کوله را از داخل بگیرید و یا لباسی به دور دست خود بپیچید و با نزدیک شدن گرگ دست چپ را جلوی دهانش بگیرید(مانند سگ که آستین و پاچه را می گیرد گرگ هم همین کار را خواهد کرد) و زمانی که حیوان در گیر دست چپ شما است ،حالا با خنجر (که نوک آن به سمت پایین است)در گردن حیوان فرو کنید(در اینجا تفاوت مارک خنجر را خواهید فهمید!).
۳- اگر با خنجر نتوانستید کاری کنید و یا نداشتید تنها راه شما اینست که با تمام قدرت کوله را یا پارچه دور دست را در دهان گرگ فرو کنید تا خفه شود.باید بگویم کار بسیار سختی است.اما راه دیگری ندارید.
تمام کسانی که با گرگ درگیر شدند از این دو طریق توانستند نجات یابند. روش مبارزه تن به تن با گرگاس و سگ هم همین است.
۴- فراموش نکنید که هوشمندی و قدرت در آن نیست که با حیوانات درگیر شوید، بلکه در رعایت کردن سه مرحله قبل است تا مجبور به مبارزه نشوید.


به ارتفاع پناه ببرید

زمانی که شانس فرار پیدا کردید و تا حدودی از گرگ دور شدید، سعی کنید که خود را به بالای درخت یا مکانی امن همانند کلبه ای جنگلی یا محل زندگی انسان ها برسانید. فراموش نکنید منظور از ارتفاع بالا رفتن از کوه نیست چون گرگ خیلی بهتر از شما می تواند در آنجا حرکت کند.

منابع :
https://mag.eravel.com/

http://caspianmcg.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. مهرداد گفت:

    من که گرگ ببینم به جای درگیر شدن خودمو با چاقو میزنم