1

۵ توصیه برای کوهنوردی در ارتفاعات

بازدید 3178
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

همانطور که حتما کوهنوردان دیگر نیز برایتان تعریف کرده اند ، هیچ حسی نمی توانید جای حس پیروزی و غلبه بر ارتفاعات بلند و خستگی بدن پس از صعود به قله را بگیرد . این حس، قدرت را به شما القا میکند و منظره آن نیز از حق نگذریم، واقعا محشر و دیدنی است !

این کوهنوردان حتما این را نیز به شما گفته اند که چالش هایی که صعود به ارتفاعات بلند برای شما به ارمغان می آورند، می توانند بسیار سخت و دشوار باشند . یکی از این موانع و چالش ها ، تغییرات شدید جوی در ارتفاعات است . برای همین در این مقاله سعی کرده ایم که نکات و فوت و فن هایی که کوهنوردی شما را آسان تر می کند را برای شما بازگو کنیم . نکاتی که زمانی که قصد کوهنوردی در کوهستان دارید با سبک کردن کوله ی شما به کمک شما می آیند.

۱ – نوار برچسب های برزنتی همه کاره هستند !

 

نوار برچست های برزنتی

نوار برچسب ها ، ابزاری مفید و بدردبخوری هستند که به همراه داشتن آن ها در هر صعودی می تواند به کار ما بیاید . می توانید برای صرفه جویی در فضای کوله آن ها را به راحتی دور فندک و یا بطری های آب خود بپیچید .

می توانید از آن ها به عنوان چسب زخم و تیکه های بانداژ نیز استفاده کنید ( کارایی آن ها دقیقا مشابه به چسب زخم های داروخانه می باشد ) . برای وصله و تعمیر کردن بوت ها ، کیف و کوله هایتان وحتی لباس های پاره ، برای مهر و موم کردن کیسه های که در آن ها غذا و وسایل الکتریکی وجود دارند ، و یا حتی عایق کردن دستگیره های ماهی تابه ، تا هنگام سرخ کردن غذا، دستتان را نسوزانید . هم چنین می توانید نوار چسب ها را حسابی بپیچانید و با آن یک طناب بلند بسازید تا به عنوان بند لباس ها از آن استفاده کنید و یا حتی می توان از آن ها به عنوان بند های بوت خود نیز استفاده کنید !

۲ – تنها یک قاشق ، کار خوردن را برای شما انجام می دهد !

 

توجه داشته باشید که هرگونه کوهنوردی نیازمند این است که کوله پشتی سبکی با خود حمل کنید اما زمانیکه قصد کوهنوردی در ارتفاعات بلند دارید این موضوع اهمیت دو چندان پیدا می کند . بدن شما در این ارتفاعات فشار زیادی را به دلیل تغییرات جوی و سرد بودن تحمل می کند ، پس لازم است در این ارتفاعات از حمل کردن ابزاری که به کارتان نمی آید خودداری کنید.

راهنمایی ساده : شما نیازی به کارد و چنگال برای غدا خوردن ندارید ، تنها یک قاشق کار شما را انجام می دهد . در وزن کوله ی خود صرفه جویی کنید و از آوردن وسایل غیر ضروری جدا پرهیز کنید .

۳ – می خواهید صعود خود را ثبت کنید ؟

 

بسیاری از کوهنوردان دوست دارند پس از صعود ، لحظات مهم را در برگه ای ثبت کنند . در واقع هیچ چیزی برای آن ها ، جای توقف در قله ی کوه ، نفسی عمیق کشیدن و نوشتن لحظات صعود را نمی گیرد . نوشتن این خاطرات ، مشاهدات و تفکرات بهترین راه برای ثبت وقایعی هستند که تنها با لنز یک دوربین قابل ضبط شدن نمی باشند !

اما تا بحال سعی کرده اید که با یک خودکار جوهری ساده روی یک تیکه کاغذ نم دار چیزی بنویسید؟ تغییرات شدید جوی در ارتفاع و غیر قابل پیش بینی بودن آن می تواند مقداری ثبت و ضبط وقایع در کوهستان را برای شما سخت کند . یک دفترچه یادداشت ضد آب و خودکاری که در همه شرایط جوی بتواند بنویسد ( و یا حتی یک مداد ) را با خود ببرید .

۴ – خوراکی مناسب ارتفاعات بلند ببرید !

 

ارتفاعات بلند و شرایط جوی سرد، می تواند بلاهای عجیب و غریبی را سر بدن شما بیاورد . بدن شما سعی می کند با بالا بردن بازدهی و فعالیت خود دمای بدن شما را بالا ببرد . هم چنین ضربان قلب شما نیز در مواجه با اکسیژن کم و نیاز مبرم عضلات شما به آن ، بالاتر می رود . برای صعود در ارتفاعات نیاز بیشتری به انرژی دارید پس لازم است که خوراکی هایی که انرژی لازم را به شما بر می گردانند را به همراه داشته باشید .

خوراکی های که با خود حمل می کنید باید با داشتن مواد مغذی و مفید ، انرژی لازم را در ارتفاعات به شما در بازگردانند . به دنبال غذاهایی با کربوهیدرات های بالا و کم چرب باشید . به طور تقریبی بدن شما در هر ساعت نیاز به ۶۰ الی ۱۰۰ گرم کربوهیدارت دارد که با سوزاندن آن ها بتواند انرژی لازم را به شما بازگرداند . سعی کنید همیشه مقداری شکلات های انرژی زا و جویدنی را درون جیب های خود بریزید تا در مواقع ضروری به راحتی از آن ها استفاده کنید . خوراکی هایی مانند آبنبات ها و آلوهای خشک نیز بسیار ایده آل هستند . برای آمادگی هرچه بیشتر برای صعود ، حتما مقاله ” ۷ قدم برای سلامت کامل بدن ” را در سایت مطالعه فرمایید .

۵ – دهان خود را با شال ( اسکارف ) بپوشانید !

کمبود اکسیژن در ارتفاعات همراه با فعالیت های فیزیکی شدید، نفس کشیدن شما را تندتر خواهد کرد . بالا رفتن میزان تنفس برای دریافت اکسیژن بیشتر باعث از دست دادن رطوبت از دهان و بالا رفتن خطر کم آبی بدن می شود . در هوای سرد ، بدن شما سعی میکند با بالابردن فعالیت و بازدهی خود ، هوایی که تنفس می‌کنیم را گرم کرده و قبل از آن که به ریه های ما برسد به آن رطوب کافی بدهد . شما می توانید با پوشاندن دهان خود با یک شالگردن و اسکارف این روند را سرعت دهید و هوای تنفسی را گرم کنید . این باعث می شود گرم تر بمانید و انرژی کمتری نیز مصرف کنید . برای اطلاعات بیشتر راجع به گرم ماندن در زمستان مقاله ” ۱۰ نکته برای گرم ماندن در کوهنوردی های زمستانی ” را مشاهید کنید .

منبع : https://www.metoffice.gov.uk/public/mountain-blogs/five-helpful-tips-for-hiking

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. فردین گفت:

    بسیار عالی و آموزنده