0

آموزش سه روش گره زدن کفش کوهنوردی

بازدید 2189
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

اکثر ما، گره زدن کفش‌ کوهنوردی را در ابتدای زندگی یاد می‌گیریم و بعد از آن بدون این که در مورد آن فکر کنیم، بندهای کفشمان را گره می‌زنیم. اگر کفش‌های کوهنوردیتان دیگر راحت نیستند، از یادگیری گره‌هایی که در ادامه به شما آموزش خواهیم داد، خوشحال می‌شوید زیرا این گره‌ها می‌توانند کفش شما را برایتان راحت‌تر کنند.

در ادامه مقاله سه روش گره زدن کفش کوهنوردی را که به فشار را از روی پایتان برداشته و به راحتی پایتان کمک می‌کنند، آموزش می‌دهیم. این سه گره به شرح زیر هستند:

 1. گره جراح(بخیه): ساده و راحت. این گره از لغزیدن پاشنه پایتان در کفش جلوگیری می‌کند.
 2. گره پنجره‌ای: برای از بین بردن فشار روی پا
 3. گره رفع فشار از روی انگشتان پا: فشار را از روی انگشتان پایتان را برای کوهنوردی راحت و بدون درد برمی‌دارد.

به یاد داشته باشید که این گره ها راهی موقت برای برداشتن فشار از روی پا هستند و نمی‌توانند جایگزین خرید کفش مناسب و اندازه پایتان شود. اگر انواع زیادی از کفش‌ کوهنوردی را امتحان کردید و همه پایتان را اذیت می‌کردند به فروشگاه معتبر بروید و اجازه دهید متخصصین حرفه‌ای در انتخاب کفش مناسب و با کیفیت کمکتان کنند. اگر بازهم کفشی مناسب را نیافتید، پیشنهاد می‌دهیم که به متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

گره جراح: برای جلوگیری از لغزش پا در کفش کوهنوردی

اگر پایتان در کفش زیاد می‌لغزد، به این معنی است که در بالای پایتان، فضای خالی زیادی وجود دارد. با استفاده از دو گره جراح، این فضا را از بین برده و کفش تان را محکم در جای خود ببندید. اگر این مدل گره زدن کفش کوهنوردی را به درستی انجام دهید، شل نمی‌شود و برای مدت طولانی محکم می‌ماند.

 1. بندهای کفشتان را محکم بکشید تا سفت شوند و کفش به پایتان بچسبد.
 2. دو جفت از سوراخ بندی را پیدا کنید که به انحنای پایتان نزدیک باشند. گره‌‌های جراح را روی این دوجفت سوراخ بند، می‌زنیم.
 3. بند‌های کفش را دوبار دور یکدیگر بپیچید و محکم بکشید. بدون معطلی بند کفش را در سوراخِ بند بعدی قرار دهید تا کفش‌تان محکم شود.
 4. مرحله ۳ را روی جفت دیگر سوراخ‌های بند دوباره انجام دهید.
 5. بقیه بند کفشتان را هرجور که قبلا این کار را می‌کردید، ببندید.

گره پنجره‌ای: برای از بین بردن فشار وارده به قسمت بالایی پا

اگر روی قسمت بالایی پاهایتان احساس فشار زیادی کردید، گره پنجره‌ای (گره جعبه‌ای) می‌تواند این فشار را از بین ببرد.

 1. بندهای کفشتان را تا مکانی از پا که روی آن فشار احساس می‌کنید، باز کنید.
 2. بند هر طرف را به اندازه یک سوراخِ بند مستقیم بالا برده سپس هر دو بند را از روی هم رد کنید.
 3. بقیه بند کفشتان را هرجور که مایلید ببندید. برای این که بند کفشتان محکم‌تر بسته شود، می‌توانید بالا و پایین این گره را با گره جراح محکم کنید.

گره برای برداشتن فشار از روی انگشتان پا

اگر انگشتان پاهایتان همیشه درد می‌گیرد، با استفاده از این مدل گره زدن کفش کوهنوردی می‌توانید فشار را از روی آن‌ها بردارید. این گره فشار را از بخش کفش که انگشتان پا را در بر می‌گیرد، برمی‌دارد.

 1. بند کفشتان را کاملا باز کنید.
 2. دوباره آن‌ها ببندید ولی این دفعه بند را از پایین‌ترین جفت سوراخِ بند نبندید. این کار باعث آزاد شدن انگشتان‌تان می‌شود.

اگر انگشتان پایتان همیشه درد می‌گیرد، وقتش است که کفش کوهنوردیتان را عوض کنید.

بندهای کفش

بند کفش‌های کوهنوردی معمولا بلند هستند و می‌توانید گره‌های مختلفی را با استفاده از آنها بزنید. اگر بندهای کفش‌هایتان پوسیده شده‌اند، حتما باید آن‌ها را تعویض کنید. بند جدیدی که می‌خرید، باید با شکل کفش (دایره شکل، بیضی شکل یا صاف) همخوانی و اندازه ای مساوی با اندازه بند کفش قبلی داشته باشد.

برای خرید بند کفش کوهنوردی کلیک کنید

منبع: rei.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *